Zonguldak’daki Gezilecek Yerler,Doğal Güzellikler ve Turistik Mekanlar

Zonguldak gezilebilecek yerler ve tarihi mekanlar, Zonguldak gezi rehberi,Zonguldakda görülmesi gereken yerler, Zonguldakda mutlaka yapılması gereken şeyler,Zonguldaktaki tarihi ve turistik yerler,Zonguldak’da gezilmesi, görülmesi ve gidilmesi gereken yerler, Zonguldak seyahati, tatili, Zonguldak’daki doğal güzellikler, şelaleler ve harika mekanlar, Zonguldak hakkında bilinmesi gerekenler, Zonguldakda yapılabilecek faaliyetler ve aktiviteler, Zonguldakda ziyaret edilebilecek müzeler

Zonguldak;Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan limanları ve taşkömürü madenleri ile ünlü bir şehridir.

CEHENNEMAĞZI MAĞARALARI

Antik Çağa ait arkeolojik kaynaklarda “Acheron-Akheron Vadisindeki Mağaralar” adıyla geçen Cehennemağzı Mağaraları (Kehanet Mağaraları), Karadeniz Ereğlisi’nin geçmişte Ayazma olarak adlandırılan İnönü Mahallesi’ndeki dört mağaranın ortak adı.
Yunan Mitolojisine konu olan Cehennemağzı Mağaraları, Hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde gizli gizli yapılan tapınmalar için kullanıldığı sanılan ilk ibadet merkezlerinden biri.

CUMAYANI VE KIZILELMA MAĞARALARI

Çatalağzı’ndan 3 km uzaklıktaki Cumayanı mağarasının iki girişi bulunuyor. İçerdeki plajlar ve cadı kazanları görülmeye değer. Uzunluğu 6,5 km olan Kızılelma mağarası ise aktif bir mağara. 400 m uzunluğunda galerisi bir göle ulaşılıyor.

DEVREK

Zarif ağaç oymacılığı ile ilgilenenler, tanınmış tahta bastonlardan almak için Zonguldak’ın 50 km güneydoğusundaki şirin yerleşim merkezi Devrek’e uğrayabilir. Bu yeşil ve sevimli ilçenin çevresinde büyüleyici ormanlar yer alıyor.

ULUYAYLA

Safranbolu’ya 50 km uzaklıktaki Uluyayla’ya Ovacuma kasabasından ulaşmak mümkün. Uluyayla, 1200 metre yükseklikte, köknar ağaçları ile kaplı tipik bir Karadeniz yaylası. Doğa yürüyüşleri için uygun olan bölgede Orman İdaresi’nin kamp ve göleti bulunuyor.

AMASRA

M.Ö. 6 . yüzyılda Miletler tarafından kurulduğunda Sasamos adıyla anılan Amasra, Karadeniz kıyısının en güzel kasabalarından biri. M.Ö. 4. yüzyılda adını Prenses Amatris’ten alan Amasra, iki yanında birer körfez bulunan bir yarımada ile onun ucundaki ikinci bir yarımada olan Boztepe üzerine kurulu. Doğu tarafında yüzmek için elverişli yerler var. Kayalık burunda, bir Bizans kalesinin duvarları içinde, artık Fatih Camii olan eski bir kilise bulunuyor. Yeraltı mezarlığı Roma döneminden kalma. Doğuya doğru ilerlerken mükemmel plajları, konaklama imkanları ve güzel restoranları ile tipik bir balıkçı köyü Çakraz’a ulaşılıyor. Çakraz ve İnebolu arasındaki dik dağlardan geçen virajlı yol muhteşem bir manzaraya sahip.

Halil Paşa Konağı

Zemin + 3 katlı, orta sofalı plan tipinde ve kargir olan yapı, 19. yüzyıl sonlarına doğru kentin ileri gelenlerinden Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmış ve antik spoli malzemelerden de yararlanılarak ilgi çekici hale getirilmiştir. Bir dönem ortaokul ve Kız Meslek Lisesi olarak da kullanılan yapı, 1988 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiş ve 1989 yılında başlanan restorasyonu 1998 Mart ayında bitirilmiştir.

1988 yılı Eylül ayından itibaren Atatürk Kültür Merkezi’nde faaliyetlerini sürdüren Ereğli Müze Müdürlüğü, 17.3.1998 tarihinde restorasyonu tamamlanan Halil Paşa Konağı’na taşınmıştır.

Teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanan binanın zemin katı idarî bölüm olarak kullanılmaktadır. Müzenin birinci katında, Ereğli ve çevresinde toplanan Grek, Roma, Bizans dönemlerini yansıtan mermer mezar stelleri, pişmiş toprak amphoralar, figürlü mermer sütun başlıkları, cam kaplar ve takılar, çeşitli madeni eserler ve pişmiş topraktan yapılmış kaplar, kandiller, dokuma ağırlıkları ve figürinlerden oluşan arkeolojik eserler ile Lidya, Grek, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Sasani, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri koleksiyonlarından oluşan eserler teşhir edilmektedir. İkinci katta çeşitli erkek ve kadın giysileri ile yöreye özgü bir dokuma olan “Elpek” kumaşı ve ipliği, dokuma aletleri, mendil, bohça, örtü gibi dokuma türleri, silahlar, takılar, mühürler tütünle ilgili eşyalar, tespih, saat, mutfak eşyaları, ölçü ve tartı aletleri ve yazma eserlerden oluşan yöresel etnografik eserler sergilenmektedir. Üçüncü kat, dönemine uygun döşenmiş müze-ev olarak düzenlenmiştir. Müze bahçesinde ise, çeşitli dönemlere ait lahitler, sütun başlıkları, sütun kaideleri, sütunlar, yazıtlı bir taş, mimarî parçalar ve bir anıt mezardan oluşan taş eserler sergilenmektedir.

 

Zonguldak’daki Gezilecek Yerler,Doğal Güzellikler ve Turistik Mekanlar

Zonguldak’daki Gezilecek Yerler,doğal Güzellikler Ve Turistik Mekanlar Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa Yasam Zonguldak ’daki Gezilecek Yerler , Doğal Güzellikler ve Turistik Mekanlar .  Bu yeşil ve sevimli ilçenin çevresinde büyüleyici ormanlar yer alıyor.
  • Tarihi ve Turistik Yerler . Zonguldak 06 Ekim 2009 Salı + Yazdır. TURİZM .  Zonguldak , doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir ildir.
  • Zonguldak İli Gezilecek Yerler : Zonguldak İli Mutlaka yapılması gereken 14 şey için TripAdvisor gezginlerinin 136 yorumuna ve fotoğrafına bak.
  • Doğal Güzellikler ve Mesire Yerleri : Zonguldak gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken eşsiz bir doğa güzelliği deÇitdere Tabiat Koruma Alanı.
  • Zonguldak Gezilecek Yerler . 373612 Nis 2016Lokasyon Detay.  Zonguldak Gezilecek Yerler listemize Filyos / Tieion Antik Kenti'nde yer alan Filyos Kalesi ile devam ediyoruz.
  • Güzellikleri , Mağaraları, Mağraları, Plajları, Şelaleri, Kanyonları, Gölleri, Gezilecek Yerleri .  Zonguldak doğal kaynaklar, güzellikler açısından oldukça zengin bir ildir.
  • zonguldak turistik gezilecek yerleri . Submitted by mesude seçgin on Sal, 05/19/2009 12:53.  Zonguldak doğal kaynaklar, güzellikler açısından oldukça zengin bir ildir.
  • Şuanda sizler için bulduğumuz Ege bölgesi doğal güzellikleri , tarihi eserleri, gezilecek görülecek yerler , turistik mekanlar ve doğal varlıkları sonuçlarını görüntülemektesiniz.
  • Doğal Güzellikler . Haber Sizden.  Foto Galeri. Zonguldak 'ta gezilecek yerler . Zonguldak , büyük bir kömür üretim merkezi olmasının yanı sıra, önemli bir liman.
  • LR'a Ücretsiz Kayıt Olarak %40 indirimli ürün alabilir ya da satabilirsin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir