Zarrab Tutuklandı, Halkbank Yüzde 5 Değer Kaybetti!

Bilindiği üzere en son Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen Reza Zarrab, burada tutuklandı. Reza Zarrab’ın Halkbank aracılığıyla İran’a yaptığı işlemler neticesinde bu konunun tekrar gündeme getirilme endişesiyle hisseler yüzde 5 düştü.

Türk vatandaşı olan fakat İran’da doğumlu Reza Zarrab, ABD’de tutuklandı. Tutuklanmasının hemen ardından Türkiye’de Halkbank üzerinde yaptığı bazı işlemlerin tekrar gündeme getirilmesi söz konusu olacağından bu endişeyle Halkbank’ın hisseleri yüzde 5 değer kaybetti.

Reza Zarrab, İran ve diğer kurumlar adına başkalarıyla beraber ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının çevresinden dolanarak yüz milyonlarca para taşıdığı sebebiyle Amerika’nın Florida eyaletinde tutuklandı.

Reza Zarrab, 17 Aralık operasyonlarında yolsuzluk soruşturmaları kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Aynı soruşturma ile dönemin Halkbank Genel Müdürü olan Süleyman Aslan’ın da göz altına alındığı belirtilmişti. Bir bankacılık analistine göre Zarrab ABD’de İran ambargosunu delmeye yönelik yaptığı işlemler nedeniyle tutuklandı. “Peki bunu neyle deldi” diye sorulduğunda Halkbank’ta ki işlemlerle ilgili olduğu ortaya çıkacak. Bu da banka hisselerinde sert düşüşe neden oluyor” ifadelerini kullandı. Bu sözlerin ardından Halkbank’tan bir açıklama beklense de henüz bir bilgi paylaşımı olmadı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir