Yüz Şekline Göre Gözlük Alırken Dikkat! Güneş Gözlüğü Modası 2016!

Hangi gözlük bana uygun? Güneş gözlüğü modası 2016’da nasıl? Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir? Büyük boy çerçeveler, aynalı camlar… New York’tan Paris’e, Milano’dan Londra moda haftasına kadar tasarımcıların yeni çalışmalarını sizler için derledik. Gözmoda.com editörü Ebru Kaynak, 2016 güneş gözlüğü trendlerini ve güneş gözlüğü modasına dair püf noktaları 5 maddede topladı. İşte güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler ve olmazsa olmazlar…

Havalar ısınmaya güneş ışınlarını daha etkili yollamaya başladı. Havanın güzelleştiği bu günlerde moda bloglarında ve programlarında kendini göstermeye başladı. Hadi hep beraber 2016 güneş gözlüğü modasına bir göz atalım;

Büyük Boy (Oversized) Çerçeveler


2015’ten 2016’ya kalan ve daha da devam edecek gibi gözüken trendlerden biri büyük çerçeveler. Burada esas olan büyük bir çerçeveden çok, yüzünüzde büyük duran bir çerçeve kullanmak. Bunu başarmak için biraz da farklı ve süslü tasarımlar seçmek daha doğru olacaktır ki sade bir tasarım yüzünüzü bölecektir. Her marka da mutlaka bir oversized model bulabilirsiniz. Dolce & Gabbana’nın süslemeli modelleri, Gucci’nin altın rengi çerçeveleri, Chanel’in zamansız gözlükleri ve Marni’nin kare modelleri bunlardan bazıları.

Aviator (Pilot) Çerçeveler


Aviator formu her sene gördüğümüz ama modaya uygun şekilde tekrar yorumlanan bir model. Bu sene fütüristik tasarımlar, şeffaf çerçeveler ve aynalar göreceğiz. Özellikle Stella McCartney bu formu çok değişik kullanan tasarımcılardan. Yine de Aviator denince ilk akla gelen hem spor hem şık seçenekler sunan RayBan hem kullanım rahatlığı hem de erişilebilirliğiyle öne çıkacak.

Yuvarlak – Çekik (Cat -Round) Çerçeveler


Kedi gözü ve yuvarlak çerçevenin birleşimiyle oluşan bu form 2015 yılında her marka tarafından çalışıldı ve çok ilgi gördü. Hem retro bir havaya sahip olan ama ayna ve aksesuarla yeri geldiğince oldukça şık bir forma kavuşan bu modelleri bu sene ve önümüzdeki yıllarda da göreceğiz. En başarılı modeller Super, Dior, Marni, Fendi ve Miu Miu markalarından geldi.

Aynalı Camlar


Işığı geri yansıtıp göze daha az ışık geldiği için açık hava sporcuları tarafından kullanılan aynalı modellerin Oakley markasında birçok örneği var, ama moda endüstrisinin bu renkleri kullanmaya başlamasıyla beraber, Oakley’de hafif ve günlük aynalı modeller üretmeye başladı. Formu ne olursa olsun son 80’lerdan sonra tekrar hortlayan ve 2 senedir dünyayı kasıp kavuran aynalı cam çılgınlığı önümüzdeki senelerde de devam edecek. Artık tek renkten ziyade degradeli (koyudan açığa tonlarda) ayna seçenekleri de bulmak mümkün. Dolce & Gabbana, Armani ve Tom Ford’da iyi çalışmış örnekler görmek mümkün.

Köprülü Çerçeveler


Çerçevelerin üstünde formları haricinde zaman zaman moda olan küçük ayrıntılar olabiliyor bunlardan bir tanesi de köprü. Eskiden dedelerimizin gözlüklerinde gördüğümüz daha sonra yine RayBan Aviator modellerinin üstünde üretilen köprüler modern yorumlarla hem optik hem güneş gözlüklerinin üstünde vintage bir hava yaratıyor. Hiç şüphesiz 2015 yılının en beğenilen modellerinden biri orta bağlantı noktasını da kaldırarak köprüyü farklı bir şekilde kullanan Dior’un So Real modeli. Daha spor ve ticari modeller için Armani, biraz daha lüks seçenekler için Tom Ford ve Oliver Peoples markaları öne çıkıyor.

Gözlük modası kadar sağlık ve ürün orjinalliğinin de önemini unutmayın. Alacağınız güneş gözlüklerinin camları mutlaka UV korumalı olmalıdır ve yetkili satıcıları tarafından yapılmalıdır. Keyifli bir yaz tatili geçirmeniz dileğiyle!

Not: Gözlük seçimine dair değerlendirmeler Gözmoda.com editörü Ebru Kaynak tarafından yapılmıştır.

  • Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı? Büşra. 18 Nisan 2016 . Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz bugün.
  • Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir. Ağu 29, 2016 . Yazın belki de şapkayla birlikte en çok tercih edilen aksesuar güneş gözlükleridir .
  • Aksesuar, Moda Nisan 18, 2016 .  Yüz hatlarına ve şekline göre gözlük seçimi ister güneş gözlüğü ister numaralı gözlük olsun dikkat edilirse daha şık bir duruş sergiler.
  • Peki, sen güneş gözlüğü seçerken neye dikkat ediyorsun? Sadece göz altı morluklarını kapatması yeterli değildir. Güneş gözlüğünü yüz şeklimize göre seçmeliyiz.
  • modelini nasıl seçebilirim, yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi ile ilgili bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.
  • Öncelikle gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken temel unsurlar.  Kare Yüz Şekline sahipseniz gözlük sapınızı daha kalın seçerek yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz.
  • Optisyen Engin Hanifi Koşar, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ipuçları verdi.  Optisyen Engin Hanifi Koşar, " Yüz şekli oldukça önemli.
  • Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Güneş gözlüğü seçimi, yüz şekline göre yapılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir