Yumurtayı Asla Böyle Yemeyin!

Yumurta… Hiç kuşkusuz Türk mutfağının en sevilen gıdaları arasında yer alıyor. Her sofrada mutlaka yumurta vardır. Yumurtanın besin değeri yüksek ama doğru yöntemlerle pişirilmediği zaman besin değeri eksik kalıyor. İşte yumurtayı pişirme yöntemleri…

Yumurtayı asla böyle yemeyin!


“Yumurta kolinden zengindir ki; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini sayesinde yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir.

B vitamininden de zengindir ki; bu da saç tırnak, beyin ve cilt için çok değerlidir.”

“En yüksek besin değeri için yumurtayı böyle pişirin”

yumurtayi-asla-boyle-yemeyin--7365789

“Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır”

“Rafadan veya kayısı olmasın”


“Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız. Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz”

Yumurta sarısının etrafındaki yeşil-gri halkaya dikkat

Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercih. Ama bu noktada dikkat edilmesi gerekenlervar; 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında ‘demir sülfür halkası’ olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu da demirden yararlanmamızı engeller.

Yumurta besin değeri yüksek bir gıda

Oysa yumurta demir minerali için çok iyi bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, yorgunluk, odaklanma sorunları, hafızada güçlük, sabah yataktan zor kalkma, ders/iş başarısının olumsuz etkilenmesi, saç dökülmesi gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkar. Yumurta bunu önlemeye yardımcıdır. Yeterince pişmiş fakat gri halka oluşmamış yumurta tabi ki.”

İşte yumurtanın ideal tüketim şekli

Yumurtanın doğru tüketimi önemli.”Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sizin koşullarınızda 10 dakikada yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; Bir dahaki sefere en çok 1-1.5 dk fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın.

Yumurtanın Faydaları


Bilinen en iyi, en ucuz, en yaygın kullanılan demir ve protein kaynaklarından biridir. Tok tutar. Çocuklarınız için de günlük olarak vazgeçilmez besinlerin başında gelir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir