Yüksekova’da Operasyona Ramak Kaldı!

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde gerginlik günden güne artıyor. Gerginlik artarken bir taraftan güvenlik güçleri de önlemlerini artırıyor. İlçeye 80 adet tankın geldiği haberinin ardından operasyon hazırlıklarının yapıldığı öngörülüyor.

Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin, Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın İdil ve Cizre ilçelerinde operasyonların tamamlandığı görüldükten sonra gözler Hakkari’nin Yüksekova ilçesine çevrildi. Bölgede hareketlilik gün geçtikçe artıyor. İlçeye 80 adet tankın geldiği görülürken operasyon hazırlıkları yapılacağı tahmin ediliyor. Yüksekova’da yüzlerce hendek ve barikatın bulunduğu ve ara ara operasyonlar yapılırken, çok sayıda vatandaşın da evlerini terk ederek uzak köylerdeki yakınlarının yanına, Van’a ve Hakkari’ye göç ettiği bilgisi alındı.

Önemli Noktalar Kapatıldı

Yüksekova’nın çevre bölgelerinde de tedbirler alınarak hazırlıklar yapılıyor. Pkk terör örgütünün sızması muhtemel noktalar tespit edilip bu bölgelere zırhlı araçların yerleştirildiği belirtildi. Tedbirlerin en fazla alındığı nokta ise Şemdinli ilçesine yakın bölgeler olduğu gelen haberler arasında.

Giriş ve Çıkışlar Kontrol Altında Tutuluyor

Dün akşam saatlerinde Yüksekova İlçesine 80’e yakın tank ve zırhlı aracın geldiği görüldü.Panzer ve kirpi ile kontrol noktalarını tutan güvenlik güçleri, Esendere ve Van tarafından gelen araçları da güvenlik önlemlerinden geçirerek kontrollü bir şekilde ilçeye aldığı açıklandı. Dağlıca ve Hakkari’nin Şemdinli tarafından gelen araçlar ise asla içeriye alınmıyor. Vatandaşların ise ilçeye ancak yaya olarak girmesine izin veriliyor.

İlçe’de birçok okulda eğitim verilemezken aynı zamanda eğitimli ve özel askerlerin yerleştirildiği görüldü. Eğitimin verilmediği bazı okulların çevresine de tedbir amaçlı zırhlı araçlar ve askerler konuşlandırıldı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir