Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Tamamlandı!

Milyonların heyecanla beklediği YGS bu sabah saat 10:00’da başladı. Sınav maratonuna hazırlanan milyonlarca öğrenci bu sınavda 160 dakika boyunca ter döktü. Üniversitelere giriş için ilk aşama olan bu sınavın sonuçları ne zaman açıklanacak? Ayrıntılı bilgi haberimizin detayında..

Yüksek öğretime geçiş için aşamalı olan sınav maratonunun ilk etabı tamamlandı. 7300 binada 117000 salonda ve 30300 sınav görevlisi tarafından saat 10:00’da başlayan sınav tamamlandı. Sınav 160 sorudan oluşmakla beraber 160 dakika sürdü. Saat 10:00’da başlayan sınav öğlen saatlerinde 12:40’da sona erdi.

Bu seneki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ilk etabı olan YGS’ye 2 milyon 178 bin 563 öğrenci girdiği belirtildi. Tek oturumda yapılan bu sınav saat 10.00’da başladı ve adaylara 160 soru için 160 dakika süre verildi. YGS sınav maratonu sonrası merakla beklenecek olan sınav sonuçları ise 25 Mart tarihinde açıklanacak. ÖSYM internet sitesinden yaptığı açıklamada soruların 14-15 Mart tarihlerinde açıklanmasını da söylediği gelen haberler arasında.

Sınavın 2. etabı olan LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ise 1-14 Nisan tarihlerinde yapılacak olan başvurularla start alacak. Güvenlik kontrolünden salona giriş işlemlerinin zamanında olabilmesi için adayların saat 09.00’da sınav binasında hazır bulunmaları gerektiği vurgulandı. sınava girecek adaylar, salonlara Sınava Giriş Belgesi ile kimlik veya pasaportlarıyla alınacak ve sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacak.

Bakan Avcı’dan da vatandaşlara YGS uyarısı gecikmedi. Avcı, “Sürücülerden gürültü etmemelerini, müzik yayını yapan yerlerin müzik yayını yapmamalarını ve öğrencilerimizin bu sınavı sükûnetle tamamlamalarına yardımcı olmalarını bir kere daha rica ediyorum” dedi.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir