Youtube VR 360 Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Online video sitesi deyince ilk akla gelen Youtube, yeniliklerle kullanıcılarına hizmet etmeye devam ediyor. Youtube VR 360 sanal gerçeklik, video izlemede çığır açacak cinsten. Özellikle mobil cihazlarda kullanılan ve videonun içerisinde 360 derece hareket etmemizi sağlayan bu özellikle kullanıcılar izledikleri videodan büyük keyif almaktadır. Pratikte bu kadar basit bir yorum ile sizlere aktardığımız bu özellik, hiç de yabana atılmayacak bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Dünyada yaygınlaşmaya başlayan, Youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Youtube VR 360 sanal gerçeklik nasıl kullanılır? Hangi videoları 360 sanal gerçeklik özelliği ile yükleye biliriz? bizde sizler için araştırdık…

2005 yılında bir hayvanat bahçesi videosu ile sanal dünyaya adım atan Youtube, bugün kendi alanında dünyanın bir numarası olma özelliği taşımaktadır. Bunu durmak bilmeyen yeniliklerine bağlamak mümkün. Video yükleme ile başlayan serüven, izlenme sayılarına göre adminlere para vermesi, 4k ya varan görüntü kalitesinde video yükleme, yabancı dillere alt yazı ekleme gibi yeniliklerin yanında, Google’nin bu yıl başlattığı Youtube VR 360 sanal gerçeklik özelliği ile de video izleme konusunda nerelere gelineceği konusunda hayalleri zorlamaktadır.

Bugünkü konumuz olan youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Nasıl kullanılır?

Özellikle Android telefonlarda izleme imkanı bulduğumuz youtube VR 360 sanal gerçeklik henüz çok yaygın olmamakla birlikte sanal alemin gözdesi. Youtube’de 100 civarında olan olan bu tarz videolar, tıklanma rekorları kırmaktadır. Panaromik fotograflardan aşina olduğumuz 360 derecelik açıları bu kez videoda izlemekteyiz. Peki nasıl? Android uygulaması olan mobil cihazınızdan Youtube kanalına girdiğinizde profilinizin altındaki bölümden 360* video seçeneğine tıklayarak bu videolara ulaşabilir. Yada arama bölümüne 360 video yazarakta ulaşabilirsiniz. Aynı şekide PC’nizden izlemek isterseniz Youtube’nin arama seçeneklerinden faydalana bilirsiniz. PC’de mouseye basılı tutarak videoyu 360 derece çevirerek her açıdan videoyu izleme imkanı sağlarken, mobil cihazlarda bunu cihazınızı döndürerek yapabilirsiniz.

VR 360 sanal gerçeklik videoları nasıl yüklenir?

360* videolar çekmek günümüzde pek kolay değil. Google tarafından 3D yazıcısı sayesinde üretilen kameralar ile bu çekimler yapılmaktadır. Youtube’de yüz binlerce tık alan VR 360 sanal gerçeklik videoları video izleme keyfi sunarken adminlerinede hatırı sayılır paralar kazandırmaktadır…

Cardboard ile VR 360 sanal gerçeklik videoları izleme…

Google’nin ürettiği Cardboard gözlükleri farklı bir perspektiften görüntüleri izlmekete mümkün, karton gözlük anlamına gelen Cardboard gözlükleri takarak video içinde adeta kaybolmak mümkün. Ülkemizde 30 tl’den 150 tl’ye kadar fiyatı bulunan Cardboard’lara ulaşmak mümkün.

Peki nasıl izlenir?

* Mobil cihazınızı Cardboard’da monte edin.

* Mobil cihazınızdan Youtubeyi açarak 360* video açın

* Seçilen videoyu oynatın, çıkan Cardboard işaretine tıklayın

* Ekranın ikiye bölündüğünü gördüğünüzde mobil cihazınızı Cardboard’a takın

* Gözlüğünüzden videonun etrafına bakın

Virtual reality typically refers to computer technologies that use software to generate the realistic images, sounds and other sensations that replicate a real environment , and simulate a user’s physical presence in this environment. VR has been defined as “…a realistic and immersive simulation of a three-dimensional environment, created using interactive software and hardware , and experienced or controlled by movement of the body” or as an “immersive, interactive experience generated by a computer”.

A person using virtual reality equipment is typically able to “look around” the artificial world, move about in it and interact with features or items that are depicted on a screen or in goggles. Most 2016-era virtual realities are displayed either on a computer monitor , a projector screen , or with a virtual reality headset . HMDs typically take the form of head-mounted goggles with a screen in front of the eyes. Programs may include audio and sounds through speakers or headphones.

Advanced haptic systems in the 2010s may include tactile information, generally known as force feedback in medical, video gaming and military training applications. Some VR systems used in video games can transmit vibrations and other sensations to the user via the game controller . Virtual reality also refers to remote communication environments which provide a virtual presence of users with through telepresence and telexistence or the use of a virtual artifact . The immersive environment can be similar to the real world in order to create a lifelike experience or it can differ significantly from reality where gamers can use fictional powers.

  • 360 VR .  Vr Box Nasıl Kullanılır ? gibi çok fazla soru sorulmaktadır.  Sanal Gerçeklik Haber, Vr Box, vr box 2, vr box 2.0, vr box nasıl kullanılır , Vr Haber, vr news.
  • VR Cardboard, sanal gerçeklik oyunlarının ve 360 ° videoların yaygınlaşması ve markalar için birer pazarlama aracı  ’dan 360 video izlemek için filtrelemeniz yeterli.
  • Nasıl kullanılır ? Özellikle Android telefonlarda izleme imkanı bulduğumuz VR 360 sanal gerçeklik henüz çok yaygın olmamakla birlikte sanal alemin gözdesi.
  • 3D Sanal Tur 360 Derece : Jun 10, 2016 3D Sanal Tur 360 Derece Up Next.  webrazzi / / sanal gerceklik gozlugu vr cardboard nedir nasil kullanilir /.
  • VR nedir , nasıl kullanırım ? Sanal Gerçeklik ( Virtual Reality veya VR ), eğlenceyi  Tek yapmanız gereken, uyumlu bir 360 ° videoyu “Cardboard modu”na dönüştürmek.
  • Sanal gerçeklik gözlüğü ( VR gözlük) nedir? Sanal gerçeklik gözlüklerinin piyasaya çıktığından beri  canlı 360 derece video yayını özelliği üzerinde çalışıyor.
  • HTC viev Sanal Gözlük. 360 ° VR Çekim KAMERA ARKASI. Expo 2016 antalya / 360 ° “ Vr ” sanal gerçeklik video.
  • 14 TL. VR BOX ile oyun ve uygulamaların yanı sıra , Facebook gibi platformlardan 360 derece destekli videolar da izleyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir