Yol ve Araba Yok ama Dünyanın En Huzurlu Yeri!

Dünyanın en huzurlu yeri neresi? Peri masalı gibi bir yerde yaşamak ister misiniz? Cevabınız evet ise hadi buyurun sizi Hollanda’nın Giethoorn kasabasına götürelim… “Hollanda’nın Venedik”i olarak bilinen Giethoorn kasabası tam size göre…

Hollanda’nın Giethoorn kasabası tam bir masal diyarı.

Bu kasabayı ziyaret edip döndükten sonra bile gördüğünüz manzaralar aklınızdan çıkmayacak.

Bu masal diyarı gibi olan kasabada yol ve araba yok. Sadece su kanalları ve köprüler var.

Buraya gelen turistler kendi araçlarını köy dışında bırakıyorlar.

Gerçek olamayacak kadar güzel kasabanın nefis evlerinin arasında sadece tekne ile geziliyor.

Turistler, gürültüsüz motorlara sahip olan “fısıltı tekneleri” ile gezmek zorundalar.

Giethoorn ‘Unesco Dünya Mirası’ listesinde.

Kasaba da evlerin bağlantılı yolları 176 köprü ile sağlanıyor

Postacı da mektupları tekne ile evlere yanaşarak dağıtıyor.

90 km. uzunluğundaki kanal boyunca yürüyüş yollarını kullanarak ya da bisiklete binerek de gezebilirsiniz.

Bazı evlere sadece kanallardan ulaşılabiliyor.

Önemli bir teknolojik buluş olan otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolün kullanılmasıyla devam eder. Günümüzde alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin üretilmesi konusunda çalışmalar hız kazanmıştır.

Otomobil , ortaya çıkışından itibaren gelişmiş ülkelerde insan ve yük taşımacılığı konusunda ana ulaşım aracı olarak kendini kabul ettirmiştir. Otomotiv endüstrisi II. Dünya Savaşı ‘ndan sonra en etkili endüstri kollarından birisi olmuştur. Dünya üzerinde 1907 yılında 250.000 olan otomobil sayısı, 1914’te Ford Model T ‘nin ortaya çıkışıyla 500.000’e ulaşmış, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce bu sayı 50 milyonun üzerine çıkmıştır. Savaşın ardından geçen otuz yıl içinde otomobil sayısı altı katına çıkmış ve 1975 yılında 300 milyona ulaşmıştır. Dünya üzerinde yıllık otomobil üretimi 2007 yılında 70 milyonu geçmiştir.

Otomobil tek bir kişi tarafından bulunmamıştır, yaklaşık yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan buluşların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Modern otomobilin ortaya çıkışının yaklaşık 100.000 patent alımı sonrasında gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Otomobil ulaşımda bir çığır açtı ve bireylerin mekân ile olan ilişkileri başta olmak üzere derin sosyal değişikliklere neden oldu. Ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesini kolaylaştırdı ve yollar , otoyollar ile park yerleri gibi devasa yeni altyapıların geliştirilmesine yol açtı. Tüketim nesnesi olarak görülmesiyle birlikte yeni bir evrensel kültüre temel oldu ve sanayileşmiş ülkelerde aileler için olmazsa olmaz bir eşya olarak yerini aldı. Otomobil, günümüz gündelik yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Otomobilin sosyal yaşam üzerindeki etkileri her zaman tartışma konusu olmuştur. Yaygınlaşmaya başladığı 1920’lerden beri çevre üzerinde ve sosyal yaşam üzerinde olan etkileri nedeniyle eleştirilerin odağı oldu. Kullanımının artmasıyla birlikte şehir içinde tramvay ve şehirlerarası tren kullanımına karşı önemli bir rakip oldu.

20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında önemli petrol krizleri ile karşılaşan otomobilin karşısında petrolün kaçınılmaz azalması, küresel ısınma ve endüstrinin genelinde uygulanan kirlilik yaratan gazların emisyonları üzerindeki kısıtlamalar gibi sorunlar bulunmaktadır. Bunların üzerine 2007 – 2009 yılları arasında yaşanan ve otomobil endüstrisini derinden etkileyen küresel finans krizi eklenmiştir. Bu kriz önemli küresel otomotiv gruplarına ciddi zorluklar yaşatmaktadır.

  • Dünyanın en huzurlu yeri neresi? Peri masalı gibi bir yerde yaşamak ister misiniz?  9Bu masal diyarı gibi olan kasabada yol ve araba yok . Sadece su kanalları ve köprüler var.
  • Yol Yok, Araba Yok , Gürültü Yok! Masalsı Güzelliğiyle Dünyanın En Huzurlu Köyü  Peki öyleyse sizi huzur sözcüğünün karşılığı olabilecek bir yere götürmek istiyorum.
  • Hollanda'da konumlanan dünyanın en huzurlu köyü Giethoorn!   en huzurlu , en sakin yerleşim yerlerinden biri.  Yol manâlı tabii. Yol olmadığı için araba da değil.
  • Dünyanın en huzurlu , en yaşanılabilir ülkeleri hangileridir? Öğrenmek için tıklayınız   Macera? İşin aslı, bu yer değiştirme isteğinin “kafa rahatlığından” daha fazlası değil.
  • Dünyadaki en güvenli ve en huzurlu ülkeleri keşfedin. Bu yerler , dünyanın diğer ülkeleri için rol teşkil etmektedir. 1. Danimarka Danimarka dünyanın en .
  • dünyanın en huzurlu yeri : nedense kimsenin bulunduğunu sanmadığı yer . öyleyse belki de yoktur? belki de huzur; tıpkı tutsağı olunan korku,itaat,utanç,saygı kavramları.
  • Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) tarafından dünyanın en huzurlu ülkeleri araştırılmış ve 162 ülke arasında yapılan sıralamaya göre en huzurlu ülkeler belirlenmiş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir