Yine Karmaşa Yaşandı! Bugün Bayram Mı Değil Mi?

Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi’nden çıkan tek takvim uygulansın kararına rağmen, İslam alemi, yine birlik sağlayamadı. Diyanet İşleri Başkanlığı iki yetkilisini batıda güneşin en erken battığı Şili’nin 2 bin kilometre kuzeyinde bir noktaya, hilalin doğuşunu gözlemlemek için gönderdi.

Türkiye, bugün Ramazan Bayramı’nı kutlarken, patlamaların olduğu Suudi Arabistan’daki umreciler oruç tutacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir ay önce İstanbul’da toplanan, İslam ülkeleri ve bütün dünya Müslümanları için büyük önem arz eden Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi’nden çıkan tek takvim uygulansın kararına rağmen, İslam alemi, yine birlik sağlayamadı. Kutsal topraklarda bulunan umreciler bir gün daha oruç tutup, Türkiye’den bir gün sonra bayrama girecek. Yani Türkiye’dekiler 29 gün, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleri, 30 gün oruç tutmuş olacak. Umreciler de Suudi Arabistan’a uyup, bayramı bir gün sonra kutlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, iki yetkilisini batıda güneşin en erken battığı Şili’nin 2 bin kilometre kuzeyinde bir noktaya hilalin doğuşunu gözlemlemek için gönderdi. Dünyanın herhangi bir yerinde hilalin görünmesi, bayrama girmek anlamına geliyor. Ancak Arap ülkeleri kendi bulundukları mahalden hilali gözlemlemeyi kabul ettiklerinden, orucu bir gün daha fazla tutacak.

ORTAK KARAR ALINMIŞTI
Aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Katar, Fas, Mısır ve Ürdün’ün de bulunduğu 50’ye yakın ülkeden ilim adamları, astronomlar ve karar merciinde bulunan yetkililer, 28 – 30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da toplanıp, üç gün boyunca takvim birliği konusunda tartışmış, kapanış oturumunda yapılan oylamadan, 60 yıllık ihtilaf son bulup, tekli takvimin uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kararı “Kongreden vahdet çıkmıştır. Tek takvimin uygulanması yönünde karar alınmıştır. Bütün İslam dünyasına hayırlı olsun” sözleriyle dünya kamuoyuyla paylaşmıştı.

Özellikle Müslüman azınlıkların karşı karşıya olduğu bazı sorunları çözme yönünde önemli katkılar sunacak olan tekli takvimin bir amacı oruç, bayram gibi Müslümanlar için sembol manası olan günleri birleştirmesi, bir diğeri de ayrışmayı ortadan kaldırmasıydı.

Kongre, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’na, söz konusu takvimin, üzerinde çalışmalar yapılarak bütün İslam Alemince kabul edilebilecek tek takvim haline gelebilmesi için İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanlığı’na sunulmasını ve bu yolla takvimin İslam ülkelerine arz edilmesini tavsiye etmişti.

Yine Karmaşa Yaşandı! Bugün Bayram Mı Değil Mi?

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

Yine Karmaşa Yaşandı! Bugün Bayram Mı Değil Mi? Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa Dünya Yine Karmaşa Yaşandı ! Bugün Bayram Mı Değil Mi ?  Kongresi’nden çıkan tek takvim uygulansın kararına rağmen, İslam alemi, yine birlik sağlayamadı.
  • neden biz arap ülkelerinden çok başka saatlerde oruç tuttuk? bayrama girdik? diyanetin bugün bayram mı diye şili ye  mobil.hurriyet bayram karmasasi 40130934.
  • Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi’nden çıkan tek takvim uygulansın kararına rağmen, İslam alemi, yine birlik sağlayamadı.
  • Geçen yıl ve daha önceki yıllarda yaşanan karmaşa malesef bu yıl yine tekrar etti.  Bu durum her zaman ki gibi halkımızı ikiye bölmekte, oruç tutanlar ve bayram yapanlar.
  • Yine de bu demek değil ki, ben bir garip Peri boş dururum.
  • Bayram bugün değil mi . Vine Mekan. Abone olAbone olunduAbonelikten çık.  Bugün Bayram Barış Manço Dinle Süre: 4:59. escan anahtar 301.218 görüntüleme.
  • Bayram günü karmaşası . 5 Temmuz 2016 Salı 14:54.  İslam aleminde bayram günü karmaşası . Karışıklığın ardından akıllarda bugün bayram mı sorusu kaldı.
  • Teşekkürler sizin de bayramınız kutlu olsun.
  • Bu yazıya başlamadan önce herkesin Kurban Bayramını kutlarım. Son yazımı yazmamın üzerinden daha 1 ay anca geçti. Bu süre içerisinde deli gönlüm yine rahat duramadı.
  • 2. Bayram sabahı erken kalkması zor gelen erkek çocuklar isteksizce bayram namazına gidecek. “Acaba midem ağrıyor desem inanırlar mı ” diye düşünüp yine de gidecekler.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir