YGS Adaylarının Bilmesi Gerekenler!

Geri sayım başladı. YGS’ye girecek olan adayları şimdiden heyecan sardı. 13 Mart 2016 Pazar günü sabah saat 10:00’da milyonlarca öğrenci bu sınavda ter dökecek. ÖSYM, YGS adaylarına hedefledikleri bölüme gidebilmek için kolaylıklar sunuyor. İşte detaylar..

YGS’ye girecek milyonlarca lise öğrencisini sınav heyecanı sardı. YGS bu pazar yani 13 Mart 2016 tarihinde sabah saat 10:00’da başlayacak. Adayların birçoğu heyecanını atmak için değişik sosyal aktivitelere başvursa da kimileri de son güne kadar çalışma niyetinde.

YÖK tarafından hazırlanan Yükseköğretim Program Atlası YGS-LYS Net Sihirbazı modülünde sınava giren adayların, istedikleri bölüme girebilmek için hangi testte kaç net yapmaları gerektiğine dair bilgiler bulunuyor. Bu program atlasında hazırlanan sunuma göre, sistem için 19 bin 990 ön lisans ve lisans programı incelendi ve ayrıca 2 bin 269 fakülte, yüksek okul ile meslek yüksek okulu analiz edilerek sisteme toplam 971 bin 211 yerleşen aday verileri konularak sistem oluşturuldu.

Program atlasındaki sistemde, her yıl üniversiteye gidebilmek için sınava giren 2 milyonu aşan adayın YGS ve sonrasında LYS’ye hazırlık aşamasından bitibaren üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha “bilinçli kararlar verebilmesini desteklemek amacıyla” oluşturuldu. Bu yeni ve teknolojik uygulamayla adayların, özellikle dershanelerin olmadığı ve nitelikli rehberlik gereksiniminin arttığı bu dönemde, başka herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymadan, en doğru ve güvenilir bilgilere erişimlerinin sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı. Ayrıca adayların Net Sihirbazı sayesinde de istedikleri programlara hangi netlerle girebileceklerini göstererek LYS’ye ona göre hazırlanma hakkı sunuyor.

Tags:, ,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir