Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak ?

Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak ?

Yeni T.C. Kimlik kartı kullanıcıların en çok merak ettiği özellikler aşağıda liselenmiştir. Madde madde tüm özellikleri okuyabilirsiniz..

 1. T.C. Kimlik Kartı, taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahiptir.
 2. T.C Kimlik Kartı, en az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretilmiş olan kart gövdesine sahiptir.
 3. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek şekilde, kimlik kartları için belirlenen uluslarası standartlara uygun olacak şekilde, standart bir akıllı kart boyutlarındadır.
 4. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesine imkan verir ve bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve değiştirilmesini olanaksız hale getirir.
 5. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin önyüzünde ve arkayüzünde bulundurması ile kolay, hızlı ve güvenli görsel kullanım sağlamaktadır.
 6. T.C. Kimlik Kartı, kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır.
 7. T.C. Kimlik Kartı, standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacaktır.
 8. T.C. Kimlik Kartı, sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirir.
 9. T.C. Kimlik Kartı önyüzünde ve arkayüzünde yer alan bölgeler ve bölgeler içerisindeki bilgiler, Avrupa Birliği tarafından belirlenen DS/CEN/TS 15480-1 standardına uygun olarak geliştirilmiştir.
 10. T.C. Kimlik Kartı, fiziksel özellikleri olarak ISO/IEC 7810 ve ISO/IEC 7816’yı desteklemektedir.
 11. T.C. Kimlik Kartı, dayanıklılık ve diğer test yöntemleri ve kriterleri olarak DS/CEN/TS 15480-1’i ve ISO/IEC 10373-1’i desteklemektedir.
 12. T.C. Kimlik Kartı, ilk olarak sağlık ve sosyal güvenlik kurumu uygulamalarında kullanılmaktadır. Vatandaşların, provizyon işlemleri sırasında nüfus cüzdanları yerine T.C. Kimlik Kartlarını kullanması suretiyle, muayene kayıtları açılacaktır. Muayene sonucunda elektronik olarak girilen reçetelerin, yine T.C. Kimlik Kartı kullanılarak eczanelerden temin edilmesi sağlanacaktır.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Genel müdürlüğü tarafından uzun bir süredir üstünde çalışılan Çipli Kimlik uygulamasının 2017 Yılı itibarıyla başlayacağı ve dağıtımların yeni senenin ilk günleri ile birlikte dağıtılacağı belirtiliyor.

Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak ?

Yeni Kimlik Kartları için 2-3 pilot il seçilmiş ve pilot şehirlerde kimlik kullanımı takibe alınmıştı. Edindiğimiz bilgilere göre ilk verilere göre Çipli Kimlik Kartları oldukça elverişli ve dağıtıma hazır halde. Çipli Kimlik kartlarının dağıtımına 2 Ocak 2017 Tarihi itibarıyla başlanılacak.

Yeni Kimlik Kartının Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

Yeni Kimlik kartı için belirlenen fiyat ise 16 TL. 
Başvurular, webten (e-kimlik) veya çağrı merkezinden (Alo 199) yapılacağı gibi ilçe nüfus müdürlüklerine de randevusuz olarak yapılabilecektir. Yeni kimlik belgesi değişiminde yurttaşlardan; nüfus cüzdanı ya da tanıtıcı kimlik kartı ile 15 yaşından büyükler için son atlı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf istenilmektedir. Basımı Genel Müdürlükçe yapılacak ve kişilerin başvuru esnasında ifade ettiği adres de teslim edilecek her kimlik için 16,00 TL kıymetli kağıt bedeli alınacaktır” denildi.

Yeni Kimlik Kartı Almak mecburi mi ?

Yeni Kimlik kartlarının  mecburi olup olmadığı konusunda halen net bir açıklama yapılmadı. İlerleyen günlerde bu konu hakkında ayrıntılı bir açıklamanın yapılacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir