Yeni Dünya Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Yeni Dünya çekirdeği ne işe yarar? nam-ı diğer Malta eriği… Yaz aylarında ağzımızı tatlandıran bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Ama sadece meyvenin kendisi değil. Çekirdeği de önemli? Peki yeni dünya çekirdeği ne işe yarıyor?

Yeni Dünya, Doğal yaşam alanı güney Çin olan, gülgiller familyasından bir ağacın meyvesidir.

Yaz aylarının gelmesi ile manav tezgahlarını süsleyen meyvelerden biri de Yeni Dünya’dır.

Bir diğer adı da Malta Eriği olan meyveyi yedikten sonra çekirdeklerini sakın atmayın. Neden diye soracak olursanız hemen anlatayım.

Yeni dünya çekirdeği idrar artırıcı özelliği bulunduğundan, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Ayrıca Malta Eriği aşı istemeyen bir meyvedir. Ve çekirdeklerini toprağa gömdüğünüz takdirde yeni ağaçlarınız olabilir.

Yeni dünya çekirdeğini 5 cm kadar toprağa gömün. Kısa süre içinde kendiliğinden çimlendiğini göreceksiniz.

Yeni Dünya meyvesinin faydaları da saymakla bitmiyor. İşte sağlığınız açısından çok önemli faydaları;
Diyet yapanlar için ideal bir meyve olma özelliğini taşıyan meyve, böbrek kum ve taşlarının dökülmesine de yardım eder.

Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar, ince bağırsak iltihabını giderir.

Kan dolaşımını düzenler. Sinirleri güçlendirir.

Mide hastalıklarında faydalıdır.

Lumbago (bel ağrısı) ve nikriste kullanılır.

Ana karnındaki ceninin düşmesini önler.

Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir.

Yenidünya yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi gelir.

Ayrıca yapraklarında çok yüksek yanıcılık ve ısı kalorisi vardır. 4 mevsim yapraklarını dökmediği için budamadan sonra yaprakları atılmadan ısınma amaçlı kullanılabilir. Mangalı tutuşturmanın çok kolay bir yoludur.
Malta eriği – Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 47
Toplam yağ 0,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 266 mg
Karbonhidrat 12 g
Diyet lifi 1,7 g
Protein 0,4 g
A vitamini 1.528 IU C vitamini 1 mg
Kalsiyum 16 mg Demir 0,3 mg
B6 Vitamini 0,1 mg B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 13 mg

 

Mespilus japonica
Photinia japonica

Malta eriği , diğer adıyla yeni dünya , doğal yaşam alanı güney Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesi.

Anayurdunun Çin olduğu sanılan maltaeriği önceler, Japonya ‘da yetiştirilmeye başlanmış, daha sonraları buradan Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün, özellikle astropik bölgelerde büyük miktarlarda üretilen maltaeriği Türkiye’de de en çok Akdeniz Bölgesi ‘nde yetiştirilmektedir.

Maltaeriği ağacı yaz kış yeşil kalabilen, yani yapraklarını dökmeyen bitkilerdendir. Ortalama 10 metreye kadar boylanabilen ağacın daha çok dal uçlarına yığılmış elips biçimli iri yaprakları vardır. Bu sert yapılı, derimsi yaprakların üst yüzü koyu yeşil, arkası ise pas rengi tüylüdür.

Maltaeriği en iyi kumlu ya da killi topraklarda yetişir. Daha çok aşılama yoluyla, bazen de tohumdan üretilir.

  • Ana Sayfa Sağlık & Güzellik Yeni Dünya Çekirdeği Ne İşe Yarar ?  Yaz aylarının gelmesi ile manav tezgahlarını süsleyen meyvelerden biri de Yeni Dünya ’dır.
  • Çekirdeğinde idrar artırıcı özellik bulunduğu için böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalıdır.  Yeni dünyanın sakinleştirici etkisi vardır.
  • Kaynak: kilispostasi /haber/yenidunya kalp dostu/1201593.
  • Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları oldukça yarar bir ishal kesicidir.  Safra kesesi taşını yok etmek için yeni dünya çekirdeğini nasıl tüketebiliriz.
  • dünyanın çekirdeği ne işe yarar . 10 Şub 2015   Yeni Dünya meyvesinin faydaları da saymakla bitmiyor.30 juil.
  • Yeni Dünyanın Faydaları Yeni Düyanın Faydası: yeni dünyanın faydaları veren bitki gülgiller familyasındandır. Diğer adları malta eriği, japon muşmulası. 8 10.
  • Yeni dünya (eriobotrya japonica), muşmula, veya malta eriği doğal yaşam alanı çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir.anayurdunun çin.
  • Yeni Dünya .  İçerisindeki vitaminlerle bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde fayda sağlayan yeni dünya sağlık açısından oldukça önemli meyveler arasında yer alıyor.
  • ? Hatirla. Yeni Kayıt. Anasayfa. Forum Anasayfası.  ForumBu Bölümde Ara. Tek Çekirdek Performansı Ne İşe Yarar ? 8 Cevap. 0 Favori.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir