Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Sorusuna 6 Harika Öneri

Yatak odası dekorasyonı nasıl olmalı sorusu, özellikle yeni ev kuranların ya da mevcut evlerini yeniden düzenlemek isteyenlerin en başta sorduğu sorulardan biri. Yatak odanız küçükse, nasıl yer tasarrufu sağlarım sorusu ya da yatak odası çok geniş olanların, odayı nasıl daha dolu gösteririm çabası var. Öte yandan enerji konusuna özen gösterenlerin yatak odasını “Feng Shui“ye göre düzenleme çabaları da mevcut. Çoğu insan, yatak odası dekorasyonunu en işlevsel hale nasıl getiririm uğraşı içinde..

İşte bu karmaşalar arasında en doğru yatak odası dizaynı hakkında küçük ipuçlarını sizler için derledik.

Aydınlatma


Yatak odanızın atmosferini değiştirmek için ışıklandırmaya önem vermelisiniz. En hızlı çözüm, tavan lambasını iptal etmektir. Tavandan direkt ve sert bir şekilde parlayan ışıkta rahatsız olabilirsiniz. Bir abajur ya da ışığı tavana yansıtan ayaklı lambayı tercih edin.

Renk


Yatak odasında sadelikten ve soft renklerden yana olmak rahat bir dinlenme olanağı verir. Gerginliği azaltacak olan pastel tonlar kendi zevkinizle birleşmeli.

Komidin


Komidin seçiminde, yatağın iki yanında ne kadar yeriniz olduğu önemlidir. Eğer, komidinler için yeterince boşluk yoksa, küçük sehpa kullanabilirsiniz. Sadece, tuvalet masası ile de bu sorun çözümlenebileceği gibi, duvara atılan küçük raflar da sorunu çözebilir.

Gardırop


Gardırop ölçülerinde daha sonra sorun yaşamamak için çok dikkatli olmakta fayda var. Eğer elbise, pardösü gibi giyecekler saklanacaksa, 160 cm. uzunluk ve 60-70 cm. derinliğe ihtiyaç vardır. Eğer sıkışık bir alanınız varsa, kayar kapaklı dolaplar tercih edilmeli. Dolap içlerinde aydınlatma olması, güneş almayan odalarda büyük kolaylıktır.

Yatak


Yatak satın alırken, iskelet sisteminizle uyumlu, terleme yapmayan ve antialerjik seçimlerin yanı sıra yay ve dolgu sistemi olan yatakları tercih etmeye çalışın. Yatak boyu uyuyacak olan kişinin boyundan 15-20 cm. daha uzun olmalı. Çift kişilik yataklarda, en iyi boy 150 cm. kadardır.

Nevresim Takımı


Yatak odası için gerekli olan nevresim ve yatak örtülerinde gözü yormayacak hafif desenler, doğal kumaşlar tercih etmek sıcak bir ortam yaratacaktır.

Bu arada, diğer püf noktalarına da kulak vermenizde fayda var..

Örneğin; yatak odanızın dekorasyonuna göre, yatak ucuna bir puf, sandık, bazalı bir sedir yerleştirebilirsiniz, böylece bir depolama alanı da yaratmış olursunuz. Yatak çarşafları ve örtüleri burada rahatlıkla depolanabilir. Unutmayın, yatak odasında rahatlığın yolu, boş ya da kalabalık olmamaktır. Yani, dekorasyon yapılırken çok boş durması veya çok kalabalık olması sizi rahatsız edecektir.

Gelelim yatak odasında uyulması gereken “Feng Shui” kurallarına..

* Hemen hemen her yatak odasında bir ayna mutlaka bulunur. Ancak bu felsefe aynayı kesinlikle yatak odasında bulundurmaz. Çünkü, ayakucunu yansıtan bir ayna şanssızlık getirir.
* Yatak odaları için giriş kapısından en uzak oda seçilmelidir.
* Sade, çok fazla eşya yığını olmayan, düzenli ve en önemlisi temiz hava akımı sağlanan bir oda olmalıdır.
* Yatağın ve yatak başının materyali, başucunun hangi yöne baktığı gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
* Yatağın ayakucu kapıya bakmamalıdır. Bu “Feng Shui”de tabut pozisyonu olarak adlandırılır ve şanssız bir konumdur.
* Pencere önünde, komşu duvarı tuvalet veya banyo olan bir duvara yatak başı koyulmamalıdır.
* Yatak odası ana giriş kapısından görülmemelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir