Yarın lavantanın Litresi 538 liraya satılıyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü öncülüğünde lavanta ekimi şehir genelinde artmaya başladı. Tüm toprak çeşitlerinde yetişebilen, iklim seçmeyen lavanta bitkisinin çok yıllıklı olması sebebiyle çiftçiler özellikle kıraç topraklarda denemesine başladı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek Enstitü olarak geçen sene hasat edilen 2 dekar alandan 20 kilogram yağ elde ettik. Dekara 10 kilogram yağ geliri var. Elde edilen yağın da litresi satış bedeli 100 eurodur dedi.Yarın başlıyor! Litresi 538 liraya satılıyor...

Sınır komşusu Bulgaristan’ın lavanta üretiminde söz sahibi olması Edirne’deki çiftçilerin de bu pazardan paylarını almak maksadıyla harekete geçirdi.

Enstitünün de ön ayak olması ile verimsiz topraklar leylak rengine bürünmeye başladı. Lavantaların bu ayın ortalarında hasadına başlanması bekleniyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lavantanın getirisinin diğer ürünlere göre daha fazla olduğunu ifade etti.

Bu kapsamda Trakya’da başlattıkları çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Tülek, “Üreticiye rol model olmak maksadıyla enstitü bahçesinde üretime 3 dekar ile başladık, bu sene Karaağaç’taki alanla beraber lavanta ekili alan 25 dekar oldu.” şeklinde konuştu.

Kent merkezi ve ilçelerdeyse üreticilerin 50 dekar lavanta ektiğini ifade eden Tülek, şunları ifade etti:

“Hem hesaplı hem de ekolojik imkanlar diye bunu değerlendirebiliriz. Ekonomik olarak değerlendirirsek bir üretim yapıyorsunuz, lavanta yağı üretiyorsunuz ve kazanç elde ediyorsunuz. Ekolojik manada da değerlendirildiğinde biyoçeşitlilik açısından bölgemizde yeni bir ürün kazandırmış oluyorsunuz. Fauna manasında da bahçede görüldüğü gibi bir çok arı ve böcek popülasyonunun aktif olarak yer aldığını görüyorsunuz. Bal ile alakalı şunu söyleyebiliriz. Bulgar meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde dekara ortalama 15 kilogram bal alınabiliyor. Lavanta balıyla ilgili de denemelerimiz olacak bu yıl. Elde edilen balın analizleri yapılıp kalite değerleri de ortaya konulacaktır.”

Bal üretimi ile de yan gelir getirecek

Lavanta üretiminde birinci maksadın sanayiyel, yağı için üretim olduğunu anlatan Tülek, polen açısından zengin bir bitki olan lavantadan bal üretiminin de mümkün olduğunu kaydetti.

Üretici için yağ üretiminin esas gelir bal üretiminin de yan gelir olacağını dile getiren Tülek, sözlerin yölle tamamdı;

Enstitü olarak geçen sene hasat edilen 2 dekar alandan 20 kilogram yağ elde ettik. Dekara 10 kilogram yağ geliri var. Elde edilen yağın da litresi satış bedeli 100 eurodur. Bizim maksadımız, enstitü olarak model oluşturmak istiyoruz. Üreticiye yol haritası oluşturuyoruz. Özellikle bakanlığımız içerisinde yürüttüğümüz bayan çiftçiler projesi bu manada çok verimli oldu. Kadın çiftçilerin bu işte daha aktif ve daha başarılı olabileceğini, önümüzdeki zamanda önemli bir gelir unsuru olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda değişik yerlerde demonstrasyon çalışmaları kuruyoruz. Edirne ve ilçelerinde lavanta dikimleri yapılıyor. Özellikle Trakya’daki marjinal alanlarda üretimi sağlamak istiyoruz.”

Tülek, kentte 7-10 Haziran tarihlerinde “Edirne Lavanta Tarla Günleri” etkinliği düzenleneceğini, etkinlikler kapsamında aynı zamanda hasadın başlayacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir