Yapay Zeka, Go Şampiyonunu Yendi!

Teknoloji devi Google, daha evvel bir yazılım gerçekleştirdi. AlphaGo adlı bu yazılım düşünme yeteneğine sahip olmasının yanı sıra dünyanın efsane Go oyuncusuyla karşılaştı. Dünya Go şampiyonu Lee Sedol ile karşılaşan yapay zeka şampiyonu yenerek herkesi şaşırttı. İşte yapay zeka ve hayranlık bırakan hareketleri..

Dünya devi Google tarafından geliştirilen AlphaGo yazılımı, Go oyununda efsana olmuş Lee Sedol ile karşılaştı. Turnuva 5 maçtan oluşacaktı. 5 maç olması planlanan karşılaşmanın ilk üçünün galibi AlphaGo olunca Lee Sedol şimdiden kaybetmiş görünüyor. Seride iki karşılaşma daha yapılacak olsa da, AlphaGo 3-0 öne geçtiği için Lee’nin kazanma ihtimali kalmadı.

Lee Sedol, Güney Kore’nin başkenti Seul kentinde yapılan maçın akabinde “Güçsüz bir görüntü sergilediğim için çok üzgünüm. Go’da çok deneyimli olmama rağmen böylesine ağır bir baskıyı hiç yaşamamıştım ve sanırım yeteneklerim bunun üstesinden gelmeye pek yetmedi” ifadelerini kullandı.

Google’ın DeepMind bölümü kurucusu ve Alpha Go’yu tasarlayan zeka örneği Demis Hassibis, maç sonucunu “tarihi bir an” diye nitelendirdiği görüldü.

Bu beklenmeyen başarı yapay zeka tarihinde ikinci dönüm noktası oldu. Daha evvel 1997’de de IBM’in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar da dünya satranç şampiyonu Yunan Garry Kasparov’u yenerek bir ilke imza atmıştı.

Go oyununda satrançtan çok fazla hamle olasılığı bulunuyor. Bu sebeple Google yetkilileri de AlphaGo’nun Lee’yi yenebileceğini düşünmüyordu. Fakat sonuç bir sürpriz olarak görüldü.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir