WordPress Tema nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress herkesin bildiği gibi en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi. Tema ve eklenti desteği oldukça fazla. Fakat temaların çoğu İngilizce ve bu temaları Türkçeye çevirmek gerçekten çok zahmetli. İngilizce wordpress temalarını Türkçe wordpress teması yapmak için .po ve .mo dosyalarını kullanacağız.

.po ve .mo uzantılı dosyalar nedir?

.po dosya uzantısı wordpress temanızın dil dosyasının ham halidir. Aşağıda yer alan Poedit programıyla kaydettiğiniz .po dosyası, .mo uzantılı dosya halini alır ve temanızın içinde yer alan terimlerin o dilde gözükmesini sağlar. .po ve .mo uzantılı dosyalar temanızın /languages dosyasında yer alır. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağız adım adım bakalım.

Bu dosyaları Poedit isimli programı kullanarak açacağız ve türkçe karşılıklarını yazarak temamızı türkçeleştirmiş olacağız.

1.Wordpress Tema Türkçeleştirme Programı Poedit ‘i [http://www.poedit.net/download.php] adresinden Windows versiyon kısmından indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz.

2.Programı açıyoruz ve tema dosyalarımızın içindeki .po uzantılı (genelde bu dosya en_US.po isimli olur) dosyayı açıyoruz.

3.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada sol tarafta İngilizce terimler yanında ise çeviri kısmı gözükecek. Sol taraftan bir tanesine tıklıyoruz ve aşağıdaki metin kutusuna çevirisini yazıyoruz. Mesela Name in çevirisi İsim olacaktır.

4.Bütün terimleri çevirdikten sonra Dosya Adı tr_TR olacak şekilde kaydediyoruz. Eski halien_US idi. Kaydetme işlemini yaptığımızda tr_TR.po ve tr_TR.mo isimli iki dosya olacak. Bu iki dosyayı alıp temamızın languages klasörüne atıyoruz ve tema ayarı varsa Türkçe seçiyoruz yoksa, WordPress Türkçe olarak kurulmuş ise temamız Türkçeleşmiş olacaktır.

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. WordPress bir CMS ‘dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır. WordPress yeni bir yazılımdır, kökleri ve gelişimi 2001’e kadar uzanır.

Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir.

WordPress’in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da wordpress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

İlk çıkışı bir blog alt yapsı olsa da günümüzde artık wordpress ile sadece blog değil, haber, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri dahi kurulabilmektedir. Keza Türkiye’deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan bir çok site de wordpress alt yapısı kullanmaktadır. Buna Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri de dahildir.

  • Bana, son günlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi wordpress tema nasıl türkçeleştirilir olmaya başladı.
  • İngilizce wordpress temalarını Türkçe wordpress teması yapmak için .po ve .mo dosyalarını kullanacağız.  Şimdi bu işlemi nasıl yapacağız adım adım bakalım.
  • Eğer temanın ayarlar bölümü varsa Türkçe olarak seçim yapmanız gerekiyor.  WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir ? için Yorum yap ve Puan ver.
  • WordPress Tema Türkçeleştirme , Poedit çeviri programı ve Google Translator Toolkit ile kolayca yapılmaktadır. WordPress temaları Türkçe kullanabilirsiniz.
  • olan bir içerik yönetim sistemi WordPress temalarının birçoğu İngilizce olmaktadır.  Şimdi ise WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir sorusuna bir cevap verebiliriz.
  • WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir . Kas 16, 2016. WordPress dünyanın hemen hemen her yerinde web site oluşturmak için kullanılan bir yönetim sistemidir.
  • Kimler Neler Demiş? 43 Yorum " WordPress tema veya eklenti dilini Türkçeleştirme ".  nasıl çözebilirim bu işi? Artı Puan0Eksi Puan. 3 ay 20 saat önce.
  • WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir ? Blog ve sitelerde çok kullanılan bir alt yapı olan WordPress ’te eklentilerin ve tema desteğinin de fazla olduğu bilinmekte.
  • WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt arıyorsanız bu yazımıza muhakkak göz atmalısınız.
  • SSD Disk & PHP7 ile üstün performans. Otomatik güncellemeler. 9.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir