WhatsApp’a Kota Yiyen Özellik!

Türkiye ve dünyada milyonlarca kullanıcısı olan WhatsApp’ın yeni özellikleri çok iyi ancak mobil kotanızı kolaylıkla bitirebilir. WhatsApp’ın video ve ses paylaşımlarına yeni özellikler eklenmesiyle uygulamanın veri tüketimi hızlı bir şekilde artıyor.

WhatsApp’a gelen yeni özelliklerden biri de artık belge, lokasyon ve bağlantı paylaşımı gibi ekstra donanımlar olacak. Bu belge ve veriler, zaten hazırda var olan video ve ses paylaşımı ile bir araya gelince ortaya yüksek bir veri kullanımı çıkıyor. Kotanızın hızlı bitmesini engellemek amacıyla da otomatik indirme özelliğinin kapalı tutulması öngörülüyor.

WhatsApp özellikleri üzerinden görsel, metin yada ses paylaşmanın fazla bir veri tüketimine neden olmadığını düşüneseniz bile kullanım yoğunluğuna bağlı olarak bu paylaşımların mobil kotanızı tehdit ettiğini bir kez daha hatırlatmakta her zaman fayda var. Asıl sorun yaratabilecek bölüm ise “otomatik medya indirme” özelliği olarak karşımıza çıkacak. Bu özellik sayesinde, WhatsApp sayesinde yapılan paylaşımlar otomatik olarak mobil cihazınıza tek tek kaydediliyor. Özetle, gönderilen bir PDF dosyasından, WhatsApp gruplarında paylaşılan yüzlerce fotoğrafa kadar her türlü içerik indirildiği belirtiliyor.

Uzmanlar bu konuda , “Otomatik medya indirme” özelliğini kapatmak kökten bir çözüm gibi görünebilir, ifadelerine yer verirken bunu açık tutmak isteyen birçok kullanıcının olacağını vurguluyorlar. Bu durumda, WhatsApp’ın gelişmiş ayarlarının bize yardımcı olacağını söyleyen uzmanlar, WhatsApp üzerinden ses, fotoğraf ve belgelerin ayrı ayrı hangi durumlarda otomatik olarak indirileceğini belirleyebileceğimizi belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir