Vizesiz gidilebilen ülkeler hayal oluyor

Vizesiz gidilebilen ülkeler listesine yenisinin eklenmesini beklerken birden beklenmeyen bir karar ile göçmen krizi nedeniyle vize anlaşmaları iptal edilecek.

Türkiye, göçmen krizinin çözümü için Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmayla 89 ülke ile yaptığı vizelerin kaldırılması anlaşmasını Haziran’da feshedecek.

Aralarında Rusya ile İran’ın da bulunduğu ülkelerden gelen turistler Türkiye’ye girmek için vizeye ihtiyaç duyacak.

AB ile varılan anlaşma kapsamında Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz girişi için sürece hız verilmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak AB kapılarının açılması için öne sürülen şartlardan birisi de Türkiye’nin AB’nin vize uyguladığı ülkelere vizeleri geri getirmesi.

Son yıllarda hem turizmi hem de ticari ilişkileri canlandırmak için aralarında Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ülkeleri ve eski Sovyet ülkelerinin de bulunduğu toplam 89 ülkeyle vizeler karşılıklı olarak kaldırılmıştı.

AB ile yapılan anlaşma uyarınca bu ülkelerin vatandaşlarından Türkiye’ye girişlerinde Haziran ayından itibaren tekrar vize talep edilecek.

10 milyon turist

Vizelerin geri gelmesi gündemde olan ülkeler arasında son yıllarda Türkiye’ye giderek fazla sayıda turist gönderen Rusya, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkeler de var.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2015 yılının Ocak-Kasım döneminde bu ülkelerden Türkiye’ye 10 milyon turist geldi.

Haziran’dan itibaren vize uygulanacak ülkelerden en çok turistin geldiği 10 ülke

 

Aynı dönemde Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı ise 34,8 milyon seviyesindeydi.

Yani Türkiye’ye vize alarak giriş yapanların sayısında haziran ayından itibaren yüzde 30 artış yaşanacak.

‘Süreç iyi yönetilmeli’

Vize uygulamasının dönüşüyle Türkiye turizm sektörünün rekabet avantajının olumsuz etkilenebileceğini ifade eden Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’ye gelen turist sayısında önemli düşüş yaşanabileceği uyarısını yaptı.

Bursa’da düzenlenen bir toplantıda konuşan Bayındır, “Gerek Dışişleri Bakanlığı gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekse AB Bakanlığı tarafından şimdiden doğru olarak planlanması gerekiyor. Atılacak adımların gösterileceği yol haritasının hayata geçirilmesiyle turist sayısındaki azalma ihtimali asgari seviyede tutabilir” dedi.

Bu sayfada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları listelenmiştir. Listede ülkeler kıtalarına göre ayrılmıştır ve kendi içlerinde alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Bu liste en son 17 Mart 2015 tarihinde güncellenmiştir. Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları, 63 ülkeye herhangi bir vize uygulamasına tabi olmadan, 30 ülkeye kapıda vize alarak ve 8 ülkeye internetten vize alarak girilebilmektedir. Böylelikle Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 101 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilmektedirler. 146 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize vermektedir. Bu sebeple Hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri toplamda 156 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Diplomatik Pasaporta ise 164 ülke vize uygulamamakta, 9 ülke kapıda vize vermektedir.

Böylelikle Diplomatik Pasaport sahipleri toplamda 173 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan ‘a ise nüfus cüzdanı ile giriş mümkündür. .

Umuma Mahsus Pasaportun , diğer resmi pasaportlar karşısında ayrıcalıklı olduğu tek ülke Ermenistan ‘ dır. Bordo pasaport sahipleri, ülkeye varışta 120 günlük vize alabilirken, resmi pasaport sahipleri, Ermenistan’ın dış temsilciliklerinden vize almalıdır.

Türk pasaportu sahiplerinin vize gereksinimlerini gösteren harita
   Türkiye Cumhuriyeti
   Vizesiz
   Varışta vize alınabilir
   Vize gerekli
   ETA veya E-vize

 • Vizesiz gidilebilen ülkeler hayal oluyor . Haber Osman Güven  eklenmesini beklerken birden beklenmeyen bir karar ile göçmen krizi nedeniyle vize anlaşmaları iptal edilecek.
 • vize istemeyen ülkeler , Vizesiz ülkeler , vizesiz gidilebilen ülkeler , hangi ülkelere vizesiz gidilebilir , vizeden muaf olunan ülkeler , vizesiz .  Yeter ki hayal edilip, araştırılsın.
 • Vizesiz gidilen ülkeler kaç tane ? Vizesiz ülkelere gitmek için ne yapmam lazım ? gibi onca soruyu çokça sordunuz.  Sen yeter ki hayal et.
 • Türkiye’den vize istemeyen ülkeler son dönemde arttı, ancak vizesiz gidilebilen ülkeler hala sayıca az.
 • Vizesiz Gidilen Ülkeler Hangileri? 29 Haziran 2015.  bir plan yapmak için bugün, vizesiz gidebileceğiniz ülkelere yer verdik.  ve hayalini kurduğunuz tatilinizi yapabilirsiniz.
 • İşte Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkelerin listesi ve vizesiz kalabileceği gün sayıları   2. 60. Türkiye'den vizesiz gidilebilen ülkeler . facebook. twitter.
 • Vizesiz gidilen ülkeler . Andorra. Arjantin. Arnavutluk.
 • Farkına pek varmasak da, vizesiz gidilebilecek bir sürü muhteşem ülke var.  Vize çıkartma telaşı, çoğu gezgin için seyahatin en stresli kısımlarından biri.
 • Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler 2017,Türkiye'den Vize istemeyen Ülkeler Neler ?, Vizesiz Seyahat için Ülke Listesi.
 • için çıkarılmış olan vize , seyahat ve tatil hayallerinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi oluyor .  * Seyşel Adaları. * Tunus. Asyada Vizesiz Gidilebilen Ülkeler .
 • Göre fırsatlarından yararlanın! Karşılaştırıp öyle karar verin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir