Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışma teknikleri , nasıl ders çalışılmalı,başarılı olmanın altın kuralları,sistematik ders çalışma,ders çalışırken uyulması gereken kurallar,başarılı olmak için oda tasarımı nasıl olmalıdır?ders çalışırken nelere dikkat etmek gerekir? sınav kaygısı nasıl azaltılabilir?maddeler halinde başarılı olmak ve verimli ders çalışmak için taktikler ve öneriler, başarılı olmak için çalışma ortamının önemi, nasıl çalışma programı hazırlanır?zihin dağılmasını önlemek için neler yapılabilir?

ÇALIŞMA ORTAMINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER* Çalışma odası mümkün olduğunca fazla sıcak ve ya soğuk olmamalıdır.
* Çalışma odası düzenli olarak havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
* Çalışma masası ve yüksekliği çalışan kişinin boyuna uygun olmalıdır.
* Ders çalışırken müzik televizyon vs dinlenmemelidir.
* Ders çalışma ortamında, dikkatin dağılmasına yol açacak resim, afiş gibi malzemeler olmamalıdır,
* Çalışma masası ders faaliyetinin dışında kullanılmamalıdır.
* Çalışmaya başlamadan önce, çalışma sırasında gerekli olacak bütün malzemenin el altında bulunması, dikkatin dağılmaması açısından önemlidir.

ZİHNİN DAĞILMASINI ÖNLEME* Zihnin dağılması herkesin karşılaştığı bir durumdur. Buna yol açan sebepler içten ve dıştan gelir.
* Zihnin dağılmasına yol açan iç sebepler; hayal kurmak ve endişe etmektir.
*Hayal kurmaya başladığınızı fark ederseniz ya hayal kurmayı kendinize ödül olarak vererek,
bunu dinlenme aralığınıza erteleyin yada hayalinizi kurmaya devam edin ve tamamlayınca da dersinize dönün.
* Hayalinizi bir türlü bitiremiyorsanız kalkıp dolaşın veya hafif fizik egzersizi yapın.
* Zihnin dağılmasına yol açan dışsal sebepler; odada asılı posterler,yatarak ders çalışmak,
müzik dinlemek, televizyon izlemek, bir şeyler atıştırmak ve gezinmektir.

AMAÇLARIN VE ÖNCELİKLERİN BELİRLENMESİ* Zamanı kontrol etmek hayatı kontrol etmektir.
* Başarılı olabilmek için enerjinizi, günlük olayların peşinde harcayarak geçirmek değil,amaçlarınız doğrultusunda kullanmak önemlidir.
* Zamanı öncelikleriniz doğrultusunda kullanabilmek için uzun,orta ve kısa dönemli amaçlarınızın belirlenmesi gerekir.
(Örnek; kısa dönemli amaç;okul derslerinde başarılı olmak, orta dönemli amaç;lise diploması almak,uzun dönemli amaç;üniversiteye girmek.)
* Listenin en üstünde yer alan hayat amacınızı büyük harflerle bir kartona yazıp,çalışma masanıza asın. Bu daha iyi motive olmanızı sağlayacaktır.
* Bir çok amacı bir arada gerçekleştirmek kolay değildir. Bu nedenle seçim yapıp en önemli ve kendinizi en güçlü hissettiğiniz amaca yönlendirin.
* Amacınızı gerçekleştirmek için her gün belli bir süre ayırın ve bu süreye kesinlikle uyun.

ZAMANI DÜZENLEMEK VE PROGRAM YAPMAK* Zamanın etkili bir şekilde kullanılması günlük programın düzenlenmesiyle mümkündür,
* Zamanı iyi kullanmak için geçmişte zamanın nasıl ziyan edildiğinin bilinmesi gerekmektedir.
* En iyi ders çalışma yöntemi; çalışmak, tekrarlamak ve dinlemektir.
* Zaman tasarrufu için televizyon uzak durun ve programlarda seçici olun.
* Boş geçen her süreyi tekrar yaparak geçirin,

ÇALIŞMA VE TEKRAR PROGRAMI

* İnsan öğrendiğini çok hızlı unutur.
* Başta ve sonda öğrenilen daha çok akılda kalır.
* Uzun bir listeyi öğrenmeye çalışmak yerine, listeyi daha küçük parçalara bölerek öğrenmek daha kolaydır.
* Yapılacak çalışmada en iyi verimi almak için öğrenmeyi 20-40 dakikalık aralıklara ayırmak gerekmektedir.
* Problem çözerken çözüme ulaşıncaya kadar ara vermemek gerekir.
* 20-40 dakika arası ders çalıştıktan sonra 10 dakika tekrar yapmak gerekir,
* Her çalışma aralığı sonunda 10 dakika dinlenmek gerekmektedir,
* Hiç tekrar yapılmazsa öğrenilenlerin % 80’i unutulur,
* Notların tekrar yazılması ve ya çalıştıktan sonra notların tekrar, hızla gözden geçirilmesi, hatırlamayı pekiştirir,
* Öğrenilenlerin düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir,
* Gece yatmadan önce gün içinde öğrenilenlerin 10 dakika süreyle hızlı bir şekilde tekrarlanması, sabah kalkınca da gözden geçirilmesi bilgiyi pekiştirir.

ETKİN DİNLEME

* Konuyla ilgili ön okuma yapın.
* Sorular çıkarın, konunun fikirleri üzerinde yorum yapın,
* Hızlı okuma yavaş okumadan daha iyi anlaşılır. Bu nedenle hızlı okumaya çalışın,
* Dudakları kıpırdatarak okuma, okumanın hızını düşürür. Yapılması gereken kelime gruplarını okuyacak şekilde dikkati toplamaktır.

ÖĞRENMEK İÇİN OKUMA (ETKİN OKUMA)

* İzleme, sorma, okuma anlatma ve tekrarlama basamaklarından meydana gelmektedir.
* İzle; genel fikir edinme ve ana fikri anlamak için bölüme 3-4 dakika göz atmaktır.
* Sor; bölümün hangi amaçla okunacağı konusunda sorular hazırlamak ve neleri öğrenmek istediğinizi belirlemektir.
* Oku; hazırlanmış sorulara cevap alacak şekilde okumaktır.
* Anlat; sadece notlara bakarak önemli noktaları anlatmaktır.
* Tekrarla; bütünüyle hafızadan yapılan tekrarlar 4-5 dakika sürer.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Yöneylem araştırması ; belirli kısıtların olduğu bir durumda, belirli bir amaca yönelik en uygun çözümün bulunması için geliştirilmiş bir yöntem.

Yöneylem araştırması; bir organizasyon içinde operasyonların koordinasyonu ve yürütmesi ile ilgili dünyanın gerçek karmaşık sorunları için fikir üretmede matematiksel modelleme, istatistik ve algoritma gibi bilimsel yöntemleri kullanan disiplinlerarası bir bilimdir. Organizasyonun doğası maddi değildir. Soruna bilimsel olarak en uygun çözümü sağlamak için bu bilimi kullandıktan sonraki hedef organizasyonun performansını iyileştirmek ve optimize etmektir.

Yöneylem araştırmasının İngilizce adındaki “operation” kavramı II. Dünya Savaşı sırasındaki askeri operasyonları anlatmak için kullanılmıştır. 1969 yılına kadar Harekat Araştırması olarak Türkiye’de öncelikle askeri kurumlarda, daha sonra üniversiteler ile kamu kurumlarında kullanılmıştır. Yöneylem Araştırması Derneği’nin kurucuları arasında da yer alan Halim Doğrusöz ‘ün önerisi ile bu disiplinlerarası bilim dalı Yöneylem Araştırması olarak tanınır hale gelmiştir.

Kavramsal açıdan Yöneylem Araştırması ile Yönetim Bilimi modern bilim açısından aynı anlamdadır. Yönetim Bilimi , işletmecilik alanındaki örgütsel çalışmaları ele alan Yönetim Bilimleri ile birbirlerinden kuramsal olarak ayrılan dallar olarak ele alınmaktadır.

Yöneylem araştırması endüstri mühendisliği ile yakından ilişkilidir. Endüstri mühendisliği mühendis bakış açısıyla yöneylem araştırması tekniklerini başlıca araç olarak düşünürler.

Yöneylem araştırmacıları tarafından kullanılan öncelikli araçlar istatistik , optimizasyon , rassallık , kuyruk kuramı, oyun kuramı , çizge kuramı , karar analizi ve simülasyondur . Bu alanların sayısal niteliğinden dolayı yöneylem araştırması bilgisayar bilimleri ile de ilgilidir. Dolayısıyla yöneylem araştırmacıları özel olarak yazılmış ya da hazır yazılımları kullanırlar.

Yöneylem araştırması, spesifik elemanlara yönelmektense sistem genelini ele alarak bütünüyle geliştirme yeteneğiyle diğerlerinden ayrılır. Yeni bir problemle karşılaşan yöneylem araştırmacısının hangi tekniklerin sistemin doğasına, geliştirme hedeflerine, zaman ve hesap gücü kısıtlarına en yatkın olduğuna karar vermesi beklenir. Bu ve diğer nedenlerden ötürü insan etkeni yöneylem araştırması için yaşamsaldır. Öteki herhangi araçlar gibi yöneylem araştırması teknikleri problemleri kendi başlarına çözemezler.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Özet Bilgiler

  • Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir.
  • Verimli ders çalışma yöntemleri .  Ayrı bir yerin sağlanamaması çalışmadan kaçmanın bir nedeni olmamalı, elverişsiz koşullarda da ders çalışmaya alışmalıdır.
  • Verimli ders çalışma : Psikolojik ve sosyal yönden uygun bir ortamda daha önceden hazırlanmış bir plan dahilinde psiko fizik enerjiyi yoğunlaşarak yürütülen bir çalışmadır .
  • Ögrencilerimiz verimli ders çalisma yöntemlerini bilmediklerinden bir takim yanlis çalisma aliskanliklari olusmaktadir.  8 maddede verimlı ders çalışma yöntemleri .
  • Verimli ders çalışma yöntemleri .  Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu alışkan lıklar kazanmaya kararlı ve niyetli olması gerekir.
  • Saatlerce ders çalışarak mı daha başarılı olunur yoksa verimli çalışma ile mi?  5 6 saat aralıksız ders çalışmakla , 2 saat verimli ders çalışmak aynı etkiye sahip olabilir.
  • Verimli ders çalışma yolları nelerdir?  Bu yontemle öğrenci derste anlatılanları daha önce okuduğu için daha kolay bir şekilde hatırlar.
  • Etkili çalışma yöntemleri ve öğrencilere kazandırma yolları.
  • Verimli Ders Calısma Yöntemleri . Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir