Velid Muallim Konuştu!

Suriye’nin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, basın açıklamasında Cenevre görüşmeleriyle ilgili görüşlerini bildirdi. Velid Muallim, Cenevre barış görüşmelerinde Esad’ın geleceğini tartışmak isteyen herhangi biriyle asla konuşmayacaklarını, Esad’ın Suriye’nin lideri ve bu liderin de bazı kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, basın açıklamasında Esad ile ilgili konuştu. Daha evvel kesintiye uğrayan görüşmelerin Pazartesi tekrar başlaması hedefleniyor. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cenevre öncesi Şam’da bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi. Devlet televizyonundan canlı yayınlanan bu toplantıda konuşan Muallim, “Beşar Esad Suriye halkına aittir ve Suriye halkının kırmızı çizgisidir” dedi.

Amerikan kaynaklı bir tv kanalının haberine göre Muallim, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yı göstererek, “Ne o nede başka birisi, her kim olursa olsun, kimsenin cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında konuşma hakkı yok” dedi. Barış görüşmelerine hâlâ bağlı olduklarını belirten Dışişleri Bakanı, ‘Suriye heyetinin, muhalefet heyetinin gelişini sadece 24 saat bekleyeceklerini aksi takdirde ülkeye geri döneceğini’ söyledi.

Gündemdeki federal devlet tartışmalarını konu edinen Muallim, “Federalizm hakkında konuşmayı reddediyoruz” dedi ve Suriye’nin bağımsız, birlik içinde ve egemen bir devlet olarak kalmasından başka seçeneğin olmadığını söyledi. Suriye’deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen Cenevre barış görüşmelerinin Şubat ayındaki son bölümü, başlamasından kısa süre sonra durmuştu. Muhalifleri temsil eden Yüksek Müzakere Komitesi Cenevre’ye, hükümet heyetinden yaklaşık 35 saat sonra gitmiş, BM temsilciliğineyse bundan iki gün sonra varmıştı. Hem Suriye hükümeti hem de Yüksek Müzakere Komitesi Pazartesi günü yeniden başlayacak görüşmelere katılmayı kabul etmiş durumda. Komite, dün yayımladığı bildiride, ‘Suriye’de akan kanı durdurmayı ve politik çözümü hedefleyen uluslararası çabalara bağlılıkları nedeniyle görüşmelere katılım sağlayacaklarını’ belirtti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir