Vekilden Türklere Hakaret!

Avrupa Parlamentosu’nda söz alan aşırı sağcı niteliği taşıyan Yunan milletvekili Türklere hakaret edince salondan kovuldu. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, bu tarz konuşmaların, ırkçı söylemlerin asla olmaması gerektiğini belirtirken aynı zamanda iç soruşturma başlatacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda Genel kuruldaki oturumda AB Konseyi adına dönem başkanı Hollanda’nın Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis söz alarak konuşmalarını yaptılar. Bu arada bölge bölge tartışmalar yaşandı.

Genel Kurul’da yaşanan tartışmalarda; parlamenterlerin büyük kısmı AB ile Türkiye arasında sığınmacı krizinde varılacak yeni anlaşmanın, “uluslararası sığınmacı kurallarına uygun olması” yönünde fikirlerini belirtirken, söz konusu anlaşma taslağıyla alakalı daha çok bilgi verilmesini istedi.

Hristiyan Demokrat olarak bilinen Grup Başkanı Manfred Weber, Türkiye ve AB zirvesi neticelerini “olumlu” gördüklerini söyledi. Weber, aynı zamanda vize muafiyeti ile ilgili çekincelerini belirterek, Türkiye’nin vize muafiyeti konusunda kriterleri yerine getirmekten uzak olduğunu söyledi.

AB dönem başkanı Hollandalı Jeanine Hennis-Plasschaert yaptığı konuşmada, Türkiye ve AB zirvesi arasında düzenlenen zirve ve Türkiye’nin teklifleri hususunda Avrupalı Parlamentere bilgi verdi. Hollandalı Bakan, gelecek AB zirvesinde anlaşma sağlanması durumunda sığınmacı krizinin çözümü konusunda önemli bir adım atılmış olacağını sözlerine ekledi.

Ayrıca Yunan aşırı sağcı parlamenter olarak gösterilen Eleftherios Sydanidos genel kuruldaki tartışmada Türklere hakaret dolu eleştiriler yağdırınca, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz müdahale etti. Schulz, Türkler aleyhine ırkçı ve hakaret dolu sözler kullanan Yunanlı parlamenterin genel kuruldan dışarı çıkartılmasını karar verdi. Schutz, Yunanlı parlamenteri sert bir şekilde uyararak , “Ben burada bir ilke kararı alıyorum. Bu parlamentoda ırkçı sözlerle kırmızı çizgiyi geçenlerin sayısı giderek artıyor” sözleriyle eleştirisini eksik etmedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir