Vatandaşları ‘Darbeci Listesindesiniz’ Diye Dolandırıyorlar

Kanlı darbe girişimi sonrası dolandırıcılar yine harekete geçti. “Darbeci listesindesiniz” diye vatandaşı arayan dolandırıcılar, vatandaşlardan adlarının bu listeden çıkarılması karşılığında para ve ziynet eşyası istiyorlar.

Hain darbe girişiminin ardından bazı kişilerin, vatandaşlara ulaşarak, “Darbe girişiminde bulunanların listesinde yer alıyorsunuz” dediği ve adlarının bu listeden çıkarılması karşılığında para ve ziynet eşyası istedikleri belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, vatandaşlara telefon ve sosyal medya hesaplarından ulaşan bazı kişiler, darbe girişiminde bulunanların listesinde yer aldığını ve bu konuda kendilerine yardımcı olabileceklerini ifade ediyor.

İsimlerinin listesinden çıkarılması karşılığında verecekleri hesap numarasına belli miktarda para yatırmaları ya da gönderecekleri kişilere ziynet eşyalarını teslim etmelerini isteyen dolandırıcılar, konuşmaların gizli tutulması uyarısında bulunuyor.

Bu yönde kendilerine telefon ve sosyal medya aracılığıyla ulaşanları 155 Polis İmdat hattına şikayet eden vatandaşlar, polise destek veriyor.

Yetkililer, vatandaşlardan telefonla ve sosyal medya aracılığıyla kendilerine ulaşanların sözlerine itibar etmemelerini, konuyu güvenlik kuvvetleriyle paylaşmalarını istedi.

Kendisini Ankara’da üst düzey bürokrat olarak tanıtan kişinin, listeden adını sildirebileceğini söylediği vatandaştan 40 bin lira istediği öğrenildi.

Vatandaşları ‘Darbeci Listesindesiniz’ Diye Dolandırıyorlar

Önemli olaylar:

 • Askerî güçler ve polisler arasında yoğun çatışma yaşandı, sivillere ateş açıldı.
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı.
 • Ülke çapında darbecilere yönelik gözaltı ve soruşturmalar başladı.
 • Ülke genelinde toplamda dokuz ay süreyle olağanüstü hâl ilân edildi.
 • Darbeci olduğu iddia edilen kişilere yönelik başlayan tasfiyeler , OHAL koşullarında hükûmet tarafından genişletilerek çeşitli muhalif ve hükûmet karşıtı kesimlere karşı uygulanmaya başladı.

2016 Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT ‘de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ‘na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla ‘nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar , Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak , Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , CNN Türk ‘te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Gülen Hareketi destekli olduğu öne sürülen askerî darbe girişiminin ardından İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanununun anayasal düzene karşı suçlar kapsamında yer alan ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs’, ‘ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ‘nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs’, ‘halkı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine karşı silahlı isyana tahrik’ ve ‘cumhurbaşkanına suikast’ suçlarından soruşturma başlatıldı. 21 Temmuz’da Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından anayasanın 120. maddesi gereğince üç ay süreyle olağanüstü hâl ilan edildi.

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

Vatandaşları ‘darbeci Listesindesiniz’ Diye Dolandırıyorlar Özet Bilgiler

 • Vatandaşları ‘ Darbeci listesindesiniz ‘ diye dolandırıyorlar . FETÖ’nün darbe girişimi sonrası bazı kişilerin, ” Darbeci listesindesiniz ” diyerek kandırdıkları belirlendi.
 • Vatandaşları ‘ Darbeci listesindesiniz ‘ diye dolandırıyorlar .
 • Dolandırıcıların yeni yöntemi “darbe” sözcüğünü kullanmak oldu. Daha önce polis ya da MİT adını kullanarak vatandaşları kandırma yoluna giden dolandırıcılar, taktik değiştirdi.
 • Darbeci Listesindesiniz Diye Dolandırıyorlar . Ege Bölgesi Tem 30, 2016.
 • Vatandaşları ‘ Darbeci listesindesiniz ‘ diye dolandırıyorlar .
 • halamer / vatandaslari darbeci listesindesiniz diye dolandiriyorlar /3771/.  listesinde yer aldığını ve bu konuda kendilerine yardımcı olabileceklerini ifade ediyor.
 • Vatandaşları ‘ Darbeci listesindesiniz ‘ diye dolandırıyorlar başlıklı 21 Temmuz 2016 16:54 tarihli Haber 50 sitesine ait içerik.
 • bürokrat olarak tanıtan kişinin, listeden adını sildirebileceğini söylediği vatandaştan 40 bin lira istediği öğrenildi.  Vatandaşları ‘ Darbeci listesindesiniz ‘ diye dolandırıyorlar .

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir