Tuz Gölü’nde görsel şölen:Flamingolar

Tuz Gölü'nde görsel şölen:Flamingolar

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlardan Tuz Gölü‘nde, bu sene onbinlerce yavru kuluçkadan çıkarken gölde flamingo şöleni yaşanıyor.

Tuz Gölü’nün güneyinde Aksaray’ın Eskil ilçesinde kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, el değmemiş doğası ile dikkati çeken bölgeyi âdeta “flamingo cenneti”ne dönüştürdü.

Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay,  yaptığı açıklamada, Anadolu’da halk dilinde “allı turna” olarak bilinen flamingoların Akdeniz havzası içerisinde en çok yavru dünyaya getirdiği bölgenin Tuz Gölü olduğunu ifade etti.

Flamingoların kuluçka noktası ararken çok seçici olduklarını belirten Alçay, “Flamingolar, tuzlu sulak alanlarda çamurdan yaptıkları yuvalarında, yumurtaları üstüne kuluçkaya yatıyorlar ve yavrularını çıkartıyorlar. Göl içerisinde de yavrularını büyütüyorlar. Flamingoların insanlardan uzak bu şekilde bir alanı da yeryüzünde bulabilecekleri çok seyrek alanlar var. Bu seyrek alanlardan bir tanesi de Tuz Gölü’dür.” şeklinde konuştu.

Her sene on binlerce flamingonun beslenme ve üreme için Tuz Gölü’ne geldiğine dikkati çeken Alçay, şu şekilde devam etti:

“Flamingolar üreme dönemi geldiği zaman nisan ayında Eskil’e geliyorlar. Tabii ki geçmişte çok daha fazla kuş geliyordu. Milyonlarca flamingo burda yavrulayıp, dünyaya yayılırdı. Fakat bu sayı her geçen sene azalarak devam ediyor. Son yıllarda 50 bin civarında flamingo Tuz Gölü’ne geliyor. Burada kuluçkaya yatıyorlar ve yavrularını çıkartarak büyütüyorlar. Bu sene da onbinlerce flamingo gölde. Çoğunluğu kuluçkadan çıkan flamingolar, ağustos ayının sonundan sonra Akdeniz havzası çevresine, Afrika’ya ve dünyanın çeşitli yerlerine göç edecekler.”

Alçay, flamingoların kuluçkaya yatmasında göldeki su düzeyinin etkili olduğuna işaret ederek, “Tuz Gölü’nde suyun azalması flamingolar için tehdit oluşturmakta olup, göldeki su düzeyinin azalmasına bağlı olarak, kuluçkaya yatan flamingo sayısı da azalmaktadır.” dedi.

Su düzeyi geçen yıla göre daha fazla

Göldeki su düzeyinin bu sene geçen yıla göre daha iyi olduğunun altını çizen Alçay, şunları ifade etti:

“Bu yılki yağışlar ve Tuz Gölü’nde kurulmakta olan Doğalgaz Depolama Tesisinden çıkan suların göle verilmesiyle, 2018 yılı içinde su düzeyi geçen yıla oranla biraz daha çoğalmış görünmektedir. Buna bağlı olarak göle gelen flamingo sayısı geçen yıla göre artmıştır. Bu şunu gösteriyor. Eğer Tuz Gölü’nde su düzeyini yükseltecek çalışmalar yapılırsa dünya bu kıymetini kaybetmeyecek. Eğer biz buna gereken hassasiyeti göstermezsek, bu kıymetimizi 10 sene içinde kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunlar çok kıymetli hayvanlar.”

Alçay, şimdilerde Tuz Gölü’nde flamingo şöleni yaşandığına değinerek, bu kıymeti görmek isteyenlerin Eskil ilçesine gelerek flamingoları gözlemleme şansını elde edebileceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir