Türkiye’yi Sarsan 10 Suikast

Türkiye’de suikastler ve Türkiye’de ki suikast olayları malumunuz bir hayli fazladır. Suikast bir gerçeği yok etmek yada toplumda infial uyandırmak, ülkeyi karıştırmak için yapılır. Yada bizim ülkemizde durum böyledir. Son 50 yıllık tarihimize baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliriz. Abdi İpekçi, Musa Anter, Uğur Mumcu, Gün Sazak, Eşref Bitlis ve daha bir çokları.. Bazılarının failleri bulunsa da bazıları hala aramızda dolaşmaktadır. Bir kısmı ise bilinse bile suikast olduğu kanıtlanamamıştır. Her bir olay ülkemizde toplumsal bir kaosa yada iyi giden bir şeylerin bozulmasına sebep olmuştur. Bizde bir araştırma yaptık. Ülke gündemini sarsan suikastler ve sonuçları. Kimler neden öldürüldü?

İşte Türkiyeyi Sarsan 10 Suikast..

Doğan Öz


12 Eylül darbesini bilmeyen yoktur. Darbeye gelene kadar neler yaşandığını yaşınız tutmuyorsa bile çevrenizden duymuş, kitaplardan okumuşsunuzdur. O karanlık yılların aydınlatılamayan en önemli suikastlerinden bir tanesi savcı Doğan Öz’ün öldürülmesi olayıdır. 24 Mart 1978 tarihinde evinin önünde otomobiline bindiği sırada öldürülen Doğan Öz, Ankara’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktaydı. Bir çok davada önemli görevler alan Öz, belkide hayatına mal olan davayı araştırıyordu “Kontrgerilla”. Yıllardır üzerinde araştırmalar yapılan ve hala gün yüzüne çıkarılamamış bu derin yapıyı araştırmaya başlayan ve bir dosya hazırlayan Öz, dava sürecine başlayamadan öldürüldü. Öldürülmesinden kısa bir süre sonra tanıkların bilgisi ve polisin tahkikatı sonucunda İbrahim Çiftçi yakalandı. Verdiği ifadede suçunu itiraf eden Çiftçi’nin yargılanmasında hayli ilginç olaylar yaşandı. İdam ile yargılanan İbrahim Çiftçi, Askeri Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından tahliye edildi. Doğan Öz’ün “Kontrgerilla” davası için hazırladığın dosyalar eşi tarafından Bülent Ecevit’e ulaştırılsa da konu artık kapanmıştı…

Abdi İpekçi


 

Milliyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi 1 Şubat 1979 tarihinde aracının içinde suikaste uğradı. Bu olay ülkede büyük bir infiale neden oldu. Askeri darbenin fitilini ateşleyen en önemli olaylardan bir tanesidir. Olaydan kısa bir süre sonra Papa suikastini de gerçekleştirilen Mehmet Ali Ağca yakalandı. Ağca ilk ifadesinde kimse adına çalışmadığını kimseden emir almadığını belirtti. Ancak Ağca verdiği bir çok ifadede hep farklı olaylar anlattı. Bir ifadesinde olayı kabul ederken, diğer bir ifadesinde olayı gerçekleştirmediğini söyledi. İfadelerindeki en dikkat çeken husus ise biraz daha kalırsam herşeyi anlatacağım manasına gelen sözleriydi. Mesaj aslında alınmıştı. Bir süre sonra Mehmet Ali Ağca Maltepe Askeri Cezaevinden kaçırıldı. Kaçtıktan sonra bir süre ülkede kalan Ağca daha sonra yurt dışına çıktı ve Papa suikastini gerçekleştirdi. Ve Abdi İpekçi davası kapanmıştı sırlarıyla…

Gün Sazak


Milliyetçi Cephe hükümetinin Gümrük ve Tütünün Bakanı olan Gün Sazak, 27 Mayıs 1980 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucundan hayatını kaybetti. Kaçakçılığın kol gezdiği dönemlerde bakanlığa gelen Sazak, kısa sürede kaçakçılığın önünü kesit. O kadar başarılıydı ki kendisine tamamen zıt bir siyaset görüşü olan Abdi İpekçi, Gün Sazak’a övgüler yağdırmıştır. Kaçakçılığın önünü kesmesi tabiki büyük bir rantın da kapısını kapatmıştır. Nedeni bu mudur bilinmez ama Gün Sazak 12 Eylül’den kısa bir süre önce öldürüldü. Cinayeti Radikal sol örgüt olan Dev Sol üstlendi. Olay hiç bir zaman aydınlatılamadı…

Musa Anter


Gazeteci – yazar ve kürt aydını olarak bilinen Musa Anter, 20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır’da öldürüldü. Devrimci Doğu Kültür Ocakları, Halkın Emek Partisi, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü gibi kürt derneklerinin kurucusu olan Anter, PKK’ya olan eleştirel yazılarıyla da bilinmektedir. Eski JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan’ın itiraflarında; Musa Anter’in JİTEM tarafından öldürüldüğünü belirtmiştir. Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu’na göre Anter’in suikast olayını Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım planlamıştır. Fakat cinayet ve nedenleri hala gün yüzüne çıkarılamamıştır.

Uğur Mumcu


Gazeteciliğin usta isimlerinden olan Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te aracına konulan bombanın patlaması sonucu evinin önünde hayatını kaybetti. Ölümünden önce çok önemli bir konuyu aydınlatmak üzere olduğunu yakın arkadaşlarıyla paylaşan Mumcu bu konudan mıdır bilinmez ama çalışmasını tamamlayamadan suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. O günün şartlarında ülkede büyük bir infial uyandıran olayla ilgili çalışmalar yürütülse de hiç bir ipucuna ulaşılamamıştır.

Eşer Bitlis


Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Eşer Bitlis 17 Şubat 1993 günü helikopterinin şüpheli bir şekilde düşmesi sonucu vefat etti. Ankara’dan Diyarbakır’a gitmek için havalanan Helikopter kalktıktan 5 dakika sonra düştü ve Eşref Bitlis bu kazada hayatını kaybetti. Eşref Bitlis son zamanlarda verdiği kararlar ve ortaya koyduğu raporlar ile bir çok kesimin tepkisini çekmişti. Bir çok faili mechul cinayete neden olan JİTEM’i ortadan kaldırmak istemesi, ABD’nin konuşlandırdığı Çekiç Güç’ü her fırsatta eleştirmesi, PKK ile barış sürecinde yer alması ve artık barış noktasına gelinmesi bu kazanın nedenlerinden birisi olabilir. Sıradan bir kaza olmadığı her kesimin dilinde ve bilgisinde olsa da ortaya hiç bir belge bilgi konulamadı.

Ahmet Cem Ersever


Binbaşı rütbesiyle emekliye ayrılan Ahmet Cem Ersever, 4 Kasım 1993’te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş şekilde Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında ölü bulundu. Doğu ve Güneydoğu da PKK’ya verdiği mücadele ile bilinen Ersever’in JİTEM’in kurucularından olduğu iddia edilmiştir. Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümü üzerine görevinden ayrılarak emekli olan Ersever, Soner Yalçın’a yaptığı itiraflarla bir anda gündeme oturdu. Daha sonra PKK’ya karşı yürütülen yanlış politikaları eleştirel kitaplar yazan Ersever’in hakkında dava açıldı. Dava günü Ankara’ya giden Ersever arkadaşının evindeki eşyaları almak için uğradıktan sonra kendisinden haber alınamadı. Bir süre sonra cenazesi Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında kafasına iki kurşun sıkılmış halde bulundu. Olayı kimin ve neden gerçekleştirildiği bilinmiyor.

Özdemir Sabancı


Ülkenin önemli iş adamlarından Özdemir Sabancı, 9 Ocak 1996 tarihinde makam odasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Olaydan bir süre sonra cinayeti gerçekleştiren DHKP/C militanı Mustafa Duyar yakalandı. Mustafa Duyar’ın içeri girmesine ve cinayete yardım eden Fehriye Erdal yurtdışına kaçtı. Belçika’da bir davadan yargılanan Erdal Türk makamlarının isteklerine rağmen Belçika hükümeti tarafından teslim edilmedi. Yakalandıktan sonra Duruşma gününü bekleyen Mustafa Duyar ise cezaevinde öldürüldü. Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin Uşak cezaevinde çıkardığı isyanda televizyonlara Mustafa Duyarı kendisinin öldürdüğünü emri de Tuğgeneral Veli Küçük’ten aldığını söylemiştir. Fehriye Erdal Kayıp, Mustafa Duyar öldürüldü. Dosya kapandı.

Ali Gaffar Okkan


Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Diyarbakır’a yaptığı hizmetlerle herkesin sevdiği ve saygı duyduğu kişi olan Ali Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 tarihinde makam aracında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Gaffar Okan, bir dönem Hizbullah yapılanmasının çökertilmesinde büyük rol oynamıştı. Bu sebepten dolayı suikastın Hizbullah tarafından işlendiği iddia edilse de hiç bir bilgi, belge ve zanlıya ulaşılamamıştır.

Muhsin Yazıcıoğlu


Büyük Birlik Partisi kurucusu ve Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde şüpheli bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti. Seçimler nedeniyle il ve ilçe mitingleri düzenleyen Yazıcıoğlu’nun, Yozgat’ın Yerköy ilçesine gitmek için bindiği helikopter Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde düştü. Helikopter’de GPS cihazının arızalı olması ve hep farklı noktalarda çalışma yürütülmesi nedeniyle enkaza 48 saat sonra ulaşıldı. İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Güneş‘in 112 Acil servisiyle kaza sonrası yaptığı 20 dakikalık telefon görüşmesi boyunca da helikopterin yeri belirlenememesi, iki subayın enkazdan helikopterin beyni olarak nitelendirilen parçayı sökerken görüntülenmesi ve aydınlatılamayan bir çok olay helikopter düşmesinin kaza mı yoksa suikast mi olduğu konusunda akıllarda şüpheler uyandırdı. Olayın suikast olduğu dillendirilse de hiç bir belge ve tanık ortaya çıkarılmadığı için soruşturmalardan hiç bir sonuç alınamamıştır.

  • Türkiye ’ yi Sarsan 10 Suikast . Haber Osman Güven . 08/01/2016.  Suikast bir gerçeği yok etmek yada toplumda infial uyandırmak, ülkeyi karıştırmak için yapılır.
  • Türkiyeyi Sarsan 7 Suikast (+18). Freud Fetih. Abone olAbone olunduAbonelikten çık.  Dünyayı Sarsan 10 Suikast Süre: 6:23. Enteresan Bilgiler 64.879 görüntüleme.
  • Saat 10 :02’de kalp koroner atışı durmuş, nabzı hızlanmış ve bilinci kapanmış şekilde hastaneye  ( cnnturk / turkiye / turkiyeyi sarsan suikastlar ?page=1).
  • Rusya Büyükelçisi olan Andrey Karlov'un öldürülmesi akıllara Türkiye 'de yaşanan diğer suikastları getirdi. İşte Türkiye ' yi sarsan o suikastlar   10 / 38.
  • Yakın Tarih içinde Türkiye ' yi sarsan suikastler Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan, Hiram Abas (Bay Pipo)  boylesiyok / turkiyeyi sarsan 10 suikast .
  • Putin’i sarsan şok suikast ! 28.12.2016 10 :56 | Son Güncelleme: 28.12.2016 10 :56.  Suikast , cinayet ve tuhaf kazalar Rusya’nın peşini bırakmıyor.
  • 10 milyon TL'lik fıstık vurgunu 16/02/2017.  Türkiye ' yi sarsan suikastlar . Saldırının ardından bir süre sonra saldırganın kimliği belirlenince tüm kamuoyu şoke oldu.
  • This is your chance ! Subscribe. Dünyayı Sarsan 10 Suikast . 0. Tweet.  Dünyayı Sarsan 10 Suikast .
  • Görenleri Dehşete Düşüren 6 Suikast Anı. Türkiyeyi Sarsan Suikastler. Kennedy Suikasti . Dünyanın En İlginç 10 Ölüm Sahnesi. Suikastle Öldürülen 4 ABD Başkanı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir