Türkiye’nin X ve Y Kuşağı Dijital Kadınları (İnfografik)

X ve Y kuşağı kadınlar interneti en çok ne için ve hangi cihazlarla kullanıyor? Yapılan araştırma ile Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı X ve Y kuşağına bağlı kadınların ilgi alanları ile yaşam biçimleri ortaya çıktı. Kadınların interneti en çok hangi cihazlarla girdiği ya da hangi amaçla kullandıkalrı tespit edildi. İşte Türkiye’nin X ve Y Kuşağı Dijital Kadınları (İnfografik)

 

Türkiye’nin Dijital X ve Y Kuşağı Kadınlarının İlgi Alanları

1

Türkiye’deki Y ve X kuşağı kadınlarını daha yakından tanımak üzere ilgi alanlarını incelediğimizde Y kuşağının en çok ilgi duyduğu alanın müzik olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda müzik kategorisi Y kuşağı kadınlarının X kuşağı kadınlarından en çok farklılaştığı noktalardan biri olarak görülüyor. Müziğin ardından ise film/sinema ve yeni yerlerin keşfi sıralanıyor. X kuşağı kadınlarında ise yeni yerler keşfetmek öne çıkarken, bir diğer ilgili oldukları konunun yemek olduğu görülüyor.

Kadınlar Telefonsuz Kaldıklarında Cüzdansız Kaldıklarından Daha Güvensiz Hissediyorlar

2

X ve Y kuşağı dijtal kadınlarını daha yakından tanımaya yaşam biçimi cümlecikleri ile devam ettiğimizde mobil/akıllı telefonlarına sıkı sıkıya bağlı olduklarını görüyoruz. Kadınlar telefonsuz kaldıklarında cüzdansız kaldıklarından daha güvensiz hissettilerini belirtiyorlar. Bu durum Y kuşağı kadınlarında daha da baskın olarak görülüyor. X kuşağı kadınları başkalarının fikirlerinden çabuk etkilenmediklerini belirtirken, Y kuşağı kadınları etkilenmeye daha yatkın bir profil sergiliyor. Reklamını gördüğü ürünleri satın almaya eğilimli olduğunu belirten Y kuşağı kadınları, bu konuda X kuşağı kadınlarına göre daha yüksek orana sahip.

İnternete Girmede Akıllı Telefonların Yeri ve Önemi Büyük


Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı kadınlara internete girmede kendileri için en çok önem arz eden cihaz sorulduğunda, hem X kuşağı hem de Y kuşağı kadınları için mobil/akıllı telefonlar ilk sırada geliyor. Mobilde geçirilen günlük ortalama sürelere bakıldığında ortaya çıkan tablo bu durumu destekler nitelikte. Y kuşağı kadınları mobil cihazlarında günde ortalama 3,9 saat geçirirken, bu rakam X kuşağı kadınlarında neredeyse yarıya (2,1 saat) düşüyor. X kuşağı kadınlarının online hayatında dizüstü bilgisayarlar da mobil kadar önemli bir yere sahip. X kuşağı için %40 olan mobil/akıllı telefon tercihini, %36’lık yakın bir oranla dizüstü bilgisayarlar izliyor. Kullanımı yıldan yıla azalan masaüstü bilgisayalar ise X kuşağı kadınları için, Y kuşağı kadınlarına göre daha önemli bir konumda bulunuyor.

Mobil cihazlarda gerçekleştirilen aktivitelerde sosyal ağları kullanmak ilk sırada


Türkiye’deki X ve Y kuşağı kadınları için en büyük öneme sahip olan cihazların mobil/akıllı telefonları olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu cihazlarda gerçekleştirdikleri aktivitelerin de önem taşıdığını görüyoruz. İki grubun da bir önceki ay gerçekleştirdikleri mobil aktiviteler incelendiğinde ilk sırada sosyal ağları kullanmanın geldiği görülüyor. Y kuşağı kadınları için sosyal ağların ardından anlık mesajlaşma uygulamaları ve online resim yükleme geliyor. Bu durum Y kuşağının mobil kullanım amaçlarındaki önceliğinin sosyallik ve eğlence olduğunu gösterir nitelikte. X kuşağı için resim yükleme, hava durumunu kontrol etme ve internet bankacılığı gibi aktivitelerin de üst sıralarda yer alması, bu kuşağın kadınlarının mobil cihazlarında daha çok fonksiyonel faaliyetler gerçekleştirdiğinin göstergesi olarak çıkıyor.

Bir Markanın Destekçisi Olmak İçin Gerekli Motivasyonlar


X ve Y kuşağı dijital kadınlarına göre bir markayı savunmak ve yanında yer almak için en önemli motivasyon markanın yüksek kaliteli ürünler üretiyor olması. Tüm motivasyonlar göz önünde bulundurulduğunda kuşaklar arasındaki farkın” ait olma, önemli hissettirme” gibi konularda ortaya çıktığı görülüyor. Y kuşağı kadınları markanın tüketiciyle bireysel iletişimine, tüketiciye saygınlık kazandırması ve tüketiciyi sahiplenmesine X kuşağı kadınlarına göre daha çok önem veriyor.

*Global Web Index: Türkiye dahil 32 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren aktif internet kullanıcısı 725.000’i aşkın katılımcıyı kapsıyor. Türkiye dataları 16-64 yaş arası aktif internet kullanıcısı 12.600 kişiye yönelik gerçekleştirilen online anket sonuçlarına dayanıyor.

  • Kadınların interneti en çok hangi cihazlarla girdiği ya da hangi amaçla kullandıkalrı tespit edildi. İşte Türkiye ’ nin X ve Y Kuşağı Dijital Kadınları ( İnfografik ).
  • Türkiye ’ nin Dijital X ve Y Kuşağı Kadınlarının İlgi Alanları.  Televizyon ve Medyanın Evrimi ( İnfografik ) Posted on 27/01/2017 | 0 Yorum.
  • İNFOGRAFİK .  Gemius Mart 2015 verilerine göre; Türkiye ’deki Y kuşağının internet popülasyonu içindeki oranı yüzde 58 olarak ortaya çıkıyor.
  • infografik . sinema. oyun.  Gemius Mart 2015 verilerine göre; Türkiye ’deki Y kuşağının internet popülasyonu içindeki oranı yüzde 58 olarak ortaya çıkıyor.
  • X ve Y Kuşaklarının Kariyer Odaklı Online Davranışları.  X kuşağı ’ nın %43’ü iş ile ilgili kontakt kişileri sosyal ağlardan takip ederken, bu oran Y kuşağında %40 olarak görülüyor.
  • Y Kuşağı (1980 1999). En yaşlısı 32, en genci 13 yaşında. Sadakat duyguları az.  4. Y kuşağı ( Generation Y / Echo Boom). 1977 1994 arası doğumlu nesildir.
  • Y kuşağı odak noktası.  Y kuşağı ( Generation Y / Echo Boom): 1977 1994 arası doğumlu nesildir.  Geçtiğimiz hafta gerçekleşen GDOL Dijital Talkfest'e katılan Prof.
  • Türkiye ’de Y Kuşağının Özellikleri ve İstatistikler [Rapor]. 22 Temmuz 2013 4 Yorum.  Bu da Y kuşağının kırsal değil tam bir kent kültürüne sahip olması demek.
  • Erkeklerin olduğu kadar kadınlarda iş yaşamında aktif olmaya başlamışlardır.  Y Kuşağı ve Sosyal Sermaye: Türkiye ’de X ve Y Kuşaklarının İç ve Dış Gruplara Olan Güveni, 21.
  • Dijital Kuşak [ İnfografik ]. Kategori: TEKNOLOJİ, TOPLUM / Yazar: editor / Tarih: 23 Nisan 2014 14:13 /.  Kaynak: Digital Age.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir