Türkiye’nin Uyku Alışkanlıkları Haritası Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Koydu!

En çok hangi pozisyonda uyuyoruz? Günde kaç saat uyuyoruz? Uyku alışkanlıkları anketi ilginç sonuçlar ortaya koydu. Ünlü yatak firması Doğtaş, Türk halkının uyku alışkanlıklarını ortaya koyan önemli bir araştırmaya imza attı. Çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı araştırmada Türkiye’nin uyku haritasını belirlendi.

IPSOS’un yürüttüğü ve bine yakın kişiyle görüşülen “Uyku Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre yüzde 52 ile Türkiye genelinde en çok tercih edilen yatış şekli yan yatmak iken, katılımcıların yüzde 33’ü yüz üstü, yüzde 15’i ise sırt üstü yatarak uyuyor. İşte araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar…

Kimlerle görüşüldü?

Türkiye günde 8 saat uyuyor!

Kadınlar sabahları nasıl uyanıyor?

Türkiye uyandıktan 15 dakika sonra kendine geliyor!

Uyku denince Türkiye ne anlıyor?

7 Yılda bir yatak satın alıyoruz!

İdeal yatağın özellikleri neler?

Ömrümüzün 3’te 1’i uyuyarak geçiyor!

Nasıl uyanıyoruz? Alarmlı mı Alarmsız mı ?

Nasıl yatıyoruz?

Yatağımızın hayatımızdaki yeri çok büyük!

Türkiye için uykunun olmazsa olmazları:

Ortopedi ve ergonomi Türkiye için önemli!

Uyku tüm memelilerde , kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Uyku bozukluğu kimi insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Uyku insan ömrünün en az 1/3’ünü oluşturur. Vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. Uyku, 24 saatlik döngüde doğal olarak yerini almaktadır. Kişinin kolaylıkla uyandırılabildiği, değiştirilmiş bilinçlik halidir. Kişilerin uykudaki davranışlarını ve EEG kullanarak onların beyin dalgalarını inceleyen bilim insanları, uyku sırasında gerçekleşen olaylara dair kanıtları ortaya koyarlar. Uyanıkken ya da uyurken beyin dalgaları, beyindeki milyarlarca nöronlar arasındaki elektrik trafiği sonucunda üretilir. Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir.

  • Günde kaç saat uyuyoruz? Uyku alışkanlıkları anketi ilginç sonuçlar ortaya koydu .  Çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı araştırmada Türkiye ’ nin uyku haritasını belirlendi.
  • “ Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye ’ nin uyku haritasını ortaya çıkardı.  Araştırması”, Türkiye ’ nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu .
  • “ Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye ’ nin uyku haritasını ortaya çıkardı. 1.  Araştırması”, Türkiye ’ nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu .
  • Türk halkının uyku alışkanlıklarını ortaya koymak ve Türkiye ’ nin uyku haritasını   Araştırması, Türkiye ’ nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu .
  • Doğtaş, " Uyku Alışkanlıkları Araştırması", Türkiye ' nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu .  Son referandum anketinde çarpıcı sonuç .
  • Yan yatmaya bayılıyoruz. Doğtaş, “ Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye ' nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu .
  • Libonet Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması, Türkiye 'deki kitap okuma alışkanlığı üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu .
  • Libonet Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması, Türkiye 'deki kitap okuma alışkanlığı üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu .
  • Libonet Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması, Türkiye 'deki kitap okuma alışkanlığı üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir