Türkiye’nin Tarihi ve Turistik Yerleri

Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerini ve dört bir tarafı hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle çevrili ülkemizin gezi mekanlarını derledik. Her yıl milyonlarca turist, ülkemizi görmeye geliyor. Peki en çok hangi turistik mekanlar tercih ediliyor. Gelin isterseniz ülkemizdeki tarihi ve turistik yerlere birlikte göz atalım;

İstanbul Arkeoloji Müzesi


Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, Sultanahmet Semti’ndeki Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayı Müzesi’ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerindedir.İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 müzeden oluşmaktadır.

Efes Artemis Tapınağı


İzmir Selçuk’ta, Efes (Ephesos) Antik Kenti’nin dünyanın 7 harikasından sayılan ünlü tapınağıdır. Astemision olarak da bilinir. Önce M.Ö. 560-550 yıllarında Lydia Kralı Kroisos tarafından İon düzeninde yaptırıldı. M.Ö. 356′da bir delinin yakması üzerine aynı büyüklükte ancak 3 m. yüksek olarak yeniden inşa edildi.

Aspendos (Belkıs)


Antalya’nın 48 km. doğusunda İlkçağ’da kurulmuş bir antik kenttir. En önemli yapısı tiyatrosudur. Bu tiyatro, sahnesiyle birlikte günümüze ulaşabilen Anadolu’daki Roma tiyatrolarının en sağlam örneğidir. 15.000 seyirci kapasitelidir. İmparator Antonius Pius döneminde (138-164) Zenon adlı bir mimar tarafından yapılmıştır.

Beylerbeyi Sarayı


Bugünkü Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından II. Mahmud’un ahşap Sahil Sarayı yıktırılarak 1861-1865 yılları arasında, dönemin tanınmış mimarı Serkis Balyan’a yaptırılmıştır. Saray, genellikle yaz aylarında, özellikle de yabancı devlet başkalarının ağırlanmasında kullanılmıştır. Sırp Prensi, Karadağ Kralı, İran Şahı, Fransız İmparatoriçesi Eugenie bunlardan bazılarıdır. Sultan II. Abdülhamid de 1918 yılında, ömrünün son altı yılını geçirdiği bu sarayda ölmüştür.

Dolmabahçe Sarayı


Dolmabahçe Sarayı, Karaköy’den Sarıyer’e uzanan sahil şeridinin Kabataş ile Beşiktaş arasında kalan bölümünde, Marmara Denizi’nden Boğaziçi’ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar’ın karşısında yer alan saraydır.

Noel Baba Kilisesi


“Noel Baba Kilisesi” Demre’de bulunan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan kilisedir.

Ankara Etnoğrafya Müzesi


Etnografya, Ankara’nın Namazgâh adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur. Anılan tepe, Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı’na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır. “Burası 10.11.1938′de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938′den 10.11.1953 e kadar yattığı yerdir.”

Pamukkale


Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe. Türkiye’nin en tanınmış doğa harikasıdır ve Denizli’dedir.

Yerebatan Sarnıcı


İstanbuldaki en büyük kapalı sarnıçtır.Civardaki saraylara su sağlamak için I.Justinyen(527-565)devrinde yaptırılmıştır.Sarnıç, 143 metre uzunluğunda ve 65 metre genişliği ile toplam 9.800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Kız Kulesi


Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir.M.Ö 2475 yıllarına kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule,Karadeniz’in Marmara ile kucaklaştığı yerde minicik bir ada üzerinde kurulmuştur.

Türkiye’de turizm, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki arkeolojik ve tarihi alanlar üzerine yoğunlaşmıştır.

Türkiye ‘nin en büyük şehri olan İstanbul , Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu ‘nun başkenti olması dolayısıyla da antik döneme sahip birçok yapıyı barındırmaktadır. Sultanahmet Camisi , Ayasofya ve Topkapı Sarayı bunlardan birkaçıdır.

Diğer önemli turizm alanları; Roma İmparatorluğu döneminden kalan Efes , Truva , Bergama , Side , Meryem Ana Evi ‘nin yanı sıra Kapadokya , Nemrut ve Pamukkale bölgeleridir.

Plaj bölgeleri, genellikle Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan insanlar ve Batı Avrupa ‘dan gelen turistler için önemli bir turizm alanıdır. En önemli plajlar, Ege kıyılarından başlar ve Akdeniz’de Antalya yakınlarında son bulur. Bodrum , Fethiye , Marmaris , Kuşadası , Alanya önemli tatil yöreleridir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de turistik bölge sadece Çeşme – Alanya hattında sıkışıp kalmıştır.

  • Turistik Yerleri nereleridir, Türkiyenin Tarihi ve Turistik güzellikleri hakkında yazı kısa özet bilgiler.  aynı yerde günümüze dek gelen Dolmabahçe Sarayı’ nın temelleri atılmıştır.
  • Tarihi ve Turistik Yerler . Türkiyenin tarihi yerleri ve eserleri.  ilk akla gelen mekânlarından biri olarak, Türkiye ' nin kültürel tarihinde önemli bir yere sahip.
  • Türkiye ' nin Tarihi ve Turistik Yerleri .
  • Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur.  Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı, tarihi mimarisi başarıyla korunmuş turistik bir köydür.
  • İşte 9 günlük bayram tatili için Türkiye 'de görmeniz gereken birbirinden güzel 50 yer   Tarih ve gizemi birlikte gorun.
  • Tarihi açıdan çok zengin olan bu topraklarda bulunan başlıca eserler aşağıda verilmiştir.  UNESCO’nun dünya miras listesinde Türkiye ’den 9 eser yer alıyor.
  • Her yıl milyonlarca turist, ülkemizi görmeye geliyor. Peki en çok hangi turistik mekanlar tercih ediliyor.
  • Cevap: Türkiye ' nin Tarihi ve Turistik Yerleri . Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir Niğde Karayolu üzerinde ve Nevşehir'e 30 km. uzaklıkta bulunan Derinkuyu İlçesi'ndedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir