Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Türkiye'nin Maldivleri: Salda Gölü

 

Ülkemiz onlarca sahile, koya, şelaleye ve göle sahip ama biri var ki hepsinden çok farklı. İçinde bulundurduğu mineraller, zeminindeki killi toprak sebebiyle çok farklı bir renge sahip. Sahilindeyse magnezyum açısından çok zengin beyaz bir kayaç yapısı hakim. Doğa vakit içerisinde bu kayaçları küçük taşlara çevirmiş. Ne taş ne de kum diyebiliriz. Ama ne kadar sıcak olursa olsun ayakları yakmayan özelliği ve yumuşaklığıyla harika bir yürüyüş olanağı da sağlıyor. Sahilin normal taşlarla çevrili bir köşesi ve beyaz olan 2 yeri var. En güzel yeriyse köyün içerisinden geçilerek inilen yer. Turkuaz suların, beyaz sahillerin güzelliği yerli Maldivlerde!

SALDA GÖLÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Salda hakkındaki en enteresan bilgi ile başlamak lazım. Gelecekte yaşama ihtimalimizin olduğu Mars’taki kayaç yapısına sahip, dünya üstündeki iki yerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki buraya dünya genelinde bir çok bilim insanı araştırma için geliyor.

Salda Gölün’de balçık banyosu yapabilirsiniz. Bölgenin birçok yerinde yerlerde kil bulunmakta. Bildiğimiz çamurdan daha farklı tabi. Bir çok deri hastalığına da iyi geldiği biliniyor. Özellikle Göl’ün (köyün içerisinden gidilen kısım) sol kısımdaki tarafta harika kil bölgeleri bulunmakta.

Çoğunlukla sakin olan suda yüzmek ise ayrı bir keyif. Turkuaz bir gökyüzünde yüzüyor hissi var. Gölün kaldırma kuvveti deniz gibi olmadığı için gene de dikkat edilmesi gerekiyor. Sahil koruma alanı olduğundan herhangi bir şezlong, şemsiye gibi hizmetler yok. Sadece bir iki teyzemizin yaptığı gözlemelerin satıldığı ufak bir konteynırdan bozma kafe var.

Belediyenin Tesisi’nin bulunduğu harika düzenlenmiş bir kamp alanı mevcut. Hafta sonu yer bulma şansınız çok düşük. Çok erkenden gitmeniz gerekiyor. Benim gibi hafta arası gitme şansınız varsa, sakin sakin gölün tadını çıkarabilirsiniz. Kamp alanının hemen arkasında duş ve tuvaletler mevcut. Ayrıca daha önce hiç bir kamp alanında görmediğim bir hizmet var. Her 3 ağaçta, bir priz yapılmış. Kamp alanı yalnızca 2 lira. Sadece kontrol için kimliklerinizi veriyorsunuz. Hemen kamp alanının bitişiğinde bulunan tesisteyse yiyecek-içecek adına herşey mevcut ve çok hesaplı. Çadırınız yoksa bungalov ya da çadır kiralayabiliyorsunuz.

SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNDE KONAKLAMA, YEME- İÇME

Göl çevresinde son bir -iki yılda konaklama alanları da açılmaya başladı. Pansiyon ve otelleri, tabiata zarar vermeyecek şekilde düzenlemişler. Buraya gelen insanların konaklaması da önemli bir sorun tabi. Hem güzelim tabiata zarar vermemek hem de görüntü kirliliği yaratmamak önemli. Bölgedeki konaklama fiyatları gecelik 70-250 lira arasında değişiyor. Her ne kadar hafta gezisi için uygun olsa da, iki gün yeterli olan göl gezisini hafta arası yapmanızı tavsiye ediyorum.

Göl çevresinde 5 km kadar geride bulunan Yeşilova ilçesinde her türlü market ve diğer ihtiyaçlarınız için alış veriş yapabilirsiniz. Göl çevresindeki en popüler yemek yeriyse Doğanbaba istikametine giderken yolun sağında girişi olan “Pideci Sami”. Bölgede üstüne lezzet yok dersek haksızlık etmiş olmayız.

SALDA GÖLÜNE NASIL GİDİLİR ?

Kara Yolu;

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içindedir. Burdur-Denizli-Antalya üçgeninin hemen ortasında sayılır. Yeşilova’ya uzaklığı 5 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km ve Antalya’ya uzaklığı 160 km’dir.

Hava Yolu;

Salda Gölü çevresindeki en yakın havalimanları Denizli ve Isparta havalimanlarıdır. Uçakla gelme planı olanlara Denizli’yi tavsiye ederim .Yol üzerinde Pamukkale’ye de uğrayıp Denizli’yi de gezmiş olursunuz.

Bu eşsiz deneyim için şimdiden iyi geziler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir