Türkiye’nin En Büyük 5 Holdingi

Türkiye’nin en büyük holdingleri hangileri? Milyar dolarlık servetleri nasıl kazandılar? Başarılarındaki en büyük sır nedir? Bu yazımızda milyarder holdingleri inceleyeceğiz. Türkiye’de ve dünyada büyük bir saygınlığı olan holdinglerin geçmişine kısaca değineceğiz. Holdinglerin sıfırdan zengin olana kadar geçen süreçlerini anlatıyoruz.

İşte milyarder 5 holding;

ENKA Holding


İnşaat Mühendisi Şarık Tara, 1957 yılında ENKA şirketini kurdu ve 1972’de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüştü. Daha çok inşaat projeleri ile büyüyen ve uluslararası projeler ile ülkemize büyük katma değer sağlayan önemli firmalar arasında yer alır.

DOĞUŞ Holding


Ayhan Şahenk 1950 yılında 9 bin lira sermaye ile Doğuş Holding’in temellerini oluşturdu. Baraj inşaatları ile büyüyen holding finans, inşaat, otomotiv, yeme içme, turizm, medya ve enerji sektörlerinde yatırımlar yaptı.

SABANCI Holding


Hacı Ömer Sabancı, 1925 yılında pamuk ticareti ile iş hayatına adım attı. Daha sonra farklı alanlarda iş yapmaya başlayan Hacı Ömer Sabancı Bossa, Yağsa, Sapeksa gibi fabrikaları kurdu. 1966 yılında hayata veda eden Hacı Ömer Sabancı bayrağı Sakıp Sabancı’ya devretti. Holding 1967 yılında kuruldu. Sabancı Holding ,2012 yılındaki verilere göre yaklaşık 58 bin çalışanı ve 4 milyar 600 milyon net karı ile Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biridir.

ECZACIBAŞI Holding


Üniversite Eğitimini Amerika ve Almanya’da tamamlayan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı 1941 yılında İstanbul’da bir laboratuvar kurdu. Burada ilaç üretimine başladı daha sonra 1952 yılında ilk modern ilaç fabrikasını kurdu. Sektörde rakiplerine fark atarak büyümeye devam eden Eczacıbaşı Holding 2014 yılı itibariyle 7.4 milyar lira cirosu ve 12.450 çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

KOÇ Holding


Vehbi Koç, 1917 yılında bir bakkal dükkanı ile ticaret hayatına girdi. Ankara Ticaret odasına kayıtlı Koç Ticaret A.Ş. 1938 yılında kuruldu. Merhum iş adamı şirketini büyüterek 1963 yılında KOÇ Holding A.Ş.’yi kurdu. Daha sonra büyümeye devam eden şirket bünyesine yeni şirketler aldı. Dış ticaret şirketi kurdu ve ihracat yapmaya başladı. 2005 yılında Yapı Kredi ve Tüpraş’ı kendi bünyesine kattı. Şuan yaklaşık 94 bin çalışanı ile Türkiye’nin en büyük dünyanın ise 341. şirketi konumuna ulaşmıştır.

 

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu ‘ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar ‘ın uzantısı olan Trakya ‘ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan , batıda Yunanistan , kuzeydoğuda Gürcistan , doğuda Ermenistan , İran ve Azerbaycan ‘ın ekslav toprağı Nahçıvan , güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Akdeniz , batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye toprakları üzerindeki ilk yerleşmeler Aiol , Dor ve İyon Yunanları , Traklar ve Persler gibi çeşitli milletler tarafından Yontma Taş Devri ‘nde başlatıldı. Ardından III. Aleksandros egemenliğiyle birlikte Helenistik dönem geldi, daha sonra sırasıyla Roma ve Bizans dönemleri yaşandı. 11. yüzyılda Selçukluların göçleri sonucunda topraklar üzerinde Türkleştirme hareketi başladı ve 1071 Malazgirt Muharebesi sonrasında gelen Selçuklu zaferiyle Anadolu’daki Bizans üstünlüğü büyük ölçüde kırıldı. Anadolu Selçukluları , Anadolu’yu 1243’teki Moğol istilasına kadar yönetti. İstila sonrasında pek çok küçük Türk beyliği ortaya çıktı.

13. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlılar , Anadolu’nun yanı sıra Güneydoğu Avrupa , Batı Asya ve Kuzey Afrika üzerinde toprakları bulunan büyük bir imparatorluk kurarak erken modern dönemde Avrasya ve Afrika’nın büyük bir gücü oldu. İmparatorluk zirvesini 15. ve 17. yüzyıllar arasında, özelikle I. Süleyman döneminde yaşadı. 1683 II. Viyana Kuşatması ve 1699 Kutsal İttifak Savaşları sonrasında Türklerin Avrupa topraklarından çekilişi başladı ve Osmanlı İmparatorluğu uzun bir gerileme dönemi yaşadı. Ülkenin birçok alandaki yetersizliğini kanıtlayan 19. yüzyıldaki Tanzimat ıslahatları, modernleşmeyi sağlayamadı ve dağılmayı engelleyemedi. Osmanlı, I. Dünya Savaşı ‘na İttifak Devletleri ‘nin yanında girdi ve savaşta yenik düşerek yıkıldı. İşgalci kuvvetlere karşı yapılan Kurtuluş Savaşı başarıya ulaştıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Türkiye, çeşitli kültürleri barındıran demokratik , laik , üniter bir anayasal cumhuriyettir . Resmî dili, nüfusun %85’inin ana dili olan Türkçedir . Ülkenin %70-80’ini Türkler , geriye kalanını Lozan ‘a göre yasal olarak tanınan ve yasal olarak tanınmayan milletler oluşturmaktadır. Nüfusunun büyük bölümü Müslümandır . Avrupa Konseyi , NATO , OECD , AGİT ve G-20 topluluklarına üye olan Türkiye, Batı dünyasıyla bütünleşmiştir. 1963’te Avrupa Ekonomik Topluluğu ortak üyesi olmuş, 1995’te AB Gümrük Birliği ‘ne katılmış ve Avrupa Birliği ‘ne tam üyelik müzakerelerine 2005’te başlamıştır. Ülke ayrıca Türk Konseyi , Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı , İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlere de üyedir. Günümüzde Türkiye, büyüyen ekonomisi ve diplomatik girişimleri sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.

  • Türkiye ’ nin En Büyük 5 Holdingi . Haber Böylesi Yok . 29/04/2016. 2298.  Başarılarındaki en büyük sır nedir? Bu yazımızda milyarder holdingleri inceleyeceğiz.
  • Ayrıca yurt dışında yaptıkları yatırımlar ve ortaklıklar ile de adlarından sıkça söz ettirmektedir.
  • Türkiye ’ nin En Büyük 6 Holdingi . Yazar: Talha Çolak. 1 sene önce1 sene önce.  Başarılarındaki en büyük sır nedir? Bu yazımızda milyarder holdingleri inceleyeceğiz.
  • →Bi Fi TV Kanalı'na Hoşgeldiniz. Bu videoda zenginliği, büyüklüğü ve saygınlığıyla bilinen en büyük holdingleri listeledim. Beğeneceğinizi umuyorum.
  • →Bi Fi TV Kanalı'na Hoşgeldiniz. Bu videoda zenginliği, büyüklüğü ve saygınlığıyla bilinen en büyük holdingleri listeledim. Beğeneceğinizi umuyorum.
  • Koç Ailesi’ne ait şirketlerin çatısı olan Koç Holding , Türkiye ’ nin en değerli şirketi.  göre 6. sırada olsa da, ekonomik güç açısından bakıldığında Türkiye ’ nin en büyük şirketi.
  • →Bi Fi TV Kanalı'na Hoşgeldiniz. Bu videoda zenginliği, büyüklüğü ve saygınlığıyla bilinen en büyük holdingleri listeledim. Beğeneceğinizi umuyorum.
  • Türkiye ' nin En Büyük Şirketleri 2016 İlk sıraları her zamanki gibi Koç şirketlerinin aldığı, 2015'e göre düzenlenen  Türkiyenin en büyük şirketleri, holdingleri olmayı hak ediyorlar.
  • Türkiye ' nin En Büyük 5 Holdingi | #14. 2016 08 22 9 0 165 .  Bu videoda zenginliği, büyüklüğü ve saygınlığıyla bilinen en büyük holdingleri listeledim.

EAN Holdings LLC
Ana Holdings Inc
Nii Holdings Inc
Holding en Francais
Nii Holdings News
Nii Holdings Inc Bankruptcy
EAN Holdings Centennial Colorado

Şunu mu demek istediniz: türkiyenin en büyük 5 holding ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir