Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Ne Kadar?

Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Ne Kadar? Son zamanlarda drone kullananların sayısında artış yaşanıyor. Özellikle İstanbul’da kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktığınızda uçan bir dorene görememeniz neredeyse imkansız. Peki Türkiye genelinde kaç kişi drone kullanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’de kayıt altına alınan drone sayısını açıkladı.


Son dönemlerde bütün Dünya ile beraber ülkemizde de drone kullanımında artış var.

Hemen herkesin elinde bir drone görmemiz mümkün. Öyle ki klip çekimleri, sinema ve dizi filmleri drone çekimi olmadan tamamlanmıyor.

Yaşanan bu ilgi ve artışın ardından drone kameralara ilişkin yasalar ile bazı önlemler alındı.

KAYIT YAPTIRMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Özellikle belli bir ağırlığa ve menzile sahip olan droneların ve iha’ların kayıt ettirilmesi zorunlu. Dronelarını ve İHA’larını kayıt ettirmeyen kullanıcıların hem araçlarına el konuluyor hemde para ve hapis cezası alabiliyorlar.

KAYITLAR 1 MAYIS’TA BAŞLADI

İstanbul Emniyeti ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün beraber yürüttü bu hizmette, kullanıcılar emniyete giderek araçlarını ve kendilerini kayıt ettiriyorlar. 1 Mayıs tarihinden itibaren başlıyan kayıtlar ile ilgili ilk resmi rakamlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Twitter hesabından paylaşıldı.

4179 DRONE KAYDEDİLDİ

Twitter hesabından yapılan açıklamada, 4179 adet drone’nun kayıt ettirildiği ve 5657 kişinin de drone kullanıcı olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki aylarda daha da artmasını beklediğimiz bu sayı ile kullanıcılar kayıt altına alınıp, araçlarına ve kendilerine özel bir kimlik kartı temin edilecek.

Aşağıda göreceğiniz liste dünya üzerinde üretilen İnsansız hava araçlarının ülkelere göre dağılımı göstermektedir. Liste yapılırken ilk görevleri ve ilk uçuş yılları gözönünde bulundurulmuştur.

  • İnsan hayatına son dönemde giren en önemli teknolojik yeniliklerden biri insansız hava araçları ( drone ) oldu.
  • göre, geçen yılın sonunda Türkiye 'de kayıtlı " drone " sayısı 8 bin 349'u, kullanıcı sayısı ise 11 bin 839'u buldu. " Drone "ların kullanıldığı alanların başında güvenlik geliyor.
  • Ana Sayfa Teknoloji Türkiye ’ deki Kayıtlı Drone Sayısı Ne Kadar ?  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye ’de kayıt altına alınan drone sayısını açıkladı.
  • Türkiye ’de kayıtlı " drone " sayısı 8 bin 349’u, kullanıcı sayısı ise 11 bin 839’u buldu. " Drone "ların kullanıldığı alanların başında güvenlik geliyor.
  • Türkiye ’de kayıt işlemleri yapılmış drone sayını açıkladı.  İşte Türkiye ' deki kayıtlı drone sayısı ! 10.05.2016 / 18:00.  Bu kadar ilgilinin kayıt yapacağını beklemiyordum.
  • Türkiye hava sahasında uçurulan drone sayısı resmen belli oldu.  itibariyle Türkiye ’ deki kayıtlı İnsansız Hava Aracı (İHA) sayısı 4179, İHA kullanıcı sayısı ise 5657 oldu.
  • İşte Türkiye ' deki kayıtlı drone sayısı ! 10.05.2016 / 18:00.  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafındansa şu ana kadar gerçekleşen İHA kayıtları açıklandı.
  • Yol kontrollerinde, bomba yerleştirme yönünde birtakım emareler görüldüğünde, güvenlik noktalarında ve çevrede neler olup bittiğinin tespiti amacıyla dronelar kullanılıyor.
  • İşte Türkiye ’ deki kayıtlı drone sayısı ! İçerisinde bulunduğumuz son yılların en  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafındansa şu ana kadar gerçekleşen İHA kayıtları açıklandı.
  • Konuya dönecek olursak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) kısa süre önce ülkemizdeki kayıtlı drore sayısını ve ne kadar drone sahibi vatandaşın olduğunu açıkladı.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir