Türkiye’deki Doğal Anıtlar Nelerdir?

Türkiye’deki doğal anıtlar ve turizm bakımından önemli doğa harikası yerler hakkındaki haberimizi okuyorsunuz.

Pamukkale Travertenleri


Türkiye’nin en tanınmış bu doğa harikası kaynak sularının kirecinden oluşmuştur. Parlak beyaz rengi nedeniyle 20 km. uzaktan görülebilir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir.

Ürgüp – Göreme


Dünya Mirası Listesi”nde Türkiye’den birçok bölge de yer alıyor. Göreme ve Kapadokya bunlardan biri… 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

Nemrut Dağı


Adıyaman’ın Kahta ilçesinde boyunca uzanan dağ.Nemrut Dağı’nın 2.150 metre yüksekliği bulunmaktadır.

Hattuşaş


Hattuşaş (Boğazköy) Çorum’un Sungurlu ilçesinin 22 km güneydoğusundaki Boğazkale ilçesinin (Boğazköy) 4 km doğusundadır. Şehrin adı Hititçede gümüş anlamına gelen “hattus”tan gelmedir.

Xsantos ve Letoon


Fethiye yakınlarındaki bu antik kent, antik çağda Likya’ya başkentlik yapmıştır.

Hierapolis


Pamukkale yakınlarındaki bu antik kentin adı “kutsal şehir” anlamına gelmektedir.

Cilo Dağı


Cilo Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Hakkari bölümünde dağ kütlesidir.
Günümüzde Türkiye’de buzulların en çok geliştiği bölge olan (Türkiye’nin en uzun buzulu Uludoruk buzulunun uzunluğu 4 km’dir.) Buzul Dağı (Eski Cilo Dağları), Türkiye’nin ikinci yüksek doruğu olan Uludoruk’u (4135 m) taşır. Yaklaşık 30 km boyunca uzanır. Güneydoğu Toroslar’ın Türkiye sınırları içindeki en doğu uzantısı olan Hakkari dağlarına bağlıdır.

Cennet-Cehemmen Mağaraları


Bir yeralti deresinin yolaçtigi kimyasal erozyonla tavanin çökmesi sonucu meydana gelmis büyük bir çukurdur.

Tortum Şelalesi


Tortum Şelalesi, oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir.

  • Türkiye ’ deki Doğal Anıtlar Nelerdir . Dünya oluşum sürecinde iken mağara, şelale, traverten, yanardağ ve peri bacaları gibi çeşitli doğal yapılar meydana gelmiştir.
  • Türkiyedeki doğal anıtlar nelerdir özellikleri Yer kabuğunun oluşum süreci içerisinde doğal süreçler sonucu ortaya çıkan peri bacaları, traverten, mağara, ş.
  • Türkiye ’ deki Doğal Anıtlar Nelerdir ? Doğada kendiliğinden oluşan yapıtlara doğal anıt nedir .  Doğal anıtlar çok uzun yıllar sonunda oluşurlar ve tüm insanlığa ait değerlerdir.
  • Türkiyedeki Doğal Anıtlar Nelerdir ? Özellikleri Hakkında Bilgiler. 2 Şubat 2016.  Türkiye doğal anıtları ve güzellikleri ile dünyada eşine az rastlanır bir doğallık sunmaktadır.
  • Yurdumuzdaki Doğal Anıtlar Türkiyede Bulunan Doğal Anıtlar Doğanın, jeolojik ve jeomorfolojik elemanlarıyla bitki ve su elemanları*nı, ayrı ayrı ya da bir arada.
  • Türkiyedeki Doğal Anıtlar Nelerdir , Özellikleri. 'Ders notları' forumunda Wish tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu. Toplam 2 sayfadan 1. sayfa.
  • Doğal Tarihi Eserler ve Anıtlar Türkiye ’ deki Doğal Tarihin Özellikleri.  yapımına başladığı görkemli kutsal alan ve mezar anıtı ne yazık ki ölümünden önce bitirilemedi.
  • Türkiyedeki doğal anıtlar nelerdir ? Doğal anıtlarımız ve resimleri kısaca şunlardır; Pamukkale, Göreme Kapadokya, Nemrut Dağı, Hattuşaş, Xanthos Letoon.
  • Türkiye ’ deki Doğal Anıtlar Nelerdir ? Dünya oluşum sürecinde iken mağara, şelale, traverten, yanardağ ve peri bacaları gibi çeşitli doğal yapılar meydana gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir