Türkiye’de Tarihi Evleriyle Ünlü 9 Yer

Türkiye’de tarihi evleriyle ünlü 9 yer nerede diye merak ediyorsanız yazımızın detayı tam size göre. Kesinlikle görülmesi gereken tarihi ve turistik evleri ve bulundukları yerleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken tarihi evleriyle ünlü 9 mekan…

Mardin evleri


Mardin evleri; ülkemizde mutlaka görmeniz gereken ve tarihi dokuya sahip bir yer. Evleri dış dünyadan ayıran yüksek duvarların oluşu bu evlere gizemli bir hava katıyor. Yapımında kalker taşı kullanılan bu evler, Mardin denilince akla ilk gelen tarihi yapılardan sadece biri.

Amasya evleri


Yeşilırmak kıyısında kurulu olan tarih şehri Amasya’nın evleri de mimarisiyle meşhur. Günümüzde bazıları otel olarak kullanılıyor ve sizde Amasya ziyaretinizde bu tarihi dokuyla içiçe olma imkanı bulabiliyorsunuz.

Balat evleri


Balat; Osmanlı döneminde İspanya’dan gelen Yahudilerin yerleşim yeri olarak biliniyor. Mimari anlamında İstanbul’un hala en korunmuş yerlerinden biri ve görülmeye değer.

Odunpazarı evleri


Eskişehir Odunpazarı evleri; genellikle cumbalı ve bahçeli olarak inşa edilen evleri dolaştıktan sonra kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Bu yapıların tarihi ise Osmanlı dönemine dayanıyor.

Bodrum evleri


Bodrum evleri; beyaz renkte oluşuyla ayrı bir efsane. Bölgede beyaz dışında bir ev görmeniz oldukça zor. Bu durumun en önemli nedeni ise beyaz renkli evler sayesinde sıcak yaz mevsiminde güneş ışınlarının etkisini azaltmak.

Harran evleri


Harran evleri; Şanlıurfa’da turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri. Koruma altına alınan bu evlerin en temel özelliği ise Külah biçiminde konik kubbeleri yazın serin kışınsa sıcak tutmaları.

Foça evleri


Bitişik düzen sistemiyle inşa edilmiş tarihi Foça evleri; Tıpkı Harran evleri gibi yazın serin kışınsa sıcak tutan bir yapıda. Sessiz ve sakin bir tatil için ideal bir mekan.

Beypazarı evleri


Ankara yakınlarında olan Beypazarı evleri; tatlı kireç adıyla bilinen bir malzemeyle inşa edilmiş.  Alt katları taş, üst katlar ise ahşaptan yapılan evlerin tarihi ise çok eski zamanlara dayanıyor.

Kapadokya evleri


Kapadokya evleri; Türkiye’deki en tarihi dokuya sahip ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Yağmur sularının ve rüzgarların kayaları aşındırması ile meydana gelen peribacalarının içlerine oyularak inşa edilen evler mimarisiyle turistleri etkilemeyi başarıyor.

Türkiye’de Tarihi Evleriyle Ünlü 9 Yer

Koordinatlar : 41°15′N, 32°41′E

Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara ‘nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz ‘in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine yakındır.

Ev örneklerine, Beypazarı , Göynük , Taraklı , Odunpazarı ve Osmaneli gibi Türkiye’nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye ‘de Dünya Miras Listesi ‘nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. 2010 adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusu 49.014’dir.

Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul – Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.

2002 ‘de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ‘ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi , Safranbolu Meslek Yüksek Okulu ve Safranbolu Turizm Fakültesi bulunmaktadır. Şu anda ise bu fakülteler Karabük Üniversitesi’ne bağlıdır.

Türkiye’de Tarihi Evleriyle Ünlü 9 Yer Özet Bilgiler

  • İşte Türkiye ’ de mutlaka görmeniz gereken tarihi evleriyle ünlü 9 mekan…  Mardin evleri ; ülkemizde mutlaka görmeniz gereken ve tarihi dokuya sahip bir yer .
  • Kesinlikle görülmesi gereken tarihi ve turistik evleri ve bulundukları yerleri sizlerle paylaşıyoruz.
  • Mardin'den Bodrum'a evleriyle ünlü bu benzersiz yerleri keşfetmeye hazır olun.  gibi farklı sırlamarda kendine yer bulan Balat, tarihi sinagogu ve evleriyle görülmeye değer.
  • Ülkemizde evleriyle ünlü 9 yer 2016 09 23. Paylaş. Tweetle.  en renkli semtler gibi farklı sırlamarda kendine yer bulan Balat, tarihi sinagogu ve evleriyle görülmeye değer.
  • Bayram tatilinin uzatılması hem turizmcilerin hem de çalışanların yüzünü güldürdü.
  • Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır.  ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye ' de Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.
  • Köklü bir kültüre ve tarihe sahip olan ülkemiz evleriyle oldukça zengindir.  Sizde evleriyle ünlü şehirlerimizi tanımak istiyorsanız bu yazıya göz atmadan geçmeyiniz.
  • Tarihi açıdan çok zengin olan bu topraklarda bulunan başlıca eserler aşağıda verilmiştir.  UNESCO’nun dünya miras listesinde Türkiye ’den 9 eser yer alıyor.
  • Mutlu, “Huzur bulduğum yegane yer ” dediği evinin kapılarını Elle Dekorasyon’a açtı.
  • Evleriyle ünlü şehirler. Giriş Tarihi : 24.02.2011 12:51 Güncelleme Tarihi : 19.01.2013 14:10.  Kimi yerlerde yıkılmaya varmış, kimisinde ise hala dimdik ayakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir