Türkiye’de Spor Tarihine Altın Harflerle Yazılan 12 Efsane Sporcu

Spor tarihimiz de birbirinden önemli birçok başarı var. Ancak bazı sporcular var ki onların başarıları sadece kendi adlarına değil ülkemizdeki spor vizyonunu geliştirmek adına çok önemli.  İşte Türkiye spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış 12 efsane sporcumuz…

Yaşar Erkan


1912 Erzincan doğumlu olan milli güreşçi Yaşar Erkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin olimpiyatlarda aldığı ilk altın madalyayı kazanan sporcu olarak Türkiye spor tarihine yeni bir yön veren bir isim. Yaşar Erkan, 1936 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra “Şampiyonluk kürsüsünde şanlı bayrağımız şeref direğine çekilirken kendimi tutamadım, gözlerimden yaşlar sel gibi aktı. Yüz yirmi bin kişinin ve Hitler’in önünde bayrağımızı şeref direğine çektirmek ve ayakta güzel marşımızı dinletmek zevklerin en güzeli ve en büyüğüdür” der.
Aynı dakikalarda Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ten kendisine bir telegraf ulaştırılır: “Kendin küçüksün; ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!”.

Naim Süleymanoğlu


Sadece Türkiye’nin değil dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisi olan Naim Süleymanoğlu, 1,47 metre boyuna rağmen çok güçlü olması nedeniyle “Cep Herkülü” olarak da anılır. 1967’de Bulgaristan’da doğan Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etmişti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat devrin Cumhurbaşkanı Turgut Özal devreye girmişti. Süleymanoğlu, üstün performansıyla 1988 yılında Time dergisine kapak olmuştu.

Hakan Şükür


1987 yılında Sakaryaspor’da futbola başlayan Şükür, genç yaştaki başarılı performansından sonra Galatasaray’a transfer oldu. Çeşitli yaş gruplarındaki millî takımlarla Türkiye’yi temsil eden Hakan Şükür, Türkiye U-21 Millî Takımı’yla 1993 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazandı. A Millî Takım formasıyla ilk maçına 1992’de, Bursaspor oyuncusuyken çıkan Hakan; 1996 ve 2000 Avrupa şampiyonaları ile 2002 Dünya Kupası’nda mücadele etti. 2002 Dünya Kupası’nda bronz madalyanın sahibi olan ve üçüncülük maçında 10,8. saniyede kaydettiği golle Dünya Kupası tarihinin en erken golünü atan Hakan Şükür; 2007’ye kadar giydiği formayla çıktığı 112 maçta 51 gol kaydederek, Türkiye formasıyla en çok gol atan oyuncu unvanının da sahibi oldu. Şükür, 249 golle Süper Lig’de en çok gol atan oyuncu ve 38 golle Avrupa kupalarında en çok gol atan Türk futbolcu unvanlarına da sahiptir. 1996–97, 1997–98, 1998–99 sezonlarında sahip olduğu Süper Lig gol krallıklarıyla birlikte, 2004 yılında son 50 yılın en fazla dikkat çeken Türk futbolcusu olarak UEFA Jübile Ödülü’nün sahibi oldu.

Tanju Çolak


1963 Samsun doğumlu Tanju Çolak, 335 gol ile Türk futbolunun en gölcü ismidir. 1987-88 sezonunda rekor bir ücretle Galatasaray’a transfer olan Çolak, o sezon Galatasaray formasıyla 39 gol atarak Avrupa liglerinde o yıl en çok gol atan futbolcu unvanını alarak Altın Ayakkabı ile ödüllendirilmişti.

Semih Saygıner


1964 doğumlu Semih Saygıner dünyanın en başarılı 3 profesyonel bilardo oyuncusundan biri. 1994’te ilk Dünya Bilardo Şampiyonluğunu kazanan Saygıner, dünyada “Mr. Magic” (Bay Sihir) ya da “The Turkish Prince” (Türk Prensi) lakaplarıyla da tanınıyor. Türkiye’de bilardonun bir federasyon sporu haline gelmesini sağlayan Saygıner, Hollanda liginde 9 yıl, Portekiz liginde 3 yıl profesyonel oyunculuk yaptı. Saygıner, bilardo literatürüne “Semih Saygıner Magic Shots” (Semih Saygıner’in Sihirli Vuruşları) olarak geçmiş 42 özel vuruş tekniğine sahip.

Kenan Sofuoğlu


1984 yılında Sakarya’da motor tamircisi bir bababın küçük oğlu olarak dünyaya gelen Kenan Sofuoğlu, 2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon oldu. Sofuoğlu aynı başarısını 2010, 2012 ve 2015’de de göstererek dünya motorsiklet şampiyonaları tarihine geçmiştir.

Gazanfer Bilge


1924 Karamürsel doğumlu olan Gazanfer Bilge, 1946’da Avrupa şampiyonluğunu kazandıktan sonra 1948 Londra’da serbest güreş dalında Türkiye’ye ilk Olimpiyat altın madalyasını kazandırdı.Facebook’ta paylaşTwitter’da paylaş
1924 Karamürsel doğumlu olan Gazanfer Bilge, 1946’da Avrupa şampiyonluğunu kazandıktan sonra 1948 Londra’da serbest güreş dalında Türkiye’ye ilk Olimpiyat altın madalyasını kazandırdı.

Yasemin Dalkılıç


1979 yılında Ankara’da doğan Yasemin Dalkılıç dünya sualtı dalış rekortmeni olarak tarihe geçti. 1999 yılında serbest dalışın en zor disiplininde 68 metre derinliğe dalarak dünya rekoru kırdı. Rekorlarına 2000 yılında iki yenisi eklendi. Serbest dalışın en itibarlı disiplinleri olan Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metre derinliğe indi. Daha sonra, Mısır’da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metre ve Yunanistan’da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde 40 metrelik dünya rekorları ile bu sporda dünyanın en elit grubuna yükselmeyi başardı.

Mirsad Türkcan


1976’da eski Yugoslavya’da doğan Mirsad Türkcan, Türkiye’de basketbolün en önemli isimleri arasında sayılmakta. Türkiye’de ve Euroleague’de sayısız başarıya imza atan Türkcan, 1999’da NBA takımlarından New York Knicks’e transfer oldu ve NBA’de oynan ilk Türk oyuncu olarak tarihe geçti.

Hamza Yerlikaya


Grekoromen güreşte Olimpiyat, Dünya ve Avrupa sampiyonu olan Hamza Yerlikaya, modern güreşin tarihinde dünya minderlerinde ilk kez 17 yaşında şampiyon olmasıyla tarihe geçti. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Yerlikaya’yı “Asrın Güreşçisi” unvanı ile ödüllendirildi. 1976 İstanbul doğumlu Yerlikaya spor kariyerini 15 altın madalya ile taçlandırdı. Yerlikaya halen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığını yürütüyor.

Cemal Kamacı


1943’de Trabzon’da doğan Cemal Kamacı, Türk boks tarihinin en önemli ismidir. Spora futbolla başladı, ancak geçirdiği sakatlıktan sonra boksa yöneldi. Avrupa şampiyonu olan ilk Türk boksör olan Kamacı, 1973’de Ali Sami Yen Stadı’nda düzenlenen unvan maçında Avrupa şampiyonu Roger Zami’yi yenerek 63,5 kg’da Avrupa şampiyonu oldu. Kamacı, profesyonel boks yaşamında hiç nakavt olmadı.

Elvan Abeylegesse


1982’de doğan Etiyopya kökenli Elvan Abeylegesse, Türk atletizmine olimpiyatlardaki ilk gümüş madalyasını kazandıran isim. Abeylegesse, Türkiye ve Avrupa rekoru sahibi orta ve uzun mesafe koşucusu olarak Türkiye’de binlerce gence atletizmi sevdiren isim olarak tarihe geçti.

Türkiye nüfusunun % 29’unu 12-24 yaş grubu oluşturmaktadır. Geriye kalan orta yaş ve yaşlı nüfusu oluşturan grupla birlikte genç nüfusun spora olan ihtiyacı oldukça fazladır. Şöyle ki; günümüzde gerek bilim ve teknolojideki gelişmeler, gerekse tıp alanındaki gelişmeler ortalama yaşam sınırını yükseltmiştir. Böylece spor yapmaya olan ihtiyaç artmaktadır. Spora ihtiyaç gösteren grupların spor yapabilmesi ise öncelikle spor kulüpleri ile okullarda olabilmektedir. Ancak Türkiye’de spor kulübü sayısı, 1999 verilerine göre 5.988’dir. Bunun 4.828’i futbol branşında, 1.160’ı ise diğer spor branşlarında faaliyet göstermektedir. Yani, her 10.455 kişiye bir spor kulübü düşmekte, futbol branşı baz alındığında ise her 12.967 kişiye bir futbol spor kulübü düşmektedir. İl bazında ise, Uşak ‘ta 3874 kişiye bir spor kulübü düşerken, Ankara ’da 14.004 kişiye, İstanbul ’da 14.474 kişiye bir spor kulübü düşmektedir. Böylece, Ankara, İstanbul gibi büyük iller Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Nüfusa göre spor kulübü başına düşen en fazla insan sayısı ise Kilis ‘te bulunmaktadır .

12 Haziran 1990 tarihinde yaşam boyu spor faaliyetlerini organize etmek amacıyla GSGM bünyesinde Herkes İçin Spor federasyonu kuruldu.

 • İşte Türkiye spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış 12 efsane sporcumuz …  ilk altın madalyayı kazanan sporcu olarak Türkiye spor tarihine yeni bir yön veren bir isim.
 • İşte Türkiye spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış 10 efsane sporcumuz   1976 İstanbul doğumlu Yerlikaya spor kariyerini 15 altın madalya ile taçlandırdı.
 • İşte zaman içinde Türk reklam sektörünün temellerini atarak bugünlere gelinmesini sağlayan 12 duayen reklamcı ve unutulmaz işler… Bay Acıman (Eli Acıman).
 • Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran 'Taçsız Kral' lakaplı efsane futbolcu Metin Oktay'ın heykeli futbola başladığı yer olan Konak'a dikilecek.
 • hazırlanan minik güreşçiler, adını Kırkpınar tarihine altın harflerle yazdırmış Koca Yusuf, Kel Aliço ve Adalı Halil gibi efsane pehlivanları örnek alarak çalışmalarını sürdürüyor.
 • Bugün, milli birlik ve beraberlik şuurumuzun somut bir ifadesi olarak tarihe altın harflerle yazılan , bilincimizin de tazelenmesine vesile olan önemli bir günü idrak etmekteyiz.  12 .
 • Anıyor, Türk Telekom Dünyaya Duyuruyor” projesi, Galatasaray tarihine adını altın harflerle yazdıran isimleri Türk Telekom Arena’da anarak, tüm dünyaya duyurdu.
 • İntegral Forex Türkiye Kupası: Sekiz Takım, Sekiz Hikaye. Neredeyse Juventus'a gidiyordu! En klas takım otobüsleri.
 • Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran ‘Taçsız Kral’ lakaplı efsane futbolcu Metin Oktay’ın heykeli futbola başladığı yer olan Konak’a dikilecek.
 • Bazı sporcular vardır ki başarıları ülkelerine gurur yaşatmakla kalmaz, ülkelerinin  İşte Türkiye ’nin spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış efsane sporcularımız .
 • Peşin Fiyatına 4 Taksitle Satın Al.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir