Türkiye’de Lüksün Yükselişi

Lüks tüketim alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük 100 firması 2013 mali yılında kurlardaki dalgalanma ve teknolojideki karmaşaya rağmen 214,2 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Bu şirketlerden her birinin ortalama satış rakamı ise 2,1 milyar dolar oldu.

Lüksün lideri bu yıl da değişmedi: Louis Vuitton

Rapora göre, lüks tüketimin küresel güçleri sıralamasında ilk üç firma (Louis Vuitton, Compagnie Financière Richemont, Estée Lauder) konumlarını korurken, ilk on şirket arasına iki yeni firma katıldı; ABD’li tekstil firması PVH (Calvin Klein) ve Hong Kong’lu mücevher firması Chow Tai Fook… Bu firmaların katılması ile Shiseido ve Rolex ise ilk 10 dışına çıktı. En hızlı büyüyen yirmi şirketin ilk sırasında ise Hong Kong’lu Michael Kors yer aldı.

Türkler gösterişi seviyor

Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan, Türkiye lüks pazarını ve Tük markalarının durumunu analiz eden çalışmaya göre, bir ülkede lüks pazarının gelişiminin beş temel fazdan geçtiği belirtiliyor. Türkiye ise birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi “Gösteriş Zamanı” fazında bulunuyor ve lüks hala ekonomik statünün sembolü olarak görülüyor.

Türkiye’nin mevcut 5,3 milyar TL’lik lüks pazarının, arz ve talep tarafındaki gelişimler doğrultusunda 2018 yılına kadar her yıl %7’lik artış ile 7 milyar TL’ye yükseleceği öngörülüyor.

Bu büyümeyi tetikleyecek unsurlar arasında ise;

·        Üst gelir grubunun yaptığı harcamalar ile orta gelir grubunun ulaşılabilir lüks markalara gösterdiği talep,

·        Kadınların hem iş yerlerinde hem sosyal ortamlarda çanta ve ayakkabı kategorilerini statü sembolü olarak görmeleri, aynı zamanda lüks markaların güzellik ve kişisel bakım ürünlerini kullanarak kişisel bakımlarına özen göstermeleri,

·        Ünlülerin özellikle sosyal medya ile daha da görünür hale gelmelerine paralel olarak genç kuşağın bu kişilerin satın aldıkları markalara artan ilgisi,

·        Lüks markalara yönelik alışveriş merkezlerinin başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara ve Bursa’da artması; Adana, Antalya, Gaziantep, Mersin gibi Anadolu şehirlerinde ise çok katlı lüks mağazaların açılması ile lüks markalarının bu şehirlerdeki tüketiciler ile buluşması,

·        Türkiye’yi ziyaret eden Arap ve Rus turistlerin alım gücü,

·        Düzenlenen moda festivalleri/haftaları,

·        Türk dizilerinin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ülkeleri gibi pek çok ülkede yayınlanması ve izleyicilerin oyuncularla kendilerini bağdaştırarak, onların giyim ve aksesuarlarına ilgi duyması yer alıyor.

Lüksün dijital tüketiciye uyum sağlaması gerekiyor

Marka ve tasarımlarını koruyabilme düşüncesiyle lüks sektöründe dijitalleşmenin daha geç gerçekleştiğini belirten rapora göre, günümüzde dijital ve lüksün birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiği belirtiliyor. Özellikle de firmaların geleceğin lüks tüketicilerini çekebilmek için teknolojiyi üç noktada teknolojiyi entegre etmeleri gerekiyor:

·    Ürün geliştirme (3 boyutlu baskı, akıllı saatler, giyilebilir teknolojiler, vb.),

·    CRM sistemleri ile tüketici bilgilerinin toplanması ve mağaza içi ve online deneyimin tüketiciye özelleştirilmesi,

·    Tüketicilere online ve offline tüm platformlarda (kısa filmler, uygulamalar, mikro siteler, vb.) entegre bir deneyim sunulması.

Türkiye’de ise e-ticaretin payının büyümesine rağmen lükste dijitalleşme yolunda gelişmiş ülkelere kıyasla daha hızlı adım atılması gerekiyor.

Lüks tüketimin en çok gelir elde eden 10 şirketi:

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

  • Irak Katar Suudi Arabistan Ürdün. Azerbeycan Kazakistan Rusya Federasyonu Ukrayna Kaynak: Emniyet Genel Müdürlüğü. Türkiye ' de lüks sektörü: Lüksün yükselişi 3.
  • Ana Sayfa İş ve Kadın Türkiye ’ de Lüksün Yükselişi .  geç gerçekleştiğini belirten rapora göre, günümüzde dijital ve lüksün birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiği belirtiliyor.
  • Demografik trendler, artan turizm ve Türk dizilerinin etkisi ile 2018’de Türkiye ’ de pazar 7 milyar TL’ye ulaşacak. Lüksün lideri bu yıl da Louis Vuitton.
  • Şu sayfadan göstermeyi başlat: Download " Türkiye ' de lüks sektörü: Lüksün yükselişi ".  Ukrayna Kaynak: Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye ' de lüks sektörü: Lüksün yükselişi 3.
  • Çin lüks marka tüketiminde ilk sırada. Deloitte’un ‘’ Türkiye ’ de lüks sektörü: Lüksün yükselişi ’’ başlıklı 2015 raporu ve Bain & Company tarafından hazırlanan 14.
  • Kişisel bakıma ve. www2 loitte /content/dam/Del ss/ turkiyede luks sektoru luksun yukselisi .pdf.
  • Geçtiğimiz yıllarda “ lüksün demokratikleşmesi” süreciyle bu kategoriye giren ürün ve markalar her gelir gurubundan tüketicilerin kullanımına sunuldu.
  • Deloitte Türkiye ’nin hazırladığı ‘ Türkiye ’ de Lüks Sektörü: Lüksün Yükselişi ’ adlı çalışma, pazarın ve markaların taşıdığı büyüme potansiyelini ortaya koydu.
  • Lüksün yükselişi & düşüşü. Prev2 of 4Next. Louis Vuitton.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir