Türkiye’de kahve en çok hangi saatler arasında tüketiliyor?

Kahve içme alışkanlıkları ile ilgili dikkat çekici veriler içeren “Kahve Tüketimi” konulu araştırmanın sonuçları; Türk halkının, sanıldığının aksine sabah ya da öğlen değil, akşam yemeğinden sonra kahve içmeyi tercih ettiğini ortaya koydu.

Omega Araştırma Organizasyon Eğitim Danışmanlığı, Mikado Yayınları ve Kahve.gen.tr sitesi tarafından, Türkiye genelinde 1.331 kişiyle gerçekleştirilen araştırmanın bulgularına göre, halkımızın %78.7’si düzenli kahve içiyor. Günün en çok kahve içilen vakitlerini, %36.9 ile akşam yemeğinden, %24.6 ile öğle yemeğinden, %19.8 ile kahvaltıdan sonra olarak belirten katılımcıların %68.2’si kahvesini evde, %27.7’si işte, %6.7 ise dışarıdaki mekanlarda içiyor.

Kahvenin tadını ve kokusunu seven, rahatlattığını ve sağlıklı olduğunu düşünen katılımcıların %68.6’sı sade, %37.7’si sütlü, %13.9’u kremalı kahveyi tercih ediyor. Türk halkının %29.2’si yorgunluk hissettiğinde kahve içmeyi seviyor. Evine aldığı kahve markasını seçerken, öncelikle lezzet, ardından kahve markasının tanınırlığı, kolay bulunurluğu ve çevrede tercih edilmesi gibi faktörler öne çıkıyor. Çay içmeyi sevmek, sağlık açısından zararlı olduğunu düşünmek, tadını sevmemek ve çocukluktan gelen alışkanlıklar ise “kahve içmeme” nedenleri olarak sıralanıyor. Araştırmaya göre, Türk halkının büyük bölümü, ev dışında sosyal aktivite olarak kahve içmeyi tercih ediyor. Ev ve iş yeri dışında tüketilen kahve türleri de farklılık gösteriyor.
Araştırmada ayrıca; kahve bağımlılığı, tüketim şekilleri, pişirme yöntemleri, kahve içmenin sosyalleşme aracı olup olmadığı ve otomatlardan kahve alma konusundaki tercihler gibi, ilgi çekici konularda elde edilen sonuçlar da yer alıyor.

Kahve, kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir.

  • Ana Sayfa Türkiye Türkiye ’ de kahve en çok hangi saatler arasında tüketiliyor ?  katılımcıların %68.6’sı sade, %37.7’si sütlü, %13.9’u kremalı kahveyi tercih ediyor.
  • 'AsapScience' adlı internet sitesinde yer alan bir habere göre, kahve içmek için en iyi saatler 08.00 09.00, 12.00 13.00 ve 17.30 18.30 dışındaki saatler .
  • Dünyada kahve en çok nerede içiliyor? Koyu renkli olanlar en sık kahve içilen bölgeler.  Türkiye ' de kişi başına günde ortalama 0.3 bardak kahve tüketiliyor .
  • İşte Türk kahvesinin günün hangi saatlerinde içilmesi gerektiğini anlatan yazımız   6 Eylül 2015 Kozbon En Çok Sorulan Sorular. Sponsorlu Bağlantılar.
  • Türk Kahvesi Zararları ve Faydaları Nelerdir?  Türkiye ’ de kahve yetişmediği hâlde, özel pişirme şekliyle dünyanın pek çok yerinde “Türk Kahvesi ” olarak bilinir.
  • Çünkü uzmanlar, vücudun biyolojik saatine göre kahve tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.  Hemen hemen herkes gün içerisinde bir kere de olsa kahve içer.
  • Ünlü romancı Balzac’ın, günde 50 fincan kahve içtiği anlatılır. Beslenme uzmanları bu kadar değil ama günde 2 3 fincan kahve içmeyi güvenli buluyor, tavsiye ediyor.
  • Kahve günün hangi saatinde içilmeli? 15 Haziran 2015.  'AsapScience' adlı internet sitesine göre, en iyi saatler (08.00 09.00), (12.00 13.00) ve (17.30 18.30) dışındaki saatler .
  • Sabahları güne başlamak, uyanık kalmak ya yemeklerden sonra, arkadaş sohbetlerinde ya da sadece keyif için kahve içiliyor.  Türkiye ' de , 700 bin 1 milyon glokom hastası vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir