Türkiye’de Bir İlk! Koyun ve keçilere Mikroçip Takılacak

Artık koyun ve keçilere mikroçip, takılacak. Uygulama Türkiye’de ilk kez Nevşehir’de başlayacak. Amaç hayvanların bilgilerinin elektronik ortamda saklanması.

Elektronik kulak küpesi mikroçip uygulaması dünya ile aynı anda Türkiye’de de başlıyor.

Nevşehir’de Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle, mikroçip uygulaması hakkında kamuoyuna bilgi verildi. Yetkililer, koyun ve keçilerde elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulaması için şart olan el terminalleri, Tarım Müdürlüğü personellerine dağıttı.

Nevşehir TARIM, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, koyun ve keçilere takılacak mikroçiplerdeki bilgilerin el terminalleri ile okunacağını söyledi. “Bunun bir nevi insanlardaki cipli nüfus cüzdanlarına geçiş gibi düşünülebileceğini, mikroçip sisteminin kayıtların çok hızlı bir şekilde güncellenmesini sağlamasının yanında, saha ile kurum arasındaki bilgi akışını da daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacağını” belirtti.

İl Müdürü Okan Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti; “İlk zamanlarda belki ufak tefek sorunlar olabilir. Takılmış olan küpelerin yenilenmesi süreci yaşayacağız. Buralarda biraz sorun olabilir. Ama bu küpelerin tamamlanmasıyla beraber artık her şey elektronik ortamda olacak ve bir nevi hepsinin pasaportu kulağında olacak. Tabiri caizse tüm koyunlarımızın pasaportu kulaklarında olacak. Biz sadece marketlerde olduğu gibi ’dıt’ şeklinde alış veriş mantığıyla koyunlarımızın kulaklarına tutarak koyunların kayıt sistemini çok daha rahat tutacağız. İnsan sayısını bilemeyen bir ülke, insan sayısını ilgilendiren bir proje yapamaz. Koyun varlığını, hayvan varlığını bilemeyen bir Bakanlık da bununla ilgili bir proje yapamaz. Biz bu teknolojiyi neredeyse dünyayla eş zamanlı yakaladık. Koyun varlığımızı, doğacak kuzuyla beraber artık bileceğiz. İşte kaç tane koyunumuz, kuzumuz, ne zaman doğdu, ne kadar doğdu, ne zaman aşı oldu gibi bilgiler hafızalarda kayıtlı olacak. Bir sadece el terminaline okutmakla bilgilere anında ulaşacağız. Çok sağlıklı istatistiklere çok hızlı ulaşarak hayvansal hastalıklarla mücadele ve hayvancılık hizmetindeki verimliliği üst seviyelere çıkaracağız. Bu çalışmayı başlatmış olmaktan çok mutluyuz.”

Oyalı , Türkiye ‘nin ilk klonlanmış canlısı olma niteliği taşıyan koyun . İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı’nda 21 Kasım 2007’de dünyaya gelmiştir. Prof. Dr. Sema Birler’in başkanlığındaki proje ekibi tarafından klonlanmıştır. Doğumundan 1 hafta sonra, 28 Kasım 2007’da kardeşi “Zarife” doğmuş, ancak Zarife 24 Ağustos 2009’da enfeksiyon nedeniyle ölmüştür. Oyalı, 30 Mart 2011’de “Bahar” adlı sağlıklı bir yavru dünyaya getirmiştir. 16 Nisan 2012’de Oyalı’nın bir akciğer enfeksiyonu nedeniyle öldüğü açıklanmıştır.

  • Ana Sayfa Türkiye Türkiye ’ de Bir İlk ! Koyun ve keçilere Mikroçip Takılacak .  Elektronik kulak küpesi mikroçip uygulaması dünya ile aynı anda Türkiye ’ de de başlıyor.
  • TARIM, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, koyun ve keçilerde mikroçip uygulamasına ilk olarak Nevşehir’de başlayacaklarını söyledi.
  • Türkiye ' de ilk kez koyunlara mikroçip takılacak .
  • Ana Sayfa Slider Koyun ve keçilere ilk mikroçip nerede takılacak ?  “ İlk zamanlarda belki ufak tefek sorunlar olabilir. Takılmış olan küpelerin yenilenmesi süreci yaşayacağız.
  • Koyun ve Keçilere Mikroçip Takılacak . 24 Mart 2016 Perşembe 11:46.  “ İlk zamanlarda belki ufak tefek sorunlar olabilir. Takılmış olan küpelerin yenilenmesi süreci yaşayacağız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir