Türkiye Twitter Sansüründe Dünyaya Fark Attı

Twitter’ın şeffaflık raporunda Türkiye yine sınıfta kaldı. Twitter, 2015’in ikinci 6 aylık ‘şeffaflık raporu’nu açıkladı. Dünya genelinde 2015’in ikinci yarısında 3 bin 353 tweetin erişimi engellendi. Türkiye’de ise 3 bin 3 tweetin erişimi engellendi.

Twitter senede iki kez 6 aylık şeffaflık raporu açıklıyor. 2015’in ikinci raporunda da Türkiye ön plana çıktı. Türkiye sansür başvurusunda yine dünya birincisi oldu. Hükümetlerin istekleri doğrultusunda hesap kapatma, içerik kaldırma gibi taleplerin dökümünü içeren raporda Türkiye, engellenen tweet sayısında dünyadaki bütün ülkeleri 10’a katladı. Türkiye’yi ise Rusya takip ediyor.

DÜNYADAN 3 BİN 353 ENGELLEME TALEBİ GELDİ


Rapora göre dünyada Temmuz ve Aralık 2015 döneminde 3 bin 353 tweetin erişimi engellendi.  Bu tweetlerin 3 bin 3’ü ise Türkiye’nin talebiyle engellendi. Yani bizim ülkemizde engellenen tweet saysı dünyanın geri kalanının 10 katı.

TÜRKİYE’DEN 2 BİN 211 TALEP

 

Twitter, Türkiye’den gelen engelleme taleplerinin yüzde 23’üne olumlu cevap verdi. Ayrıca Twitter’dan 403 hesapla ilgili de bilgi istendi. Ancak bu taleplerin hiçbirine olumlu yanıt alınmadı.

Rapordaki engelleme talepleri ise şu şekilde;
Mahkeme kararı doğrultusunda kaldırma talebi 450
Hükümet kurumları, polis ve diğer makamlardan gelen kaldırma talebi 1761
Erişime engellenen içerik oranı yüzde 23
Belirtilen hesap sayısı 8092
Erişime engellenen hesap sayısı 414
Erişime engellenen tweet sayısı 3003

Türkiye ile ilgili verilerin yer aldığı raporda 2012 yılından bu yana ortaya çıkan tablo da dikkat çekti. 3 yıllık dönemde dünya genelindeki, toplam 8 bin 428 içerik kaldırma talebinin 6 bin 673’ünün (yüzde 79) kaynağı Türkiye.

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu ‘ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar ‘ın uzantısı olan Trakya ‘ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan , batıda Yunanistan , kuzeydoğuda Gürcistan , doğuda Ermenistan , İran ve Azerbaycan ‘ın ekslav toprağı Nahçıvan , güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Akdeniz , batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye toprakları üzerindeki ilk yerleşmeler Aiol , Dor ve İyon Yunanları , Traklar ve Persler gibi çeşitli milletler tarafından Yontma Taş Devri ‘nde başlatıldı. Ardından III. Aleksandros egemenliğiyle birlikte Helenistik dönem geldi, daha sonra sırasıyla Roma ve Bizans dönemleri yaşandı. 11. yüzyılda Selçukluların göçleri sonucunda topraklar üzerinde Türkleştirme hareketi başladı ve 1071 Malazgirt Muharebesi sonrasında gelen Selçuklu zaferiyle Anadolu’daki Bizans üstünlüğü büyük ölçüde kırıldı. Anadolu Selçukluları , Anadolu’yu 1243’teki Moğol istilasına kadar yönetti. İstila sonrasında pek çok küçük Türk beyliği ortaya çıktı.

13. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlılar , Anadolu’nun yanı sıra Güneydoğu Avrupa , Batı Asya ve Kuzey Afrika üzerinde toprakları bulunan büyük bir imparatorluk kurarak erken modern dönemde Avrasya ve Afrika’nın büyük bir gücü oldu. İmparatorluk zirvesini 15. ve 17. yüzyıllar arasında, özelikle I. Süleyman döneminde yaşadı. 1683 II. Viyana Kuşatması ve 1699 Kutsal İttifak Savaşları sonrasında Türklerin Avrupa topraklarından çekilişi başladı ve Osmanlı İmparatorluğu uzun bir gerileme dönemi yaşadı. Ülkenin birçok alandaki yetersizliğini kanıtlayan 19. yüzyıldaki Tanzimat ıslahatları, modernleşmeyi sağlayamadı ve dağılmayı engelleyemedi. Osmanlı, I. Dünya Savaşı ‘na İttifak Devletleri ‘nin yanında girdi ve savaşta yenik düşerek yıkıldı. İşgalci kuvvetlere karşı yapılan Kurtuluş Savaşı başarıya ulaştıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Türkiye, çeşitli kültürleri barındıran demokratik , laik , üniter bir anayasal cumhuriyettir . Resmî dili, nüfusun %85’inin ana dili olan Türkçedir . Ülkenin %70-80’ini Türkler , geriye kalanını Lozan ‘a göre yasal olarak tanınan ve yasal olarak tanınmayan milletler oluşturmaktadır. Nüfusunun büyük bölümü Müslümandır . Avrupa Konseyi , NATO , OECD , AGİT ve G-20 topluluklarına üye olan Türkiye, Batı dünyasıyla bütünleşmiştir. 1963’te Avrupa Ekonomik Topluluğu ortak üyesi olmuş, 1995’te AB Gümrük Birliği ‘ne katılmış ve Avrupa Birliği ‘ne tam üyelik müzakerelerine 2005’te başlamıştır. Ülke ayrıca Türk Konseyi , Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı , İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlere de üyedir. Günümüzde Türkiye, büyüyen ekonomisi ve diplomatik girişimleri sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.

  • Twitter 'a giriş yap.
  • Ana Sayfa Teknoloji Türkiye Twitter Sansüründe Dünyaya Fark Attı .  Twitter senede iki kez 6 aylık şeffaflık raporu açıklıyor. 2015’in ikinci raporunda da Türkiye ön plana çıktı.
  • Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in Twitter ’ın 2015 birinci ve ikinci yarısı şeffaflık raporu istatistiklerini kullanarak hazırladığı tabloya göre, Türkiye sansürde dünya lideri oldu.
  • “ Türkiye Küresel Twitter Sansürüne hakim oldu: 2015 yılının ilk yarısında Twitter ’dan içerik kaldırma taleplerinin hepsi paylaşılmıştır”. Rusya’dan 10 kat daha fazla.
  • Medya Radar » Gündem » Twitter raporunda Türkiye tüm dünyaya fark attı !  Bu taleplerin yüzde 23'ü olumlu yanıt aldı. Twitter 'dan 403 hesapla ilgili bilgi istendi.
  • Hali hazırda Türkiye ’den Twitter ’a “Kişisel hakları ve ulusal yasaları ihlal etmek” suçundan iletilen tam 408 adet mahkeme kararı, 310 adet de resmi kaldırma talebi bulunuyor.
  • 2015'in ilk yarısında Twitter 'dan en çok içerik kaldırma talebinde bulunan ülke açık ara farkla Türkiye oldu.  Türkiye 'yi yüzde 7'yle Rusya ve yüzde 4'le Güney Kore takip etti.
  • Twitter ın son açıkladığı şeffaflık raporuna göre, Türkiye sansür konusunda açık ara farkla birinci oldu.
  • Türkiye 'nin Twitter 'e en çok sansür uygulayan ülke olduğu ortaya çıktı.  Dünya çapında yapılan toplam 796 tweet silme başvurusunun 477'sinin Türkiye 'den yapıldığı açıklandı.
  • Türkiye , Twitter ’da 2016’nın ilk yarısında sansür başvurusunda dünyadaki birinciliğini kimseye kaptırmadı. Türkiye Twitter Sansüründe Yeni Bir Rekor Kırdı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir