Türkiye Semalarında NATO Uçağı!

Türkiye-Suriye sınırında gerginlik devam ederken NATO ile yapılan bir anlaşma gereği tedbir amaçlı bir uçak gönderildi. NATO’nun gönderdiği bu uçak Türk pilotlar tarafından eşlik edilerek Türkiye semalarında seyredecek. İşte NATO uçağının Türkiye semalarında görünmesi ve ayrıntılar..

Türkiye’nin hava sahası içerisinde bir NATO uçağının görülmesi herkesi şaşırttı. Sebebi ise çok geçmeden Genelkurmay tarafından açıklandı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ” Suriye krizi ve alanda meydana gelen gelişmeler doğrultusunda, Ülkemiz’ye karşı garanti tedbirleri alanında, bir NATO AWACS uçağı tarafından, 12-15 Mart tarihleri arasında Türk hava alanında görev icra edilmektedir.’ sözlerine yer verildi.

Suriye’de ve Türkiye sınırında yaşanan ve kriz yaratan gelişmeler çerçevesinde, ilk olarak güvenlik tedbirleri açısından Türkiye’nin güvenliği açısından NATO’nun hava sahamıza AWACS uçağı 12.03.2016 – 15.03.2016 tarihlerinde Türkiye hava sahasına getirildiği kamuoyuna duyuruldu.

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca açıklamasında bu görevlerin düzenli olarak belirli periyotlarda önümüzdeki aylarda da gerçekleştirilmesinin planlandığını söyleyerek konuya açıklık getirildi. NATO AWACS uçağının ittifak ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik potansiyel ve olası düşmanca tehditleri önlemek maksadıyla caydırıcılığın sağlanması için getirildiği özellikle vurgulandı.

Suriye’de ateş ilan edilmesine rağmen bölgede IŞİD ve El Nusra ile çatışmaların devam ettiği belirtilirken bir Suriye uçağının da düşürüldüğü haberi geldi. Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir MiG-21 savaş uçağının, silahlı militanlar tarafından düşürüldüğü açıklandı. Pilotlardan bir tanesin hükümetin kontrol ettiği bölgelerden birine iniş yapmayı başardığı ifade edilirken, diğer pilotun ise açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir