Türkiye plajlarının %75’i A kalite

Türkiye plajlarının %75'i A kalite

Sağlık Bakanlığınca hizmete sunulan dünyadaki ilk “yüzme suyu takip sistemi” ile Türkiye’deki plajların tüm özellikleri ve su kalitesi web üstünden öğrenilebiliyor. Buna göre, Türkiye’de % 75 oranında A, % 23 oranında B, % 2 oranındaysa C kalite plaj bulunuyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, genel müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, yüzme suyu takip sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yüzme alanlarıyla ilgili talihli bir ülke olduğunu belirten İlter, bu kapsamda, mevzuatın Avrupa Birliğiyle tam uyumlu hale getirildiğini ifade etti.

Türkiye’nin sahip olduğu plajların doğal güzelliğinin dünyanın ilk sıralarında yer aldığını vurgulayan İlter, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak 34 ilde bin 388 plajı takip ettiklerini ifade etti.

İlter, takip edilen plajlara ilişkin tüm özellikleri anlık olarak, “www.yuzme.saglik.gov.tr” adresinden yurttaşlarla paylaştıklarını dile getirerek, sitenin yalnızca Türkçe değil 6 farklı dilde yayın yaptığını kaydetti.

Plajların tüm özellikleri sitede yer alıyor

Okulların tatile girmesinin arkasından bir çok ailenin tatil planı yaptığını belirten İlter, “Vatandaşların tatile gitmeden önce kesinlikle bu siteden plajlara ilişkin bilgileri görmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Siteye girdiklerinde, istedikleri bölgeye ilişkin adresten otel bilgilerinden veya plaja ilişkin bir isim var ise plaj bilgilerinden arama yapabilirler. Plaj aramasına girerek duş, tuvalet, soyunma kabini, yeme içme, otopark, cankurtaran gibi olanakları seçerek bunlara ilişkin arama yapabilirler. Harita üstünden kendi istedikleri bölgeleri de yakınlaştırarak arama yapabilir ve plajlara ilişkin bilgileri alabilirler.” şeklinde konuştu.

İlter, sahada vazife yapan bin elemanın her 15 günde bir ihtiyaç olduğunda da anlık olarak numuneler aldığını ve plajların durumunu yakından takip ettiğini aktardı.

Son 7 yıla ait tüm analiz sonuçlarının da yüzme suyu takip sisteminde yer aldığını anlatan İlter, uygulamanın dünyada başka bir örneğinin olmadığına dikkati çekti. Suyun kalite özelliklerinin de sitede yer aldığını ifade eden İlter, bir plajda kum, çakıl, plajın genişliği, ne kadar yüzücünün plajdan faydalanabileceği gibi konuların takiplerinin yapılabildiğini ifade etti.

“Türkiye’de D kalitede plaj yok”

Tatil planı yapanların www. yüzme.saglik.gov.tr sitesine girerek plajlara ilişkin bilgileri takip etmelerini öneren İlter, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’de bin 388 plaj var. Bunların A, B, C, D sınıflandırması mevcut. 2017 değerlendirmesinde D kalitede plaj yok. A kalite en iyi mükemmel kalitede plaj demek. Türkiye’de % 75 oranında A kalite, % 23 B kalite, % 2 oranında da C kalite plajımız var. Plajları en iyi bölgemiz Antalya’dır. Belek bölgesi yoğun plajlarımızdandır ve hepsi A kalitesindedir.”

Evcil hayvan sahiplerine kolaylık

Sitenin evcil hayvanı olanlara da kolaylık sağladığını belirten İlter, plaj arama butonundan evcil hayvan giriş izni bulunan yerlerin tamamının öğrenilebileceğini kaydetti.

İlter, “Vatandaşlarımız Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde, evcil hayvanlarını nerde denizle buluşturabileceklerini görebiliyorlar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir