Türkiye Nüfusunun Yarısı 4.5 G’ye geçti!

MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği) Yönetim Kurul Başkanı Sinan Ekşi 4.5G ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sinan Ekşi, 46 milyona yakın gsm abonesinin 4,5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını ifade ederek, bir ay içinde 7 milyona yakın abonenin söz konusu SIM kartlara geçiş yapmasını tahmin ettiklerini belirtti.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi 4.5G uyumlu sim karta geçiş işlemlerinin büyük bir hızla devam ettiğini söyledi. Şimdiye kadar 4.5 G’ye geçen 46 milyon abonenin olduğunu belirtirken son bir ay içinde de 7 milyon gsm abonesinin geçiş yaptığının altını çizdi.

Sinan Ekşi, mobil haberleşme ve iletişim hızını 3G’ye göre 10 kat artırarak 375 MHz’e ulaştıracak 4,5G teknolojisinin, 1 Nisan’dan sonra da kullanılmaya başlayacağını hatırlatarak, abonelerin bu yeni devrim niteliğindeki teknolojiyi kullanabilmek için 4,5G’yi destekleyen bir telefona sahip olmalarının yeterli olmayacağını işaret etti.

Türkiye geneline bakıldığında kullanılan 74,2 milyon mobil hattın 16 milyon gibi büyük bir kısmının 4,5G’li mobil ürünlerde kullanıldığını söyleyen Ekşi, 46 milyona yakın abonenin 4,5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını resmi kayıtlara geçtiğini söyledi.

4.5 G Nedir?

Halk dilinde 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced, dünyada kullanılan en son teknolojik mobil haberleşmenin genel adıdır. Bu teknoloji sayesinde daha yüksek hızda, daha az gecikme süresi ve daha yüksek kapasitede mobil internet sağlayan mobil iletişim teknolojisidir. Bu teknolojiyle ayrıca çekmeyen telefon da kalmayacak. Tünellerde dahi telefonların çekeceği belirtiliyor.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir