Türk Dil Kurumu Ne İş Yapar?

Türk Dil Kurumu Ne İş Yapar? Türk Dil Kurumu Görevleri

Türk Dil Kurumu, 12 Temmuz 1932’de Türk Dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır bir seviyeye getirme amacıyla Atatürk tarafından kurulmuştur. Türk Dil Kurumu kurulduğundan beri bütün çalışmalarını iki ana eksen etrafında toplamıştır. Bunlar:

1) Türk Dili üzerine araştırmalar yapmak ve yaptırmak.

2) Türk Dilinin güncel sorunlarıyla ilgilenerek bunlara çözüm yoları üretmek.

Ben sizlere burada uzun uzadıya Türk Dil Kurumu’nun tarihçesini anlatmayacağım. Burada güzel Türkçemizi bekleyen büyük bir tehlike üzerinde duracağım. Nedir bu tehlike? Tabi ki Türkçemizin katletilmesi ve ne yazık ki bu katliama başta Türk Dil Kurumu olmak üzere bizlerin de seyirci kalması. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi dillerini kaybetmiş milletler benliklerini de kaybetmiş sayılırlar. Gaspralı İsmail Bey’in Türk dünyasında kurmak istediği “Dilde birlik, fikirde birlik, işte birlik” düşüncesini Ruslar yok ettiler. Hadi onlar Rus onları bir yere kadar anlarım. Peki biz Türkler olarak ne yaptık? Biz de bu katliamda baş rol aldık ve hala bu oyunda başrol oyuncusu olmaktan çekinmiyoruz. Yavuz Bülent Bakiler bir yazısında bunu şu şekilde dile getiriyor: “Moskova’nın yapmak istediğini biz de Türkiye’de uyguluyoruz! Bu anlatılmaz bir dil katliamıdır.”

Zaman buldukça Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinden kurumun faaliyetlerini takip ediyorum. Yaptıkları daha doğrusu yapmaya çalıştıkları faaliyetler güzel ama halka ulaşma noktasında çok büyük eksiklikleri var. Bunda da en büyük sorumluluğu basın yayın organları alıyor. Türkiye’de özel basın yayın organları başta olmak üzere devlet radyo ve televizyonlarını kullanarak devlet bütçesinden maaş alan kimseleri seferber ederek bizi biz yapan kültürümüzü taşıyan öz Türkçe kelimelerimizi kaldırmaya çalışıyoruz. Bu katliamı somutlaştırma açısından sizlerle bazı örnekleri paylaşmak istiyorum. Mesela “millet” kelimesi. Öz be öz Türkçe olan bu kelimenin yerine Moğolca “ulus” kelimesini getirdik. “Sebep” kelimesi de aynı şekilde “neden” kelimesi ile değiştirildi.

“Şeref” kelimesine buralardan karşılık bulamadık gittik Fransızca bir kelime olan “onur” kelimesini bulduk ve onunla değiştirdik. Peki ne kazandık sorarım size? Yazarın da dediği gibi: “Onursuz olmak başka serefsiz olmak başkadır. Biri tevazuun ifadesi öteki de bayağılığın ve alçaklığın ifadesidir.” Bunlar bu kadar önemli mi? Öz Türkçemizin katliamının ne kadar acı sonuçlar doğuracağını en kısa zamanda göreceğiz. Neden görmeyelim ki güzel ülkemin nadide illerinden birinin adliye sarayında “giriş” kelimesinin yerine “exit” yazıyorsa benim duyduğum acıyı sanıyorum en az siz de benim kadar yaşayacaksınız.

Ayrıca güzel ülkemin üniversitelerinde yabancı dilde eğitim yapılmıyor mu işte bu beni kahrediyor. Yanlış anlaşılmasın ben yabancı dile karşı değilim yabancı dilde eğitime karşıyım. Araştırın bakın Avrupa Ülkelerinin hangisinde kendi anadili dışında eğitim yapan bir üniversite var. Fransızlar ülkelerine yeni bir kelime gireceği zaman başta dil kurumları, basın yayın organları el ele vererek ona Fransızca bir karşılık bulmak için ter döküyorlar. Peki sorarım size nerde kaldı bizim milliyetçiliğimiz? Bundan öte milliyetçilik mi olur? Dinimi ve dilimi kaybetmişim varsın kuru milliyetçilik bizden uzak olsun…

Yine sizlere bir TÜRKÇE sevdalısı olarak haykırıyor ve herkesi aslına davet ediyor, silkinip çevremize şöyle bir bakalım diyorum. Bakalım da görelim ne oyunlar tezgâhlanıyor Vatan, millet adına. İlgisizlik arşa yükselirken entel geçinen özenti uşakları, bilinçsizce açılan tezgâhta dilimi katledip, gönüllü tezgâhtarlık yapıyor üç kuruşluk çıkar uğruna. Dil elden gitmiş kime ne?” Türk Dil Kurumu’na ve Türkçe sevdalılarına ithaf olunur…
Kaynak: Sözün Doğrusu, Yavuz Bülent BAKİLER

Okan Çelik

Türk Dil Kurumu kısaca TDK, Türkçeyi incelemek ve Türkçenin gelişmesi için çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan kurumdur . Türkiye ‘nin başkenti Ankara ‘da yer alan kurum, Türk dili üzerine çalışmaların yapılıp yayımlandığı bir merkezdir.Türk Dil Kurumu 1955’ten başlayarak çeşitli dallarda ödüller verdi. Ödüller her yıl 26 Eylül Dil Bayramı ‘nda Ankara’da yapılan törenle sahiplerine verilir. Ödül verilen dallar farklı yönetmeliklere göre zaman zaman değişir. 1983’te T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesine alındıktan sonra Türk Dil Kurumu ödülleri kaldırıldı.

  • Ana Sayfa Egitim Türk Dil Kurumu Ne İş Yapar ?  Tabi ki Türkçemizin katletilmesi ve ne yazık ki bu katliama başta Türk Dil Kurumu olmak üzere bizlerin de seyirci kalması.
  • TDK ’nin asli görevi tam da bu olmalıdır. Atatürk’ün mirasını Türk Tarih Kurumuna ve Türk Dil Kurumuna bırakmış olduğunu hatırladıkça TDK ’dakilerin kulaklarını çınlatıyorum.
  • uludağ sözlük. Kayıt Ol. Giriş Yap . getir. farklı ara.  (bkz: türk dil kurumu keş para). :)5 🙁 1 brell 3627.81 05.08.2009 01:56 ~ 01:58.
  • Türk Dili üzerine araştırmalar yapmak ve yaptırmak. Onu yer yüzü dilleri arasına değerine yaraşır bir konuma getirmek için Atatürk tarafından kurulan bir kurumdur .
  • Atatürk zamanında kurulmuş olan Türk dil kurumu ve Türk tarih kurumlarının ne   Türk Dil Kurumu ’nun Amaçları. 1.
  • Türk Dil Kurumu kuruldu ğundan beri bütün çalışmalarını iki ana eksen etrafın da toplamıştır. Bunlar: 1) Türk Dili üzerine araştırma lar yapmak ve yaptırmak.
  • Tdk Nedir Ne Is Yapar .
  • yapması Etimolojik sözlük çıkarmak olan TDK 'nun, böyle bir çalışma yapmaması da cidden utanılacak bir şey.
  • uçak Belirli merkezler arasında belli bir tarifeye bağlı olmaksızın sefer yapan ucuz tarifeli uçak.  21 Kasım 2016 Tarihinde Türk Dil Kurumunu Ziyaret Etti Tarih :21 11 2016.
  • kuruluş amacı, tdk ’nın kuruluş amacı nedir, türk dil kurumu nedir görevleri kısaca özeti.  ve o günün bilim adamlarını da Türkçe üzerinde inceleme yapmaya teşvik etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir