Türk Bilim Adamlarından İnanılmaz Buluş!

Türk bilim adamları doğalgazın pabucunu dama atmaya niyetli gibi görünüyor. Afşin-Elbistan kömür havzasında yürütülen geniş çaplı bilimsel çalışmada geliştirilen yeni bir sistemle kömürdeki nem oranı azaltılıp, yanma değeri yaklaşık yüzde 30 artırıldı.

Türkiye’nin bilindiği üzere linyit rezervinin 4,8 milyar tonluk kapasitesini Afşin-Elbistan havzası elinde bulunduruyor. Bilim adamlarımız da bu havzada devamlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kömür havzasında devam etmekte olan bilimsel çalışmada geliştirilen bir sistemle kömürdeki nem oranı düşürülürken, yanma değeri yaklaşık yüzde 30 artırıldı. Bu yeni istem sayesinde elde edilen kömürün doğalgaza rakip olması kaçınılmaz oldu.

TÜBİTAK ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı destekli çalışmalarıyla kalorisi az linyit kömürünün enerji hacminin artırılması açısından hazırlanan ‘Kömür Kurutma ve Zenginleştirme Projesi’nde önemli gelişmeler kaydedildi.

Bu bölgedeki düşük kalorili ve yüksek nemli kömür rezervinin elektrik üretiminde çevreye daha duyarlı ve verimli kullanılabilmesi için doğa dostu teknoloji geliştirdiklerini dile getiren Proje Yöneticisi Bilirgen, projenin de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından desteklendiğini söyledi.

Proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Bilirgen konuşmalarına ekledi: ‘Özel tasarlanan kazana aktarılan linyit ilk olarak vakumlama işleminden geçiriliyor. Bir süre burada bekletilen kömür bu yöntem sayesinde yüksek olan nem değeri düşürülüyor ve yanma değeri artırılıyor. Yaklaşık bir yıldır üzerinde sıkı şekilde çalışılan projenin test sonuçlarına göre linyitteki kalori değerinde yaklaşık yüzde 30 artış sağlandı. Termik santrallerindeki verimini artırmak için tasarlanan bu sistem sayesinde elektrik üretiminde doğalgaz ithalatı azalacak ve elektrik üretiminde ciddi bir artış sağlanmış olacak.” sözleriyle sistemin ne kadar faydalı olacağının altını çizdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir