Tunceli’de hedef doğa, su ve hava sporlarında marka olmak

Tunceli'de hedef doğa, su ve hava sporlarında marka olmak

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel‘in talimatı ile hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen “Tunceli Doğa Sporları Altyapısını Güçlendirilmesi Projesi” ile şehrin doğa, su ve hava sporlarında markalaşması amaçlanıyor.

Sonel, Tunceli’nin doğa, su sporlarıyla hava sporları için son derece önemli potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Tunceli’de son 11 ayda yapılan çalışmalarla şehrin su sporları ile anılır hale geldiğini belirten Sonel, “Tunceli’de yakın zamanda 300’ün üstünde sporcunun katılımı ile Türkiye Rafting Şampiyonası’nı başarı ile yaptık. Tüm katılımcılar ve sporcular, kentten büyük memnuniyetle ayrıldı.” dedi.

Kentin doğa, su ve hava sporları ile markalaşabileceğini vurgulayan Sonel, şu şekilde devam etti:

“Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili olarak, yaklaşık 11 ay önce göreve başladığım gün ifade ettiğim, ‘kentin tanıtımını yapacağız ve markalaştıracağız’ sözümüzün arkasındayım. Kentimizde başarı ile yaptığımız rafting şampiyonası ile su sporları için ne kadar önemli potansiyel olduğu tescillendi. Bununla yetinmiyoruz. Ekim ayının ilk haftasında Türkiye Yamaç Paraşütü Akrobasi Şampiyonası yapacağız. Kano Türkiye Şampiyonası planlıyoruz. Kentimizin artık huzur şehri olduğunu bu şehre gelen herkes görüyor. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla Tunceli, doğa, su ve hava sporlarında kısa sürede markalaşacak.”

“Turizm alt yapısına 2 milyon 320 bin lira kaynak”

Tunceli şehir merkezinin, çağdaş görüntüye kavuşturulması için çalışmaların hızla devam ettiğini aktaran Sonel, Munzur Çayı kıyısında biri 200 bin, öteki 80 bin metrekarelik, içerisinde gondollar, seyahat teknesi, yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun ve yüzme alanları, restoran ve kafelerin, iskelelerin bulunduğu parkların yapıldığını anlattı.

Tunceli’nin doğal güzelliklerinin korunması için çalıştıklarını belirten Sonel, “Kentimiz turizm ile bölgemizin cazibe merkezi olmaya aday. Bunun için yalnızca turizm alt yapısının oluşturulması ve geliştirilmesi gerekiyordu. Biz de bunu yaşama geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Projenin, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildiğini dile getiren Sonel, şunları ifade etti:

“Projemiz kapsamında 2 akıllı bisiklet istasyonu, 2 yüzer iskeleli kano istasyonu, 6 trekking rotası, Munzur Çayı’nda 20 kilometrelik alanda 4 rafting istasyonu oluşturulacak. Tanıtım maksatlı turlar düzenlenecek. Web tabanlı tabiat turizmi tanıtım uygulamaları hazırlanacak. Acil durum müdahale istasyonu, tabiat sporları danışma merkezi kurulacak. Rafting, kano, jet ski ve hız teknesinin yanı sıra zipline ve parasailing ile alakalı ekipmanların alımı yapılacak. Ayrıca 40 yatak kapasiteli kamp merkezi oluşturulacak. 24 ayda tamamlayacağımız projemiz yaşama geçtiğinde Tunceli, turizmde zıplama yapacak. Ardından tabiat sporlarında adından bahsedilen bir şehir olarak, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başlayacak.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir