Tunceli Venedik’e rakip oldu

Tunceli Venedik'e rakip oldu

Terör örgütü maşası belediye yönetimlerinden kurtulan, güvenlik güçlerinin kararlı mücadelesi ile teröristlerden arındırılan Tunceli’de bir sene önce göreve gelen Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncel Sonel ve ekibinin çalışmaları, kente apayrı bir kimlik kazandırdı. Hükümetin her aşamasını takip ettiği projelerden en göz kamaştıranı daha önce bir bataklık olan Mameki Köprüsüyle Mavi Köprü arasındaki 80 bin metrekarelik alanın park, yürüyüş ve bisiklet yolları, iskele, lunapark, amfi tiyatro, spor alanları ve yüzme havuzu bulunduğu bir hayat merkezine dönüştürülmesi oldu. Munzur Çayı kıyısında oluşturulan ve Dersim Beach ismi verilen plaj için özel olarak deniz kumu getirildi. Plajda şezlong, şemsiye, tuvalet, duş gibi hizmetler bedava olarak kullanıma açıldı. Munzur Nehri, alınan gondollarla daha da renklendi. Ücretsiz olarak hizmete sunulan gondollarla Tunceli artık Venedik’i aratmıyor. Kentte, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA)’nın desteği ile “Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi” projesi yaşama geçirilecek. Proje kapsamında Munzur Çayı üstünde 2 akıllı bisiklet istasyonu, 2 yüzer iskeleli kano istasyonu, 6 trekking rotası oluşturulacak. Projede ayrıca Türkiye’de rafting yapmaya en uygun çaylar arasında gösterilen Munzur Çayı üstündeki 20 kilometrelik alan içinde 4 rafting istasyonu kurulacak. Bu kapsamda 1 acil durum müdahale istasyonu, tabiat sporları danışma merkezi kurulacak, rafting, kano, jet ski, hız teknesi su sporu ekipmanları, parasailing alınıp, 40 yatak kapasiteli kamp merkezi oluşturulacak. Proje, 2 milyon 320 bin liraya mal olacak.

3 FABRİKA KURULDU

Kentte “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında, bin 334 öğrenci üniversiteleri gezmeleri için Batı şehirlerine gönderildi. Öğrencilerin, yurtlardan okullara bedava taşınması sağlandı. Bir milyon TL’ye yakın maliyeti olan bir festivali iptal eden Vali Sonel, bu parayı üniversiteli gençlere burs olarak dağıttı. Öğretmenler Günü’nde 24 öğretmene de Paris tatili armağan edildi. Her gün ihtiyaç sahibi bin kişinin evlerine sıcak yemek veriliyor. Tunceli Belediyesi Giysi Mağazasıyla hayırsever işadamlarının desteği ile vatandaşların her türlü giysi ihtiyacı karşılanıyor. Çay Keyfi Sokağı Projesiyle kentin dokusuna uygun istirahat etme alanları yapıldı. 500 hayvan kapasiteli hayvan sığınağı tamamlandı. 3 tekstil fabrikası kuruldu. Kent istihdamda 81 il arasında sonunculuktan 4’üncü sıraya yükseldi.

AVRUPA’YA İHRACAT

Güven ortamının sağlanması ile birlikte iş dünyası da yüzünü Tunceli’ye çevirdi. Peri Tekstil Fabrikası 5 ayda rekora imza attı, aralarında Fransa, Almanya, Rusya, İspanya, Çek Cumhuriyeti’ne tekstil ihracına başladı. Dördüncü tekstil fabrikasının da temeli atıldı.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncel Sonel. kentteki büyük değişimi anlatırken, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan Tunceli’deki projelere büyük destek veriyor. Gondol turları ile Tunceli artık Venedik’i aratmıyor dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir