Tüm Zamanların En Tehlikeli 10 Hacker’ı

”Hacker”.. Bu kelime bazıları için çok basit bir anlam taşıyor. Mesela Hacker’ın ne anlama geldiğini soran bir anketimiz olsa genelde cevaplar; ” alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini çalanlardır” der. Bu yazımızı okuduğunuzda aslında hiçde bu kadar basit bir anlamı olmadığını anlayacaksınız. Hackerlar; Hacktivist’ler, siyah şapkalılar, beyaz şapkalılar, gri şapkalılar, yazılım korsanları, Phreaker’lar, Script Kiddie’ler ve Lamer’ler gibi çeşitli ünvanlara sahiptirler. Mesela Hacktivist’ler kendi görüşlerine uymayan siyasi ve toplumsal sorunları dile getirmek için, sitelere sızarlar ve kendi mesajlarını bırakırlar. Siyah şapkalılar her türlü programa, siteye ve bilgisayarlara sızarak kullanılamaz hale getirirler ve önemli bilgileri çalarlar.. 1960 yılıyla birlikte hayatımıza giren ve şuanki döneme kadar bilgisayar ve internet teknolojisinin gelişimi doğal olarak Hacker gruplarınında ortaya çıkmasına sebep oldu. Kimi Hacker’lar iyi niyetli kimileri ise kötü.. Bizde sizin için bir araştırma yaptık ve tüm zamanların en tehlikeli 10 Hacker’ını araştırdık. İşte o Hacker’lar..

Kevin Poulsen (Dark Dante)


Kod adı ”Dark Dante” olan Kevin Poulsen listeye girmeyi başaran Hacker’lar arasında. Kendine ödüller kazandırmak isteyen bu Hacker, LA radio radyoevinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisi için çekilişi sabote etmiş ve bir Porsche araç kazandırmasıyla ün kazanmıştır. Bu aktivitesinden sonra Federal veritabanlarına girmek isterken yakalandı. Aldığı ceza ise 5 yıl oldu. Şuan gazetecilik yaptığı biliniyor..

Albert Gonzales


Albert Gonzales iki yıl içerisinde 170 milyon kredi kartı ve ATM numarası ele geçirerek Hacker’lar arasına adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Çaldığı bilgiler sayesinde 1,600,000 Dolar parayı kendi hesabına aktardı. 2010 yılında tutuklanan Albert Gonzales Hacker’lar arasında en çok ceza alan kişi oldu ve 20 yıl hapse mahkum edildi. Halen hapiste olduğu biliniyor..

Vladimir Levin


Rus olan Vladimir Levin, 1995 yılında kurduğu küçük bir ekip ile Citibank’tan tam tamına 10 Milyon Dolar çalıp zimmetine geçirdi. ABD’de yakalanan Vladimir Levin, 3 yıl hapis cezası aldı. Çaldığı 10 milyon Dolar’dan sadece 400,000 Dolar’ı bulunabildi.

Robert Tappan Morris


Dünyanın ilk solucan yazılımını kullanan Hacker olmasıyla bilinen Robert Tappan Morris yakalandığında her nekadar “internetin ne kadar büyük olduğunu görmek için test yaptım” desede yaptığı solucan yazılım ile birçok bilgisayarın ağlarını çalışamaz hale getirmiştir. Aldığı ceza ise 3 yıl, 400 saat kamu hizmeti ve 105,000 Dolar ceza..

Michael Calce (Mafiaboy)


Mafya çocuk ismiyle bilinen Michael Calce, 2000 yılında Yahoo, Amazon, Dell, Ebay ve CNN gibi ticari firmaların sitelerine DOS saldırı başlattı. Kendisi ve üyesi olduğu grup adına gurur ve egemenlik başlığı adı altında aktiviteler yaptığını iddia etsede ceza almaktan kurtulamadı. 8 ay hapis cezası alan Michael Calce, küçük bir para cezası ile kurtuldu.

David Smith


David Smith listemizin en ilgi çekici Hacker’larından. “Melissa” adlı yazdığı virüs ile birçok sunucu ve bilgisayarlara girerek, 80 milyon Dolar’lık bir zarara yol açmıştır. Fakat buna rağmen aldığı 20 aylık hapis cezası tepkilere yol açmıştır. Bu kadar yüksek maliyette zarara karşılık 20 ay ile ucuz kurtulan şanslı Hacker’lardan.

Adrian Lamo “The homeless hacker”


”Evsiz Hacker” adıyla kendisi duyuran bu Hacker, ses getirecek işler yaptı. New York Times ve Microsoft’un sitemlerine girmeyi başaran ünlü Hacker, aynı zamanda Yahoo!, Bank of America, Citigroup ve Cingular firmalarının sistemlerinde girdiği iddiaları taşıyor. Daha sonra yakalanan Adrian Lamo 65,000 dolar ceza, altı ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama cezasına çarptırıldı. Şimdi ise dışarıda olduğu ama hangi meslekle ilgilendiği bilinmiyor.

George Hotz


Geliştirdiği yazılımlarla PlayStation, iPhone ve iPad cihazlarını kırabilen genç yetenek George Hotz, “jailbreak” sistemleri ile ün kazanmıştır. Özellikle Apple firmasının en büyük sorunu olan bu Hacker, dilediği zaman Apple’dan daha iyi cihazlar çıkarabileceğini iddia etmiştir. George Hotz “jailbreak” yazılımını çıkardığında 17 yaşındaydı.

Jonathan James (c0mrade)


Hacker suçlamasıyla tutuklanıp ceza alan en geç isim Jonathan James. Jonathan James tutuklandığında 16 yaşındaydı. En önemli aktivitesi, NASA bilgisayarlarından 1,7 Milyon Dolarlık program çalması ve ABD savunma bakalığının bilgisayarlarına girerek bir arka kapı yani “backdoor”programı yerleştirmesidir. Tutuklandığında 10 yıl hapse mahkum edildi ama içeride iyi halden sadece 6 ay yattı. Bilgisayara dokunması ise yasaklandı. Şuan hangi meslekle ilgilendiği yada ne yaptığı bilinmiyor.

Mr. Gary McKinnon


Evet listemizde gelmiş geçmiş en iyi Hacker olarak bilinen isim, Mr. Gary McKinnon. İlk arka kapı yani “backdoor” fikrini bulan ve yazılım üreten Hacker’dır. İskoç olan Mr. Gary McKinnon, 2000’li yıllarda “uzaylılar dünyaya geldi ve Amerika bunu bizden saklıyor” iddiası ile, ABD ordusunun, NASA’nın sistemlerine girmeyi başardı. 97 bilgisayara sızan Mr. Gary McKinnon, yaptığı tahribatla Amerika’ya 1 milyon Dolar’lık zarar verdi. Ve iddia ettiği hiç bir delile rastlıyamadı. Halen İskoç’yada hapiste olan Mr. Gary McKinnon’un ABD’ye teslimi bekleniyor.

İnternet bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır . TDK , İnternet sözcüğüne karşılık olarak genel ağı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece net sözcüğü de kullanılır.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik ve ticari ağ ile devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır. 1980’lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine neden olmuştur. 1990’larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile İnternet, modern insan hayatının temelinde yer almıştır.

  • ” Hacker ”.. Bu kelime bazıları için çok basit bir anlam taşıyor.  Bizde sizin için bir araştırma yaptık ve tüm zamanların en tehlikeli 10 Hacker ’ını araştırdık.
  • 10 yıl ceza aldı, 6 aya indirildi ve iyi halden salıverildi.  İyilik ve kötülük arasında: CHIP Online, tüm zamanların en ünlü 10 hacker 'ını bir araya getirdi.
  • Dünyanın en tehlikeli ve en ünlü 5 hackerı .  Tüm Zamanların En Tehlikeli 5 Hackerı . 6 Aralık 2016 tarihinde paylaşılmıştır.