TÜBİTAK’tan Güneş Paneli!

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsünce yüzde 16,5 verim sağlayan fotovoltaik güneş paneli geliştirilerek bir ilke imza atıldı. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsünde devam eden proje kapsamında yaklaşık 6 ay süren çalışmalar neticesinde yüzeye gelen ışığın 16,5’ini elektrik enerjisine dçeviren fotovoltaik güneş paneli üretildi.

TÜBİTAK Türkiye’de ilk kez yüzde 16,5 verim sağlayan fotovoltaik güneş paneli geliştirerek bir ilke imza atıldı. Malzeme Enstitüsünde başuzman olarak görevini idame ettiren Doç. Dr. Alp Osman Kodolbaş, AA muhabirine yaptığı ifadede, güneş enerjisinden yararlanmanın iki farklı yöntemi olduğunu işaret ederek, bunlardan birinin sıcak su elde edilen ısıl yöntemler olduğunu, diğerinin ise fotovoltaik yöntemler olduğunu açıkladı.

Türkiye’de yeni başlatılan fotovoltaik teknoloji ile güneş enerjisinden doğrudan elektrik üretilebileceğini sözlerine ekleyen Kodolbaş, “Fotovoltaik teknolojiyi aslında uzun zamandır saatlerde, hesap makinelerinde kullanmaktayız fakat halkımızın ana enerji tüketim alanı içerisine henüz girmemiş vaziyette. Esasen bu çok farklı bir nokta çünkü güneş termal noktasında en çok kurulum yapan üç ülkeden biriyiz ama fotovoltaik konusunda gerilerdeyiz” diye konuştu.

Kodolbaş, Fotovoltaik panel sektöründe güneş ışığından elektrik üretimi noktasında çok önemli bir potansiyeli barındıran memleketimizde gelecekte önemli bir gelişme yaşayacağımızı belirtti. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsünde 6 aylık bu kısa dönemde yüzde 16,5 verimli fotovoltaik güneş paneli geliştirdiklerini anlatan Kodolbaş, bu sektörde yüzde yüz yerli panel üretebileceklerini ve yan sanayilerinin de Türk olmasının artık imkansız olmadığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir