Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden

Trakya kıvırcık kuzusunun en önemli özelliklerinden birisi anavatanının Türkiye olmasıdır. Türk topraklarında, özellikle de Trakya bölgesinde yetişmekte olan bu kuzu, tüm bölümleri ile verimli bir küçükbaş hayvanıdır. Trakya kıvırcık kuzusunun etinden ve sütünden faydalanılabildiği gibi postundan da çok kaliteli bir yapağı elde edilmektedir. Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden sizler için yeterli olabilecek önemli ayrıntılara sahiptir.

Satır Etinin Karşı Konulmaz Lezzeti Kıvırcık Kuzularından

Kıvırcık kuzusunun tercih nedenlerinin başında, eşsiz bir kıvama sahip eti ile hazırlanan Satır Et lezzeti gelmektedir. Trakya bölgesinde özellikle de Keşan’a özgü tescilli bir lezzet olan Satır Eti benzersiz kılan tadı, kıvırcık kuzularından sağlanmaktadır. Trakya kıvırcık kuzularında yağ oranı çok düşüktür. Kıvırcık kuzularındaki yağlar, et lifleri arasında dağılarak etinin daha yumuşak olmasını sağlar.

 

Kıvırcık Kuzusu Etinin Lezzeti Doğallığından

Trakya kıvırcık kuzusunu bu kadar lezzetli kılan ayrıntı, doğal ortamda yetişiyor olmalarıdır. Yonca, kekik, buğday, mısır ve arpa gibi tamamen doğal ürünler ile beslenen kıvırcık kuzuları, ağırlıkları 40 kilograma ulaştığında kesilir ve etlerinin taze olarak tüketilmesi için hazır hale getirilir.

Osmanlı Hanedanı için Özel Olarak Yetiştirilirdi


Kıvırcık kuzusu etini önemli kılan lezzetinin bir diğer örneği de; Osmanlı hanedanının özellikle Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmiş olmasıdır. Türk mutfağının temel direğini oluşturan Osmanlı Sarayı mutfağına, kıvırcık kuzusundan başka kuzu eti girmediği bilgisi oldukça yaygındır.

Bol Miktarda Süt Verimi

Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne bölgelerinde kıvırcık kuzusu yetiştiriciliğinin tercih sebepleri arasında yer alan, bol miktardaki süt verimi de büyük bir öneme sahiptir. Kıvırcık kuzularının satılık fiyatının belirlenmesi kendi ağırlığı kadar süt verimine de bağlıdır.

Yapağının Kalitesi

Trakya kıvırcık kuzularının en faydalı özellikleri arasında, yapağının kalitesi de geçerli olmaktadır. Trakya kıvırcık kuzularında farklı renk tipleri yer alır ancak, en çok yetiştirilen beyaz renkli kuzulardır. Beyaz renkli kıvırcık kuzularından yumuşak, kıvrımlı ve üstün kaliteye sahip yapağı da elde edilmektedir. Trakya kıvırcık kuzusunun yapağı kalitesi, Türk Tarım İşletmecileri tarafından da kanıtlanmıştır.

Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden

Trakya Kıvırcık Kuzusunu Tercih Etmek Için 5 Neden Özet Bilgiler

  • Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden Trakya kıvırcık kuzusunun en önemli özelliklerinden birisi anavatanının Türkiye olmasıdır.
  • Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden .  Türk topraklarında, özellikle de Trakya bölgesinde yetişmekte olan bu kuzu , tüm bölümleri ile verimli
  • Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı dolusu  Trakya kıvırcık kuzusunu tercih etmek için 5 neden .
  • Ülkemizde başta Trakya bölgesi olmak üzere Marmara bölgesi ve kuzey Ege  Kıvırcık orta irilikte bir ırktır.  Eti lezzetlidir ve çok tercih edilir .  Bir batında kuzu sayısı: 1.2.
  • Anavatanı Türkiye olan Kıvırcık Koyun Irkı genellikle Trakya , Marmara ve Kuzey Ege bölgelerinde yetiştirilen bir koyun ırkıdır.  Eti lezzetlidir ve çok tercih edilir .
  • Keşan Satır Et, Trakya ’nın meşhur kıvırcık süt kuzularının etinden yapılmaktadır. Kıvırcık cinsi kuzuların tercih edilmesinin sebebi; kıvırcık kuzunun yağının vücut içinde
  • Kıvırcık Kuzu Üretimi. KIVIRCIK Koyunu : Kıvırcık koyu ırkı, yerli bir koyun türü olup Kuzey Ege, Trakya ve Marmara bölgelerinde sıklıkla tercih edilen bir türdür.
  • Günde 2 ton civarı et işliyorlar. Marmara Bölgesi, Balıkesir ve Trakya etlerini tercih ediyorlar . Kullandıkları etlerin yüzde 60’ı dana eti, yüzde 40’ıysa kıvırcık kuzu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir