Trafikte 7 Farklı Sürücü Modeli!

Trafikte karşılaştığımız farklı sürücü karakterleri! Trafikte bizi en çok zorlayan insanlar! Hele İstanbul’da… Sizin iyi sürücü olmanız yetmez. Sağınızdaki solunuzdaki araç sürücülerine karşı da dikkatli olmalısınız. Çünkü trafikten kurtulmak için ya ani manevralar yaparlar. Ya da aniden şerit değiştirirler. Hal böyle olunca sizin diğer sürücüleri de kontrol etmeniz gerekir. İşte trafikte karşılaşabileceğiniz 7 farklı sürücü modeli!

Goodyear ve LSE (Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu) önemli bir araştırmaya imza attı. Anket sonucu yapılan araştırmayla, insanların trafikte diğer sürücülerle karşılıklı etkileşim hâlindeyken gösterdikleri farklı davranış biçimleri tespit edildi.

 

Araştırma Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 Avrupa ülkesinde anket şeklinde yapıldı. Anket sonucunda, trafikte yedi farklı sürücü karakterinin olduğu tespit edildi. Araştırmanın amacı, sürücülerin yol üzerindeyken birbirlerinin davranışlarını nasıl etkilediklerini belirlemekti. İşte o karakterler:

Her şeyi bilen


Etrafının beceriksizlerle kuşatıldığını düşünür ve kendisi arabanın içerisinde güvendeyken diğer sürücülere küçümser şekilde bağırarak kendini hoşnut eder.

Rekabetçi


Tüm diğer sürücülerin önüne geçmek ister ve birisi buna engel olduğunda sinirlenir. Birisi onu sollamaya çalıştığında hızını artırabilir ya da kimsenin önüne geçmemesi için boşlukları kapatmaya çalışabilir.

Cezalandırıcı


Herhangi bir yanlış davranışta bulunulduğunu düşündüklerinde diğer sürücüleri cezalandırmak ister. Aracından inebilir ya da diğer sürücülere müdahalede bulunabilir.

Öğretmen


Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.

Filozof


Yanlış davranışları kolayca kabullenir ve rasyonel açıklamalar getirmeye çalışır. Arabadayken hislerini kontrol etmeyi başarır.

Kaçınan


Yanlış davranışlarda bulunan diğer sürücüleri dikkate almaz ve onları birer tehlike olarak görmez.

Firari


Kendisini soyutlamak için müzik dinler ya da telefonda konuşur. Firariler, otoyoldaki diğer sürücülerin hiçbiriyle ilişki kurmak zorunda kalmamak için kendi seçtikleri sosyal ilişkilerle kendi dikkatlerini dağıtmayı seçer. Bu her şeyden önce, sinirlenmemek için de uyguladıkları bir stratejidir. Araştırmanın başında olan sosyal psikolog Dr. Chris Tennant, trafikte kurduğumuz etkileşime göre bu karakterlerden birkaçının ortaya çıktığını söylüyor: “Çoğu zaman arabamızın rahat koltuğunda mutlu bir şekilde otururuz; ancak her an diğer sürücülerle etkileşim hâline geçmemiz gerekebilir. Bu durum, trafiği, zorlu ve belirsiz bir sosyal çevre hâline getirmektedir. Diğer sürücülerin sürüşüyle ilgili endişelenebilmemiz bir yana, bu araştırma, sürücülerin davranışlarının bizim yaptıklarımıza bağlı olduğunu ortaya çıkarıyor. Sevmediğimiz karakterleri aslında biz meydana getiriyoruz. Bir psikoloğun bakış açısından bu farklı karakter türleri, sürücülerin öfkeleri ve güçlü duygularıyla başa çıkmak için kullandıkları farklı dışa vurum türlerini yansıtmaktadır. Her zaman tamamen tek bir karakter türünü taşımayız. Duruma ve diğerleriyle kurduğumuz etkileşime göre, çoğumuzda bu profillerin birkaçı ortaya çıkar.”

Trafik ışığı ya da trafik lambası, yol bağlantılarında, kavşaklarda, yaya geçitlerinde ve trafiğin kontrol edilmesi gereken diğer yerlerde bulunan trafik düzenleme aracı. İlk trafik ışığı 1868’de Londra’ya konmuştur. Trafik ışıkları, trafikte geçiş üstünlüğünün yerine, sürücü ve yayalara evrensel bir renk kodu ile renk sinyalleri göstererek trafiği düzenler.

Standart bir trafik ışığında;

 • Yeşil ışık: ilgili doğrultuda trafiğin akabileceğini,
 • Sarı ışık: ışığın yeşilden kırmızıya değişmek üzere olduğunu,
 • Kırmızı ışık: trafiğin durması gerektiğini gösterir.

Tek başına yanan sarı ışık ışığın yeşilden kırmızıya değişmek üzere olduğunu bildirirken, kırmızıyla birlikte yanan sarı ışık yeşil ışığın yanmak üzere olduğunu bildirir.

Yeşil-kırmızı renk körü insanlara kolaylık olması için genellikle kırmızı ışıklar biraz turuncu ve yeşil ışıklar da bir miktar mavi tonu içerir. “Yeşil” ışıklar çoğunlukla sarı ışığın üzerine mavi lens koyularak elde edilir.

Türkiye’de İlk trafik ışığı 1929’da İstanbul’a konmuştur.

 • Ya da aniden şerit değiştirirler. Hal böyle olunca sizin diğer sürücüleri de kontrol etmeniz gerekir.
 • Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi. Öğretmen: Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.
 • sürücüler arasında yapılan detaylı mülakat ve araştırmalar sonucunda, trafikte 7 farklı sürücü karakterinin olduğunu tespit etti. İşte o trafikteki 7 farklı sürücü tipi.
 • Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi. Goodyear ve LSE tarafından yapılan araştırmaya göre trafikte 7 farklı sürücü şekli mevcut.
 • Trafikte 7 farklı sürücü . Bir Cevap Yazın. Alpay Sevim.  15 Avrupa ülkesinde yürütülen anket çalışması sonucunda, trafikte yedi farklı sürücü karakterinin olduğu tespit edildi.
 • Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi. Öğretmen: Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.
 • Ana Sayfa YAŞAM Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi.  arasında yapılan detaylı mülakat ve araştırmalar sonucunda, trafikte yedi farklı sürücü karakterinin olduğunu tespit etti.
 • Yapılan araştırma sonucunda trafikte öğretmen, herşeyi bilen, rekabetçi, cezalandırıcı, filozof, kaçınan, ve firari olmak üzere 7 farklı sürücü tipi olduğu kanaatine varıldı.
 • Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi. Öğretmen: Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.
 • Tasit » Galeri » Magazin » Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipinden Hangisi Sizsiniz?  Goodyear ve LSE trafikteki farklı sürücü tiplerini araştırdı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir