Toyota da ABD’ye Araç İhraç Edecek!

ABD’ye Türkiye’den araç ihraç edecek firmalar arasına Toyoto’da giriyor. Dünyaca ünlü otomotiv devi Toyota, ABD’ye araç satışını da hızlandırıyor. Ford Otosan ve Tofaş’tan sonra Japon Toyota da Adapazarı’nda üreteceği yeni kompakt SUV modeli C-HR’yi Türkiye’den ABD’ye ihraç edecek.

Otomotivde kalitesini ve üretimini her geçen gün arttıran Türkiye, otomotivin anavatanı Amerika’ya olan ihracatında da yükseliş yaşıyor.

Ford Otosan’ın Gölcük’te ürettiği Transit Connect’in ardından Tofaş Bursa’da ürettiği Doblo’yu Ram markasıyla Amerika’da satmaya başladı. Bu araçlar Amerika kıtasına ihraç edilen ilk Türk yapımı hafif ticari araçlar olarak kayıtlara girdi.

Bu yılın başında ise Tofaş yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla Bursa’da geliştirip üretmeye başladığı Fiat Egea Ailesi’nin sedan versiyonunu Amerika kıtasına satacağını duyurdu. Bu da Türkiye’den Amerika kıtasına ihraç edilecek ilk otomobilin müjdesi oldu. Bu yıl içinde ilk etapta Meksika’da pazara sunulacak olan Egea, burada Dodge Neon ismiyle satılacak. Tam Amerika’ya ihracat haberleri bununla sınırlı derken bir önemli müjde de JaponToyota’dan geldi.

DETROIT’TE SERGİLENECEK
Japon otomotiv devi Toyota’nın 350 milyon Euro yatırımla Adapazarı fabrikasında üretmeye hazırlandığı kompakt SUV modeli C-HR’ye de ABD yolunun gözüktüğü öğrenildi. Avrupa için tasarlanan modelin global pazarlardan da büyük ilgi görmesi üzerine, ABD’ye ihracatı gündeme geldi. Toyota C-HR’nin iç tasarımının gösterildiği Milano’daki toplantıda konuşan Toyota Avrupa’nın Kıdemli Mühendisi Mehmet Fatih Kale, Detroit Otomobil Fuarı’nda gösterilecek aracın, ABD’de de satılacağını açıkladı. C-HR’nin iç tasarımından sorumlu ekipte yer alan Mehmet Fatih Kale şöyle konuştu:

AVRUPA’DAN 2. MODEL
“Toyota Avrupa’da 9 yıldır çalışıyorum. Öncelikle bir Türk olarak böyle büyük bir projede bulunduğum için çok mutluyum. Çünkü Toyota C-HR, Toyota için çok önemli bir model. Türkiye’de üretilecek olması ve sadece Avrupa için tasarlanan ancak tüm dünyanın beğenisini kazanarak global bir model haline gelmesi beni çok heyecanlandırıyor” dedi. C-HR ile birlikte Toyota’nın Avrupa’dan Amerika’ya ihraç edeceği model sayısı ikiye çıkacak. Toyota, Fransa fabrikasında ürettiği Yaris Hybrid modelini ABD’ye ihraç ediyor. Toyota, Ford Otosan ve Tofaş’tan sonra Türkiye’den ABD’ye ihracat yapan üçüncü firma olacak.

C-HR İLE İÇERDE DE RADİKAL DEĞİŞİKLİK

İTALYA’da ilk kez gösterilen C-HR’nin yeni iç tasarım mimarisi, Toyota’nın sadece dış tasarımda değil, aynı zamanda iç tasarımda da radikal bir değişikliğe gittiğini gösteriyor. Toyota, C-HR’nin tasarımı ile markanın yeni yüzünü de tüm dünyanın beğenisine sunuyor. 2014 yılında Paris’te ve 2015’te Frankfurt Motor Show’da büyük bir ilgi çeken konsept aracın üretim versiyonuyla aynı olması için büyük gayret sarf ettiklerini söyleyen Mehmet Fatih Kale, “Mühendislik ekiplerinin büyük desteğiyle birlikte her detayın mükemmel olması sağlandı. Sonuç olarak Toyota’daki en iyi dokunsal kaliteyi yakaladığımıza inanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE YILDA 15 BİN SATILACAK
TOYOTA Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, son yıllarda C-HR modelinin de içinde bulunduğu segmentin büyümeye devam ettiğini belirterek, 2005’de 4 modelin bulunduğu segmentte model sayısının 2015’te 14’e ulaştığını söyledi. Bozkurt, “2020’de ise 20’nin üzerinde modelin var olacağı öngörülüyor. Heyecanla beklediğimiz C-HR modelimiz, Corolla’dan sonra satışlarımızı ivmelendirecek en önemli modelimiz olacaktır. Avrupa’dan önce kasımda Türkiye’de satışa sunacağımız yerli üretim Toyota C-HR için yıllık 12-15 bin bandında bir satış hedefimiz var” diye konuştu.

Toyota da ABD’ye Araç İhraç Edecek!

Katsuaki Watanabe Akio Toyoda

Shoichiro Toyoda

Toyota Motor Corporation, değişen alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahip olan, 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketidir. Yakın zamanda Ford ‘u geçerek dünyanın en büyük ikinci otomobil firması olan Toyota’nın 2007 yılında dünya üzerinde en çok otomobil üreten firma olan; ancak büyük bir ekonomik kriz içindeki General Motors ‘u tahtından edeceği düşünülmektedir. 2007 ilk çeyrek dünya satış rakamlarına göre General Motors’u geçmiş ve en çok satılan otomobil markası olmuştur. 2008 yılı itibariyle dünyanın en büyük otomobil üreticisidir. 77 yıldır bu unvana sahip olan General Motors’tan bu unvanı ele geçirmeyi başarmıştır.

2014 yılı itibariyle, 10 milyon 230 bin satış rakamıyla, dünyanın en büyük otomobil şirketi olmuştur.

2003 takvim yılında Toyota, Lexus , Daihatsu ve Hino modellerinin yıllık toplam satışları 6,78 milyon adede ulaşmıştır. Japonya ‘da 12 fabrikası, 11 bağlı kuruluşu ve 26 ülkede 46 üretim tesisi 316.121 çalışanı ile Lexus ve Toyota marka araçlar üreten şirketin ürünleri, 140’tan fazla ülkede müşterilere ulaştırılmaktadır. Toyota’nın otomotiv işlerindeki gelirleri, toplam satışlarının %90’ını kapsamaktadır. 2007 yılı cirosu 239,4 Milyar $ dir. Toyota’nın telekomünikasyondan prefabrik evlere ve lüks yatlara kadar değişik alanlarda üretim yapan şirketleri de bulunmaktadır.

Küresel Toyota satışları yıllar içerisinde gelişim göstermektedir. 1937 yılındaki kuruluşundan beri Toyota’nın ürün yelpazesi, dünyanın ilk seri üretilen hibrit aracı Prius ‘u ve pazara hazır ilk hidrojenli aracı Toyota FCHV ‘yi kapsayacak kadar genişlemiştir.

Toyota’nın 1951 yılından beri aralıksız ürettiği ” Toyota Land Cruiser ” modeli sadece yüksek satış rakamlarına ulaşmakla kalmamış, arazi kabiliyeti ve kalitesi sayesinde sınıfında bir efsane haline gelmiştir. Ayrıca Corolla modeli, 1966 yılından günümüze, 42 Milyon’a yakın satış adediyle, dünyanın en çok satan modelidir.

Toyota Da Abd’ye Araç İhraç Edecek! Özet Bilgiler

  • Bu araçlar Amerika kıtasına ihraç edilen ilk Türk yapımı hafif ticari araçlar olarak kayıtlara girdi.  Toyota , Fransa fabrikasında ürettiği Yaris Hybrid modelini ABD ’ ye ihraç ediyor .
  • Bu araçlar Amerika kıtasına ihraç edilen ilk Türk yapımı hafif ticari araçlar olarak kayıtlara girdi.  Toyota , Fransa fabrikasında ürettiği Yaris Hybrid modelini ABD ’ ye ihraç ediyor .
  • Dünyada rüşdünü ispatlayan Türk otomotiv sanayi, otomotivin anavatanı ABD ' ye araç satışını da hızlandırıyor.
  • sonra Toyota da ABD ’ ye Türkiye’den araç ihraç edecek , Dünyada rüşdünü ispatlayan Türk otomotiv sanayi, otomotivin anavatanı ABD ’ ye araç satışını da hızlandırıyor.
  • Toyota Adapazarı'nda üreteceği yeni modelini ABD ' ye satacak.  Bu araçlar Amerika kıtasına ihraç edilen ilk Türk yapımı hafif ticari araçlar olarak kayıtlara girdi.
  • Geçtiğimiz günlerde Tofaş ve Ford Otosan'ın ABD ' ye araç ihraç etme kararından sonra Toyota da bu yönde adımlar atmaya başladı.
  • Toyota ’nın 350 milyon euro yatırımla Adapazarı fabrikasında üreteceği C HR, şimdiden büyük ilgi gördü.
  • Ford Otosan ve Tofaş'tan sonra Toyota da ABD ' ye Türkiye'den araç ihraç edecek ma Mfk  Bu da Türkiye'den Amerika kıtasına ihraç edilecek ilk otomobilin müjdesiydi.
  • kapasitesini 290 bin adede çıkaran marka araçların yüzde 90’ını ihraç edecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir