Toprak Güveç Nasıl Kullanılır? (İlk Kullanım)

Toprak güveçler ocak üzerinde ve fırın içerisinde güvenle kullanılabilir, tabi ki çatlak olmadığı sürece. Yeni aldığımız güvecin çatlak olmamasına dikkat etmeliyiz.

1- Yeni alınan bir güveç kullanılmadan önce kuru bez veya sünger ile silinir.

2- İçerisine güveçin büyüklüğüne göre 100 ila 200 gr. kadar yağ konur, hafif ısıtılmış fırın içerisine sürülür.

3- Katı yağ kulanırsanız yağın erime süresi kadar beklenir, sıvı yağ kullanmışsanız güveç’in ısınma süresi kadar beklenir.

4- Güveç fırından alınır ve bir tencere altlığı üzerine konur. Fırça veya bez yardımı ile erimiş yağ, güveç iç yüzeyine sürülerek emdirilir.

5- Bir kaç saat bekledikten sonra güveç, sıcak su ile yıkanır ve ters çevrilerek kuruması sağlanır. Bu işlem hiç kullanılmamış güveçler için bir kez uygulanır.

Güveçler ocak üzerinde kendi kapakları veya uygun bir tencere kapağı ile düşük ısı da kullanılır. Fırın içerisinde ise, alüminyum folyo kullanarak güveç ağzını kapatarak kullanmak daha uygundur. Ocak üzerinden veya fırın içerisinden çıkartılan ısınmış güveç, soğuk zemin üzerine konmamalıdır. Güveç kabını çatlatmamak için mutlaka tencere altlığı kullanılmalıdır. Bir de, güveç içerisinde arta kalan yemeği bırakmayınız ve toprak güveçi yemek koruma kabı olarak kullanmayınız.

Güveç yemek pişirmekte kullanılan geniş ağızlı özel toprak kap ve Türk mutfağında bu kap içinde pişirilen yemeklerin genel adı.

  • Ana Sayfa Dekorasyon Toprak Güveç Nasıl Kullanılır ? ( İlk Kullanım ).  1 Yeni alınan bir güveç kullanılmadan önce kuru bez veya sünger ile silinir.
  • Bildiğiniz gibi güveç özel bir killi toprakla üretilir.  Özellikle ilk kez kullanacağınız güveci bazı işlemlerden geçirmelisiniz.  Bunu sadece güveç ilk kullanımında yapmalısınız.
  • Buradasınız: Acil Servis » Genel,Yemek Tarifleri » Yeni alınan toprak güveç kullanıma nasıl hazırlanır?  Yeni alınan bir toprak tencere kullanmadan önce kuru bezle silinir.
  • toprak güveç nasıl kullanılır . Güveç , özel killi topraktan imal edilen yemek pişirme kabıdır.  Kendim iç yüzeyi şeffaf ve parlak görünümde olan hiç güveç kullanmadım.
  • Doğal toprak ve kilden imal edilen güveç , mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır.  Kullanılmış güveç nasıl temizlenir? Güvecinizi elinizde yıkamaya özen gösteriniz.
  • Bakalım toprak güveç nasıl kullanılır ?  Toprak güveç içerisinde yapılan yemekler fazlasıyle lezizdir, işin sırrı ise güveç içerisindeki yemekler düşük ısı kullanılarak pişirilir.
  • Toprak Güveç . Topraktan yapılan ve içerisinde yemek pişirilen çömlek, yani toprak tencere.  Hazır Çorba Nasıl Pişirilir. sumak nasıl kullanılır .
  • Pişirme Tepsi, Kap ve Güveçleri .

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir